Stavbařům chybí lidé, 13 procent zakázek dokončují se zpožděním - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Stavbařům chybí lidé, 13 procent zakázek dokončují se zpožděním

, čtk,
Stavbařům chybí lidé, 13 procent zakázek dokončují se zpožděním
Zdroj: Martin Pinkas/Euro

Kvůli nedostatku pracovníků se stavebním firmám nedaří včas splnit 13 procent zakázek. Větší problém je v pozemním stavitelství. Pokud by firmy měly dostatek lidí, byly by schopny postavit až o čtvrtinu více projektů. Dvě pětiny společností řeší situaci najímáním pracovníků ze zahraničí. Vyplývá to z průzkumu společnosti CEEC Research mezi zhruba stovkou stavebních firem.

Ředitelé stavebních firem uvedli, že mají svoje personální kapacity v současnosti vytížené v průměru na 98 procent. Platí to pro všechny firmy napříč sektorem bez ohledu na velikost nebo zaměření.

„Nedostatek pracovních sil trápí celé odvětví, což se odráží nejen v kapacitních možnostech našich subdodavatelů a specializovaných dodavatelů, ale i v nedostatku stavebních materiálů. Ačkoliv to není příjemné konstatování, v současné době se nám nedaří plnit včas své závazky až u 30 procent zakázek,“ uvedl generální ředitel firmy Pozemní stavitelství Zlín Miroslav Lukšík.

Situace by se podle ředitelů dala vyřešit zaměstnáváním zahraničních pracovníků. Podle průzkumu by více pracovníků s vízem chtěly zaměstnat zhruba tři čtvrtiny tuzemských stavebních firem. Dvě pětiny společností v současné době cizince zaměstnávají, přičemž do této statistiky nejsou započítáni Slováci. Žádost o zahraniční pracovníky s vízem podle ředitelů trvá v průměru šest měsíců od jejího podání.


Proč něco není? Konjunktura vymetá sklady a čaruje s trhem práce

 ilustrační foto


„Se zaměstnáváním zahraničních pracovníků máme zkušenosti a potvrzuji, že je to jedno z možných řešení. Musím ovšem také konstatovat, že je to administrativně velmi náročné,“ doplnil předseda představenstva Saint-Gobain Construction Products CZ Tomáš Rosák.

Za klíčové faktory při zaměstnávání cizinců považují oslovení ředitelé jejich pracovní návyky a morálku. Dalšími důležitými kritérii jsou podle nich délka doby, na kterou je možnost daného cizince zaměstnat, a rychlost vyřízení potřebných dokumentů.

„U každého našeho zaměstnance klademe důraz na odbornost, dostatek zkušeností a jeho celkové chování, aby dobře zapadl do našeho týmu. Rozhodování o tom, zda se jedná o domácího pracovníka nebo cizince, je až na druhém místě,“ dodal ředitel společnosti Trigema Building Karel Branda.

Návrat do socialismu: kvůli stavebnímu boomu v Česku došly cihly

 ilustrační foto

Přečtěte si také:

Konec slev: tendr na část dálnice D3 ukázal, že doba levného stavění je pryč

Tahle červená byla přísná. Pár kilometrů D35 může změnit pravidla hry

Nedostatek surovin dopadl i na Česko. Dochází písek, Sahara nás nespasí

 Nedostatek písku nevyřeší ani všechny pouště světa. Zrnka jsou větrem natolik ohlazená a obroušená, že se nemohou zachytávat a nedrží pohromadě, takže jsou pro beton nepoužitelná.

Ohodnoťte tento článek
Diskuze