Menu Zavřít

Průměrná mzda ve čtvrtletí stoupla na více než 31 500 korun

4. 12. 2018
Autor: Archiv MF

Průměrná hrubá mzda v České republice se ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšila o 2458 korun na 31 516 korun. Nominální nárůst tak činil 8,5 procenta. Reálně po zahrnutí růstu spotřebitelských cen byla mzda vyšší o šest procent. Informoval o tom dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Medián mezd, který představuje mzdu přesně uprostřed rozdělení hodnot mezd, vzrostl o 9,8 procenta na 27 719 korun. Současný růst mezd ale zároveňohrožuje konkurenceschopnost řady firem, varují analytici.

Medián mezd, který představuje mzdu přesně uprostřed rozdělení hodnot mezd, vzrostl o 9,8 procenta na 27 719 korun. Vyšší růst mediánu než průměrné mzdy podle ekonomů ukazuje, že růst mezd byl především u zaměstnanců s nižšími příjmy.

Průměrná mzda roste v Česku v meziročním srovnání nepřetržitě od začátku roku 2014, hlavně díky dobrému vývoji ekonomiky a tlaku na růst mezd v důsledku nedostatku lidí na trhu práce. Obecně však platí, že dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou.

 Průměrná měsíční mzda Zdroj: ČSÚ

„Ekonomika se již delší dobu nachází ve stavu plné zaměstnanosti, kdy si zaměstnavatelé mezi sebou navzájem přeplácí zaměstnance, a rychlý růst mezd je jen odrazem tohoto stavu. Pro některé firmy může být takto rychlý růst mezd, a tedy i nákladů práce, problém a ohrozit jejich cenovou konkurenceschopnost,“ uvedl ekonom Deloitte Václav Franče. Celkový růst mezd přitom podle hlavního ekonoma ING Jakuba Seidlera za celý letošní rok přesáhne osm procent, což bude nejvyšší roční růst za posledních 15 let.

Podle statistiků se ve třetím čtvrtletí nejvíce zvyšovaly výdělky v oborech, kde dominuje stát, tedy ve vzdělávání, veřejné správě, obraně nebo zdravotní a sociální péči. Mezi komerčními oblastmi byl výrazný nárůst výdělků v oblasti nemovitostí a ve stavebnictví.


Přečtěte si: Dnes buďme ještě veselí. Stát utrácí za platy ve státní správě, o prosperitu se nestará

 Ministryně financí Alena Schillerová


Z hlediska krajů nejvíce stouply průměrné mzdy na jihu Čech, a to o 9,5 procenta na 28 799 korun. Naopak nejméně o 7,2 procenta na 30 434 korun rostla v Plzeňském kraji. Nejvyšší průměrné výdělky dál pobírají lidé v Praze, i když se zde zvýšily méně než ve zbytku republiky. Průměrná hrubá měsíční mzda v Praze vzrostla o 7,8 procenta na 39 298 korun. Regionem s nejnižší mzdovou úrovní zůstal Karlovarský kraj, kde průměrná mzda stoupla o 8,7 procenta na 27 994 korun.

Ve všech krajích s výjimkou Karlovarského přibylo ve třetím čtvrtletí letošního roku zaměstnanců. Podle ČSÚ bylo v zemi v zaměstnaneckém poměru přes čtyři miliony lidí, proti stejnému období loňského roku jich přibylo o 1,2 procenta.

MMF24

Za letošní 1. až 3. čtvrtletí činila celková průměrná mzda 31 225 korun, což je meziročně o 2463 korun více. Reálný nárůst za prvních devět měsíců letošního roku činil 6,3 procenta.

Dále čtěte:

Komentář: Brzký konec čtyřprocentních (firem)

Velký průzkum týdeníku Euro: Jak platí české podniky?

Komentář: Rub rostoucích mezd

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).