Virtuální směnárnou k miliardám. Nejbohatším kryptopodnikatelem je zakladatel ripplu - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Virtuální směnárnou k miliardám. Nejbohatším kryptopodnikatelem je zakladatel ripplu

,
Virtuální směnárnou k miliardám. Nejbohatším kryptopodnikatelem je zakladatel ripplu
Zdroj: Profimedia.cz

Zakladatel virtuální měny ripple Chris Larsen je podle časopisu Forbes nejbohatším dolarovým miliardářem, který podniká v sektoru kryptoměn. Jeho jmění časopis vyčíslil na 7,5 až 8 miliard dolarů. Měna ripple, i když je založená na technologii blockchain podobně jako bitcoin, je pravým opakem nejznámější kryptoměny. Má pomáhat finančním institucím s mezinárodními transakcemi.

Svět podnikání s virtuálními měnami je už tak etablovaný a rozmanitý (existuje přes 1500 různých měn s celkovou tržní kapitalizací 446 miliard dolarů), že časopis Forbes prvně v historii představil žebříček nejbohatších lidí, kteří v kryptoměnách podnikají. Podnikatelé se navzájem velmi liší, od kryptoanarchistů přes dobrodruhy, kteří zbohatli na těžbě některých měn, po prozíravé investory ze Silicon Valley.

V žebříčku se na prvním místě umístil Chris Larsen, jeden ze zakladatelů měny ripple, která má po kryptoměnách bitcoin a ethereum třetí nejvyšší tržní kapitalizaci ve výši 41,6 miliardy dolarů.

I když se Larsen z projektu stáhl, stále vlastní 17procentní podíl. To mu zajistilo majetek ve výši 7,5 miliardy dolarů (žebříček je kalkulován k 19. lednu 2018). Ještě na přelomu roku 2017 a 2018 to přitom bylo okolo dvaceti miliard dolarů. Pak ale ceny kryptoměn výrazně klesly z důvodu předpokládané regulace obchodování s virtuálními měnami v některých zemích světa (Čína, Jižní Korea, Francie, Německo).

V souvislosti s virtuálními měnami se hovoří zejména o bitcoinu, který během roku 2017 zažil posílení kurzu k dolaru o 2000 procent, ripple si připsal dokonce 60 000 procent (14. února 2017 stál jeden ripple 0,006298 dolarů, 4. ledna 2018 3,39 dolarů, 14. února 2018 1,07 dolaru).

Vývoj kurzu měny ripple k americkému dolaru:

Ripple, vývoj kurzu

Zdroj: coinmarketcap.com

I když je ripple stejně jako bitcoin založen na technologii blockchain, je fakticky pravým opakem nejznámější virtuální měny. Ripple byl založen v roce 2012 (bitcoin v roce 2009) a není možné jej digitálně těžit.

Firma vydala 100 miliard tokenů a 40 miliard jich je nyní v oběhu. Zbytek drží tvůrci projektu. Kvůli tomu je také projekt kritizován – není tak nezávislý jako bitcoin. Projekt přitom nebyl zamýšlen jako protiváha současného finančního světa, ale naopak má být revoluční technologií, která bude velkým finančním institucím pomáhat (služba B2B).

Měna má podle tvůrců jednoho dne nahradit dosavadní mezinárodní bankovní platební styk SWIFT, což je systém přenosu dat mezi bankami na celém světě.


Bitcoin ještě překvapí, míní jeden z investorů:

Hodnota bitcoinu vzroste až 40násobně, myslí si jeden z největších investorů

Bitcoin


Ripple má být rychlejší a jeho provoz levnější. Má sloužit jako globální směnárna pro transakce v různých měnách. „Můžete použít digitální aktiva k zajištění likvidity. Ripple má jedinečnou pozici pro to, aby se mohl využít,“ tvrdí současný šéf firmy Ripple Brad Garlinghouse.

Běžné převody peněz mezi různými státy se potýkají s problémem likvidity, banky nedisponují potřebnými částkami v daných měnách, proto mohou využít ripple (zkratku má XPR), který jim zaručí okamžitou likviditu.

Finanční transakce mezi různými státy se mohou uskutečnit téměř v reálném čase, do čtyř vteřin. V platebním styku SWIFT trvá převod peněz mezi různými státy několik dnů.

Někteří lidé z komunity kryptoměn ale o budoucnosti ripplu pochybují. „Ripple dosud neprokázal, že byl dalším kandidátem na velkou věc,“ míní zakladatel konzultačního portálu finder.com Fred Schebesta. Na druhou stranu stoupá počet bank, které jej testují. Je jich okolo stovky, mezi nimi švýcarská UBS, španělská Santander nebo vydavatel kreditních karet a cestovních šeků American Express.

Dále čtěte:

Mračna nad bitcoinem: Korea zavádí regulaci, přidat se chtějí Francie i Německo

Měna robotů a internetu věcí. Korporace zajímá kryptoměna iota

Dilema zůstává. Je bitcoin ekonomický nesmysl, nebo měna budoucnosti?

 Bitcoin se propadl pod 10 tisíc dolarů


Ohodnoťte tento článek
Diskuze