Japonští vědci vyvíjejí robotický ocas pro lidi - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Japonští vědci vyvíjejí robotický ocas pro lidi. Má jim pomoci s rovnováhou

, tan,
Japonští vědci vyvíjejí robotický ocas pro lidi. Má jim pomoci s rovnováhou
Zdroj: Youtube

Fráze hbitý jako kočka brzy nabere zcela jiných rozměrů. Japonští vědci totiž pracují na nositelném robotickém ocasu určeném pro lidi, jehož cílem bude upravit rovnováhu svého nositele velice podobným způsobem, jako je tomu u zvířat. Technologie, která je zatím v testovací fázi, má pomoci lidem ztrácejícím rovnováhu. Hodit se však může i ve virtuální realitě či zábavním průmyslu.

Máte problémy s rovnováhou nebo prostě jen často zakopáváte? Japonští vědci pro vás mají neobvyklé řešení. Vyvíjejí totiž robotický ocas, který potenciálnímu pádu na zem předejde. Obsahuje totiž čtyři uměle vyrobené svaly, díky kterým ocas připevněný k pasu uživatele reaguje na jeho pohyby.

Jednoduše řečeno, pokud se nositel nakloní vlevo, ocas se otočí doprava, v případě záklonu se zas vztyčí vzhůru. Tyto protisměrné pohyby pak člověku umožňují lépe korigovat rovnováhu a poskytnou lepší stabilitu.

Ocas inspirovaný biomimetikou byl vytvořen poté, co vědci zkoumali savce a jiné obratlovce, jejichž ocasy fungují jako další končetina. „Zajímalo nás, jak můžeme lidské tělo posílit pomocí nositelných technologií,“ říká pro zpravodajský web CNN Yamen Saraiji, jeden z vedoucích projektu Arque, který ocas vyvíjí.

Jako mořský koník

Zpočátku vědci experimentovali s prototypy založenými na ocasech kočkovitých šelem, ukázalo se však, že takto konstruované ocasy jsou příliš lehké na to, aby ovlivnily rovnováhu lidského těla. Zaměřili se proto na mořské koníky, jejichž stavba je v tomto ohledu mnohem přívětivější.

 Robotický ocas by mohl být užitečný i ve virtuální realitě.

Vynález jako ze sci-fi filmu má podle vědců potenciál uplatnit se hned v několika odvětví. „Máme zájem o spolupráci s lékařskými týmy, abychom zjistili, jak je tato technologie účinná u lidí s poruchami rovnováhy,“ konstatuje Saraiji, podle kterého má robotický ocas potenciál pomáhat nejen nemocným ale i starším lidem či zaměstnancům, kteří musejí zvedat těžké předměty. Hodit by se údajně mohl i ve virtuální realitě či zábavním průmyslu.

Saraiji zdůraznil, že vynález je zatím ve fázi výzkumu a vývoje a v nejbližší době nebude k dispozici. Vědci jej totiž plánují doplnit o další umělé svaly, díky kterým by ocas představující zhruba 5 procent celkové tělesné váhy uživatele reagoval rychleji na jeho pohyby. Zkoumají navíc možné vedlejší účinky dlouhodobého užívání.

Čtěte také:

Elon Musk vyvíjí mozkové implantáty. Lidé jimi mají ovládat počítače i telefony

Zmrzlina z brouků? Je ekologičtější a výživově bohatší, tvrdí výrobce

Tři kroky rovně, pak odbočte vlevo. Nevidomým má s pohybem na letišti pomoci speciální mobilní aplikace

Ohodnoťte tento článek
Diskuze