Kryptoměny trápí rozvodové právníky. Usnadňují skrývání majetku - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Kryptoměny dělají vrásky rozvodovým právníkům. Usnadňují skrývání majetku

,
Kryptoměny dělají vrásky rozvodovým právníkům. Usnadňují skrývání majetku
Zdroj: Profimedia.cz

Popularita a dostupnost kryptoměn umožňuje v daleko větší míře než dříve skrývat majetek, který se snaží během rozvodu rozkrýt právníci pro své klienty. Ošklivé majetkové tahanice se prodlouží a prodraží.

Rozvod není příjemná věc, zejména pokud se manželé nedohodnou na majetkovém vypořádání. Pak nastupují právníci a soudci, tahanice o majetek trvají několik let. Nyní se k tomu přidává další problém, tím jsou aktiva uložená v kryptoměnách.

Celosvětová popularita měn jako je bitcoin nebo ethereum jsou novou výzvou pro právníky po celém světě. Kromě obtížného vystopování majetku v digitálních měnách jde také o problémy spojené s cenovými výkyvy virtuálních měn.

I když manželé mají povinnost přiznat během rozvodu veškerý svůj majetek, u digitálních měn to může být problém. Jejich držení nemusí být spojeno s tradičním bankovním účtem, který lze poměrně snadno vystopovat. Anonymní povaha kryptoměn je zajímavou volbou pro rozvádějícího se, který chce část svého majetku před druhou stranou utajit. Ne nadarmo se virtuální měny používají také ve strukturách organizovaného zločinu.


Monero. Oblíbená měna drogových dealerů:

Zapomeňte na bitcoin. V kurzu je kryptoměna drogových dealerů

 Kryptoměna - ilustrační foto


„Jeden z manželů často během rozvodu hledá pomyslný hrnec zlata, který neexistuje. V případě kryptoměn ale existovat může,“ uvedl Toby Yerburgh, expert na rozvodové právo londýnské právní společnosti Collyer Bristow.

Začínají se množit případy, že jeden z manželů obviňuje toho druhého, že část svého majetku uložil do bitcoinu, který se po loňském rekordním posilování vůči dolaru stal celosvětově známou digitální měnou.

Vývoj kurzu bitcoinu k dolaru:

BTCUSD Chart

Zdroj: ieconomics.com

Pokud se jedna strana rozhodne nezveřejnit důkazy o svém majetku, náklady na rozvod se zvýší. Prodlouží se také řízení. „Virtuální měny zvyšují míru nedůvěry, se kterou jsme se dříve nemuseli vypořádávat,“ řekla agentuře Bloomberg advokátka Jo Carr-Westová.


Investice do kryptoměn: rizika přetrvávají

 Kryptoměny, ilustrační foto


Veřejnost podle ní obecně digitální měny považuje za něco tajemného, protože nejsou podloženy aktivy a nedají se vystopovat tradiční cestou ve finančních dokumentech.

Pokud jsou zakoupeny bankovním převodem, je to samozřejmě něco jiného, než když byla použita offline hardwarová peněženka, podobná USB flashdisku. Pak může nastoupit digitální forenzní expertíza, která prohledává také e-mailovou korespondenci. Cena za takovou expertízu ale může být vyšší než hodnota nalezených kryptoměn.


Jaké jsou druhy virtuálních peněženek:

Bezpečnost a druhy kryptoměnových peněženek

 Kryptoměna bitcoin


„Digitální měny dělají majetkové vyrovnání složitější, zejména pokud je jeden z manželů odhodlán se svých peněz nevzdat. Je to stejné, jako kdyby svůj majetek ukrýval v daňovém ráji,“ míní advokátka Victoria Clarková z firmy Stowe Family Law.

Dalším problémem je i ohodnocení aktiv, jež jsou ve formě virtuální měny. Kurzy měn vůči tradičním měnám velmi kolísají. Na konci loňského roku se bitcoin prodával za téměř 20 tisíc dolarů, v únoru to bylo okolo 6 tisíc dolarů.

Kurz se tak výrazně mění i během rozvodu. Ocenění majetku se musí dělat pro každé stání zvlášť, manželé by pak měli souhlasit s cenou v době vyhlášení rozsudku soudu.

Problém může nastat i v případě zmrazení majetku. Soud nemá pravomoc zmrazit majetek v decentralizované síti, nemá se na koho obrátit. I když je možná měna bitcoin a další digitální měny jen investiční bublinou, technologie blockchain změnila možnosti ukrývání aktiv.

Další články o kryptoměnách:

Virtuální směnárnou k miliardám. Nejbohatším kryptopodnikatelem je zakladatel ripplu

Měna robotů a internetu věcí. Korporace zajímá kryptoměna iota

Dilema zůstává. Je bitcoin ekonomický nesmysl, nebo měna budoucnosti?

Hodnota bitcoinu vzroste až 40násobně, myslí si jeden z největších investorů

Bitcoin


Ohodnoťte tento článek
Diskuze