Obsluhoval jsem švédského krále. Rudolf Linka se svými recepty uspěl doma i v emigraci - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Obsluhoval jsem švédského krále. Rudolf Linka se svými recepty uspěl doma i v emigraci

,
Obsluhoval jsem švédského krále. Rudolf Linka se svými recepty uspěl doma i v emigraci
Zdroj: Jan Mihaliček/Euro

Cukrář Rudolf Linka vymyslel točenou banánovou zmrzlinu nebo kubánský dort. za recept mu poděkovala i švédská královská rodina.

Osudy rodiny Linků věrně odrážejí chod dějin. Jejich lahůdkářství vzniklo v monarchii, přežilo první světovou válku, vznik republiky i druhou válku. Pak bylo znárodněno a rodina si prožila odchod do emigrace a po revoluci zase návrat do vlasti.

Dnes devadesátiletý Rudolf Linka vzpomíná na lahůdkářství, které v roce 1911 otevřel v Hybernské ulici jeho tatínek, na učňovské roky u Františka Myšáka i budování Ovocného baru Pramen, který má řadu pamětníků. A ti, kteří si kupují točenou banánovou, jahodovou nebo míchanou zmrzlinu v Ovocném Světozoru, nemají zpravidla ani ponětí, že její receptura vznikla v tehdy konkurenčním podniku a jejím autorem je právě Rudolf Linka.

Linka říká, že lahůdkářství jeho rodičů bylo prvním takovým podnikem v Praze. S rozpaky oponuji tím, že přece Lippert otevřel svou prodejnu v ulici Na Příkopě už v roce 1892. „To byl ale koloniál, žádné lahůdkářství,“ říká bez zaváhání Rudolf Linka s tím, že i Lippertův obchod se postupně v lahůdkářství začal proměňovat, jak mu rostla konkurence. Je to stejné jako dohady o tom, jestli chlebíček vynalezl Jan Paukert, který své lahůdky otevřel až v roce 1916, když nikdo nerozporuje, že na chlebíčky se chodilo i k Linkům a Lippertům.

Vína A. Linka Lahůdky

„Můj tatínek to měl dobře vymyšlené. Měl čtyři syny a každému vybral takové povolání, aby dohromady mohli vést gastronomický dům, který byl jeho snem. Nejstarší brácha Josef se vyučil kupcem a rodičům od mládí…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?