Jihoafrický startup chce dobít svět zmrzlinou z brouků - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Zmrzlina z brouků? Je ekologičtější a výživově bohatší, tvrdí výrobce

, Tereza Tancerová,
Zmrzlina z brouků? Je ekologičtější a výživově bohatší, tvrdí výrobce
Zdroj: Shutterstock

Během parných dnů sáhne po zmrzlině leckdo. Ale snědli byste ji i v případě, že by byla vyrobena z hmyzu? Jihoafrický startup Gourmet Grubb věří, že ano. S pomocí této zmrzliny chce veřejnosti představit hmyz jako výživově bohatou a ekologicky šetrnější součást potravinářského průmyslu. Postupně tento trend plánuje rozšířit do všech zemí světa.

Organizace spojených národů (OSN) předpovídá, že aby bylo v budoucnu možné nakrmit celou populaci, bude třeba zdvojnásobit produkci potravin. A to konkrétně do roku 2050. Podporuje proto chov hmyzu jako udržitelný alternativní zdroj bílkovin k tradičním hospodářským zvířatům.

A s podobnou myšlenkou pracuje i startup Gourmet Grubb z jihoafrického Kapského Města, který se snaží prorazit zmrzlinou vyrobenou z mléka, jenž vzniklo smícháním larev tropického hmyzu. „Rozhodli jsme se změnit způsob, jakým je hmyz viděn, produkován a používán v potravinářském průmyslu,“ říká pro zpravodajský web CNN Leah Bessaová, spoluzakladatelka společnosti.

Startup chce zmrzlinu vyrobenou z hmyzu rozšířit do povědomí celého světa.

Gourmet Grubb vsadil na zmrzlinu, protože je přesvědčen o tom, že se jedná o potravinu, kterou konzumuje velké množství lidí. „Čekali jsme negativní odezvu, ale lidé se tomu zdají být velice otevření,“ konstatuje spoluzakladatelka s tím, že zmrzlinu vyrábějí třeba v čokoládové či arašídové příchuti. Výrobek navíc neobsahuje laktózu, lepek, uhlohydráty ani cukry.

Hmyz jako šetrnější alternativa pro planetu

Broučí zmrzlina přichází na trh v době, kdy se stále více lidí zabývá otázkou životních podmínek hospodářských zvířat. Výhodou hmyzu podle Bessaové je, že se nejedná o vnímající bytosti a žijí jen tam, kde se jim skutečně daří. A šetrnější jsou i pro planetu. „Hmyz potřebuje k růstu jen velmi málo vody, krmiva i prostoru. Ve srovnání s tradičními hospodářskými zvířaty navíc produkuje malé nebo dokonce žádné množství skleníkových plynů,“ vysvětluje.

OSN odhaduje, že v současné době lidé konzumují více než 1 900 druhů hmyzu, v západní kuchyni se jako přísada ale zatím téměř nevyskytují. Hmyz přitom obsahuje živiny srovnatelné s masem, a to včetně ryb. „Hmyz má ve své podstatě vysoký obsah tuku, bílkovin a minerálů,“ přibližuje Bessaová s tím, že moucha, ze které se zmrzlina vyrábí, má obsah bílkovin srovnatelný s hovězím masem. „Zinek, železo a vápník jsou obsaženy ještě ve větší míře,“ dodává.

 Zmrzlina je vyráběna z tropického hmyzu.

Zmrzlina Gourmet Grubb je v současnosti distribuovaná jen v Jižní Africe s tím, že globální trh by měl do roku 2023 dosáhnout 1,2 miliardy dolarů (27,6 miliardy korun). Kromě zmrzliny vyrábí společnost i další potraviny s obsahem hmyzu, například těstoviny. „Musíme najít alternativu k tomu, abychom byli schopni udržet rostoucí populaci a vytvořit udržitelný a ekologický zemědělský systém,“ tvrdí Bessaová a dodává, že jediný způsob, jak toho dosáhnout, je přijmout změnu v celosvětovém měřítku.

Čtěte také:

5 zemí, které svým počínáním zachraňují planetu

Pilotem z ložnice. Japonský hotel nabízí pokoj s vlastním leteckým simulátorem

Do školy po půlnoci. Norský ostrov se chce stát první zónou, ve které neplatí čas

Ohodnoťte tento článek
Diskuze