Menu Zavřít

Rekordní zakázky: stát byl loni štědrý hlavně k Metrostavu a Eurovii

2. 4. 2019
Autor: čtk

Česko fandí Metrostavu. I tak by se dala přeložit čísla o tom, jak byly jednotlivé firmy úspěšné v získávání veřejných zakázek v loňském roce. Tuzemská stavební společnost uspěla v tendrech za celkem 32 miliard korun a její první místo je zároveň důležité v tom, že Česko nikdy ve své historii nerozdělilo zakázky v tak velkém objemu jako vloni.

“V jednom roce se sešla řada velkých infrastrukturních projektů - mýtný systém, rozšíření pražského okruhu či brněnského nádraží, ale i další série investic do dálnic a železnic. Vedle toho se ve velkém začaly soutěžit dlouholeté dopravní koncese - například v Moravskoslezském kraji. Konečně státní společnost ČEPRO loni vysoutěžila několik mamutích nákupů pohonných hmot,” shrnuje největší projekty jednatel analytické společnosti Datlab Jiří Skuhrovec.


Přečtěte si:

Tunel za půl bilionu: Itálie zastavila práce na nejdražším železničním projektu v Evropě

Razící stroj pro tunel.


Ještě k Metrostavu. Firma stojí před soudem v takzvané druhé větvi korupční kauzy Davida Ratha, ve které je v souvislosti s podezřelými zakázkami Středočeského kraje obžalováno devět lidí a osm firem. Stíhání čelí mimo jiné i ředitel firmy Pavel Pilát. Metrostavu se může stát, že přijde o účast na veřejných zakázkách, což by byl velký zásek, jak vidno z čerstvé statistiky.

Za Metrostavem se umístila stavební Eurovia CS, která vyhrála tendry za 18,5 miliardy korun, třetí pak skončil mýtný CzechToll s 10,7 miliardy korun. I Eurovia má ale své potíže. Antimonopolní úřad už podruhé řeší kartel, kterého se měla spolu s ostatními firmami dopustit. K úřadu se případ vrátil po rozhodnutí soudů. Ty nezpochybnily ani tak skutek jako způsob, kterým ÚOHS získával informace a důkazy. Kvůli zpochybnění k nim nemohly soudy přihlížet a řídit se tím musí při svém novém posuzování i ÚOHS.

Největší zadavatelé veřejných zakázek (v milionech korun)
ČEPRO 53 559
Ředitelství silnic a dálnic 39 673
Hlavní město Praha 29 269
SŽDC 23 210
Moravskoslezský kraj 12 485
ČEZ 10 817
Ministerstvo dopravy 10 760
Ministerstvo vnitra 10 624
Lesy České republiky 9735
Celkem trh 471 221

Nejvíce ze státních firem zadávalo zakázky Čepro, a to za 53,5 miliardy korun. Následovalo Ředitelství silnic a dálnic, které loni zadalo zakázky za 39 miliard. Trojici uzavírá hlavní město se sumou o deset miliard nižší.

Celkem úřady zadaly veřejných zakázek v režimu zákona za 471 miliard, tedy téměř o polovinu více než v roce 2017. Jedná se tak o historický rekord. Masivní nárůst investic však není dán jen několika velkými projekty, ale obecně vyšším utrácením napříč velkými i malými úřady. K tomu napomáhá dobrá ekonomická situace, stejně jako dotační tituly EU, které se rozběhly plným tempem.

KL24

Na přesných číslech nicméně nepanuje úplná shoda - NKÚ poukazuje na nízkou kvalitu dat zpracovávaných Ministerstvem pro místní rozvoj a označuje čísla Datlabu za robustnější. Chyby v datech Ministerstva (Otevřená data IS VZ) pak dle úřadu vedou k problémům při dohledu nad veřejnými zakázkami. Čísla obou zdrojů se nicméně shodují na bezprecedentním nárůstu, rozdíl mezi nimi je dlouhodobě “jen” v řádu nižších desítek miliard.

Přečtěte si také:

Stavbařům chybí lidé, 13 procent zakázek dokončují se zpožděním

Stavebníkům chybí základní surovina. Firmy řeší, jak stavět z pouštního písku

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).