Menu Zavřít

Tři čtvrtiny podnikatelů by uvítaly paušální daň, současný systém je obtěžuje

10. 10. 2019
Autor: Archiv MF

Zavedení paušální daně místo stávajícího systému tří odvodů by přivítalo 78 procent podnikatelů, kterých by se změna dotkla. Zároveň čtyři pětiny podnikatelů považuje stávající systém za obtěžující. Vyplývá to ze zveřejněného průzkumu společnosti Median.

Podle údajů ministerstva financí je v Česku evidováno celkem 514 tisíc osob samostatně výdělečně činných, kteří mají příjem pouze z podnikání. Z nich 422 tisíc má roční příjem nižší než jeden milion korun.

Podle návrhu ministerstva financí, na kterém se předběžně dohodlo ANO s ČSSD, by od roku 2021 mohli živnostníci s obratem do jednoho milionu korun platit pouze jednu paušální daň ve výši zhruba 5500 korun měsíčně.

Z průzkumu dále vyplývá, že jednotný odvod 5500 korun místo tří různých odvodů, považuje za zajímavý zhruba 62 procent respondentů. Zajímavější je paušální daň pro podnikatele s větším obratem. U podniků s obratem do 500 tisíc korun totiž hodnotí možnost jedné platby jako zajímavou 52 procent dotázaných, u podniků s obratem nad 500 tisíc korun pak 75 procent.

 Uvítal(a) byste možnost paušálního odvodu místo tří?

„Zjištění, že drtivá většina živnostníků a podnikatelů vnímá současnou povinnost tří různých odvodů jako časově a administrativně náročnou pro nás nebylo překvapením,“ uvedla k průzkumu ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Uvítali byste možnost paušálního odvodu místo tří?

Více než polovina respondentů podle průzkumu při podávání daňového přiznání využívá poradenské služby. Přitom 55 procent respondentů, kteří v současnosti využívají poradenské služby, by v případě zavedení paušální daně poradenské služby nepotřebovalo.

Průzkumu se zúčastnilo 823 živnostníků a drobných podnikatelů s ročním obratem do jednoho milionu korun.

Naprostá většina daňových změn v Česku byla zbytečná, nedotažená nebo vyloženě škodlivá. Čtěte více v eseji: Daňové reformy jsou permanentně mimo mísu

Dále čtěte:

Létající kanceláře: na „dobrých adresách“ sídlí tisíce firem

Magická hranice padla. V Česku je milion OSVČ

BRAND24

Šéf CRE Ctibor: Praha zmizela z mapy světa. Globální investory nezajímá

Odkazuji ti podnik, dítě moje aneb Předávání firem v Česku

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).