Hongkongský developer kvůli protestům přišel o miliardu dolarů. Vyzývá k obnovení pořádku - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Hongkongský developer kvůli protestům přišel o miliardu dolarů. Vyzývá k obnovení pořádku

,

Více než miliardu dolarů prodělal hongkongský developer Peter Woo během demonstrací trvajících již deset týdnů. Nyní se Woo připojil k dalším miliardářům, kteří protesty odsuzují a vyzývají k obnovení pořádku.

Protesty již splnily svůj účel, tím, že návrh zákona o vydávání trestně stíhaných do pevninské Číny spadl pod stůl, napsal Woo v listu Hong Kong Economic Journal. Nyní však někteří demonstranti využívají situace k „úmyslnému vyvolávání problémů,“ doplnil.

Woo, který je největším akcionářem developerské společnosti Wheelock & Co., má na ukončení protestů osobní zájem. Za posledních deset týdnů demonstrací kleslo jeho jmění o více než miliardu dolarů, upozornila agentura Bloomberg. Woo se svým prohlášením zařadil na seznam tamních miliardářů, kteří volají po obnovení pořádku.

Peter Woo

Počátkem srpna skupina 17 developerů podepsala prohlášení odsuzující násilí. O několik dní později v čínsky psaných novinách vyšla další výzva ke klidu. Kromě Wooa se do kampaně proti protestům zapojili také Henry Cheng a Li Ka-Shing. Nejedná se přitom o první protest, proti kterému se výše jmenovaní postavili. V roce 2014 vystupovali proti hnutí Occupy Central With Love and Peace. Cheng tehdy řekl, že by hnutí „mohlo urazit vůdce komunistické strany v Pekingu“.

Mají se vrcholní představitelé států vyjadřovat k lidským právům v Číně?

Tento týden proti protestům vystoupil také největší hongkongský developer Sun Hung Kai. „Nedávná série násilných činů, které odporují právnímu státu, poškodila hospodářství Hongkongu,“ uvedl Sun Hung Kai s tím, že jeho společnost podporuje úsilí policie a vlády k obnovení pořádku.

 Vozy čínských ozbrojených složek na stadionu v Šen-čenu

Číňanům s protesty dochází trpělivost. Čínský velvyslanec ve Velké Británii prohlásil, že někteří z demonstrantů vykazují známky terorismu. „Jestliže se situace v Hongkongu dále zhorší… ústřední vláda nebude sedět se složenýma rukama a sledovat to. Máme dostatek řešení a dostatek síly v mezích zákona, abychom rychle potlačili jakékoli nepokoje,“ uvedl čínský ambasador.

Objevují se také informace, že Peking přesouvá do blízkosti Hongkongu polovojenské jednotky. Satelity například zachytily více než stovku obrněných vozidel připravených na stadionu Shenzhen Bay Sports Centre, který se nachází severně od Hongkongu.

Demonstranti v Hongkongu vyměnili kanály: nyní se svolávají přes Pokémon Go a Tinder
 Pokémon Go, ilustrační foto

Dále čtěte:

Ujgury obklopila „virtuální klec“. Čína používá vyspělé technologie k jejich pronásledování

Černá listina se plní. Čínský velký bratr už rozhoduje, kdo smí do vlaku

Čtyři modernizace po čtyřiceti letech. Pragmatismus změnil Čínu v globální mocnost

Čína utahuje šrouby. Zablokovala weby The Washington Post a The Guardian

Vítězství demonstrantů? Správkyně Hongkongu označila návrh zákona o vydávání za mrtvý

Padající hvězda. Čínskému akciovému trhu pomáhá státní propaganda

Ohodnoťte tento článek
Diskuze