Audit k Babišovi a Agrofertu je konečný, Česko bude mít dva měsíce na nápravná opatření - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Audit k Babišovi a Agrofertu je konečný, Česko bude mít dva měsíce na nápravná opatření

, čtk,
Audit k Babišovi a Agrofertu je konečný, Česko bude mít dva měsíce na nápravná opatření
Zdroj: Jan Rasch/Euro

Audit ke střetu zájmů českého premiéra Andreje Babiše je konečný. Podle mluvčího Evropské komise musí české úřady do dvou měsíců Bruselu sdělit, jak provedou doporučení obsažená ve zprávě. Lhůta se začne počítat od chvíle, kdy do Prahy dorazí český překlad anglického originálu, který ministerstvo pro místní rozvoj obdrželo v pátek. Komise zároveň trvá na tom, že obsah zprávy je tajný. Podle Babiše nemá komise autoritu na to, aby vykládala české zákony.

Premiér Babiš dnes prohlásil, že auditní zpráva EK zabývající se dotacemi pro firmy kolem Agrofertu není konečnou verzí dokumentu. Podle ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové má Česko dva měsíce na reakci. Mluvčí komise dnes sdělil, že zpráva je definitivní. Brusel podle něho musí doručit českým úřadům překlad anglického originálu zprávy.

„Od chvíle, kdy obdrží českou verzi, mají dva měsíce, aby nám vysvětlily, jak se hodlají zařídit podle těchto doporučení,“ řekl mluvčí Eric Mamer. České úřady tedy podle komise nemohou zprávu rozporovat, jak tvrdí Babiš, ale pouze reagovat na jednotlivá její doporučení.

Věříte, že Andrej Babiš neovládá Agrofert?

Babiš řekl, že o závěrech auditu nic neví a ani o nich nebude obeznámen. „Evropská komise teď tvrdí, že je audit konečný, ale to neznamená, že má pravdu. Budou tam nějaké lhůty, Česká republika se k tomu vyjádří. Pokud nebude (závěr auditu) v souladu s tím, co (Česká republika) tvrdila, tak ho určitě odmítne,“ uvedl Babiš. Premiér řekl, že komise nemá patent na rozum a není autoritou na výklad českých předpisů včetně zákona o střetu zájmů.

Podle české místopředsedkyně EK Věry Jourové bude možné požádat o zveřejnění zprávy po ukončení auditního procesu, o němž auditoři rozhodnou v závislosti na české reakci. Veřejnost se podrobnosti auditní zprávy může podle Jourové dozvědět nejdříve poté, co česká strana dodá Bruselu svou reakci. „Zda bude po skončení auditního procesu zpráva zveřejněna, to bude záležet na auditním orgánu,“ podotkla dnes Jourová. Na auditní zprávě se podle ní nic měnit nebude a délka samotného procesu bude záležet na české reakci.

Transparency International: Jde užjen o to, kolik peněz se musí vrátit
O střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) už Evropská komise rozhodla, auditní zpráva se měnit nebude, uvedla dnes Transparency International.

„Není možné, aby dotační podvodník zůstával v čele vlády,“ prohlásil ředitel organizace David Ondráčka. Dodal, že začne dohodovací období o tom, kolik peněz má Česko vrátit.

„Dva měsíce má Česko na to, aby implementovalo nějaká opatření,“ uvedl analytik TI Milan Eibl k tvrzení ministerstva pro místní rozvoj, že Česko má dva měsíce na vyjádření ke zprávě. Podle Ondráčky by se mohlo v extrémním případě stát, že budou zastaveny veškeré dotace směřující do Česka. Dostálová podle Ondráčky lže v Babišův prospěch, aby si udržela vlastní pozici.

Obsah dokumentu nebyl zveřejněn a oficiálně nejsou známy ani jeho výsledky. V jarní předběžné zprávě, která unikla do médií, EK konstatovala, že Babiš je ve střetu zájmů, protože má stále vliv na podnik Agrofert, přestože ho vložil do svěřenských fondů. Babiš to odmítá a tvrdí, že zákon neporušil. Podle informací týdeníku Respekt konečná zpráva premiérův střet zájmů potvrzuje.

Ukončený audit se týká dotací ze strukturálních fondů EU. Evropská komise pracuje ještě na druhém auditu, který se týká přímých zemědělských dotací. Jeho finální verzi by do Prahy měla zaslat nejpozději v únoru.

Čtěte komentář: Babiš nejsilnější

 První poslední Petra Weikerta

Dále čtěte:

Babišův střet zájmů: Piráti chtějí postup k auditu koordinovat s ostatními stranami

Žádný střet zájmů. Zemědělský fond stojí v případě dotací pro Agrofert za Babišem

Konec beztrestnosti. Stát začíná přísněji postihovat chyby zemědělců

Přežil by Agrofert bez státu? Výrobci biopaliv a lesnické firmy jsou na veřejných zakázkách závislé

Komentář: Agrofert ukázal, že má co skrývat

Zadlužení Agrofertu u bank prudce narostlo, dosahuje už 44 miliard