Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Jaké jsou výhody online půjčky?

Potřebujete doplnit svůj finanční rozpočet, ale do výplaty je daleko? Nebo se objevily…

Objevte e-shop specializovaný na obalové materiály

Dnes už není nic výjimečného vlastnit e-shop či jinak prodávat věci přes internet. Má to…

Let It Roll Open Air 2019 – Rozhovor Zdeněk Souček

Suki, vlastním jménem Zdeněk Souček, je jednou z nejdůležitějších postav české drum…

Výroba v závodě Škoda Auto v Kvasinách
Výroba v závodě Škoda Auto v Kvasinách
Autor: Škoda

Velký průzkum týdeníku Euro: Jak platí české podniky?

David Tramba 17. listopadu 2018, 18:01  -  David Tramba
Výroba v závodě Škoda Auto v Kvasinách
Výroba v závodě Škoda Auto v Kvasinách
Autor: Škoda
17. listopadu 2018, 18:01

Tlak na růst mezd nejvíce dopadá na montovny, sklady a obchodní řetězce, které vyplácejí podprůměrné mzdy. Do potíží se však mohou dostat i banky.

Mzdy ve velkých českých společnostech se sbližují. Velké banky, energetické a telekomunikační podniky i věhlasné globální koncerny sice platí dobře, ale mzdy v posledních letech příliš nezvyšují. Naopak chemičky, gumárny a potravinářské podniky, které ještě před pár lety platily zaměstnancům okolo 20 tisíc hrubého měsíčně, jsou nuceny přidávat deset i více procent ročně, aby si udržely své zaměstnance.

Takové je jedno ze zjištění z analýzy výše a vývoje mezd zpracované týdeníkem Euro. Zaměřili jsme se na 212 podniků z patnácti oborů, které včas zveřejnily finanční výsledky za minulý rok. Jen pro představu: Sledované společnosti zaměstnávají v součtu více než půl milionu lidí a v loňském roce na mzdách vyplatily celkem přes 250 miliard korun.

Průměrná hrubá mzda - Energetika ( Autor: Euro )

Průměrný měsíční příjem ve 212 sledovaných velkých podnicích přesáhl 38 tisíc korun. Tedy o téměř devět tisíc více, než činil průměrný hrubý výdělek zaměstnance v loňském roce podle údajů Českého statistického úřadu. Dlužno dodat, že většina zaměstnanců pracuje v malých a středních podnicích, které si tak štědré odměňování zaměstnanců nemohou dovolit.

Kam mizejí řemeslníci

Mezi dvěma stovkami sledovaných firem své zaměstnance v loňském roce nejlépe platil podnik IBM Česká republika, kde průměrný plat včetně odměn a bonusů dosáhl bezmála 163 tisíc korun.

Průměrná hrubá mzda - Těžební průmysl ( Autor: Euro )

Další příčky obsadily velké auditorské a poradenské společnosti spolu se softwarovými firmami, ve kterých se průměrný měsíční příjem zaměstnanců včetně odměn pohybuje od 70 tisíc do 100 tisíc korun. Nad hranicí 50 tisíc již nalezneme také mobilní operátory, velké banky a některé energetické společnosti.

Naopak tucet nejhůře platících zaměstnavatelů z dvou stovek vybraných se pohybuje v rozmezí 20 tisíc až 25 tisíc korun měsíčně. Tuto skupinu tvoří hlavně maloobchodní řetězce, doplněné o průmyslové podniky z oborů potravinářství, montáže elektronických zařízení a gumárnu Trelleborg Bohemia. Další kandidáty od zařazení do přehledu zachránilo jen to, že včas nezveřejnily účetní výsledky za loňský rok. Například obchodní řetězec Hruška měl předloni mzdový průměr jen lehce přes 15 tisíc korun.

Průměrná hrubá mzda - Strojírenství ( Autor: Euro )

Podle statistik personální agentury Profesia, která vedle jiných aktivit provozuje mzdový srovnávač Platy.cz, je největší tlak na růst mezd u technických a dělnických profesí. Nástupní mzda u nových nabídek práce pro servisní inženýry, obsluhu stavebních strojů, montéry či konstruktéry byla letos v říjnu o více než 25 procent vyšší než loni.

Napětí na pracovním trhu dále navyšují noví investoři. Jak upozornil David Svatoš, spolumajitel poradenské společnosti Logio, jen za posledních pět let narostl počet skladových hal v Česku o dvě třetiny. Vše nasvědčuje tomu, že přibývající montovny a velkosklady vysávají pracovníky z jiných odvětví a způsobují třeba i úbytek řemeslníků. Ti raději volí jistotu v podobě pevné pracovní doby a stabilního příjmu než nejistotu, kterou přináší práce na živnostenský list.

Průměrná hrubá mzda - Automobilový průmysl ( Autor: Euro )

Zaměstnavatelé si čím dál více stěžují na to, že jim zaměstnanci bez ohledu na smlouvu nenastoupí na směnu a začnou i bez podání výpovědi pracovat jinde. Ze šetření mezi členy Hospodářské komory vyplynulo, že i na pracovním trhu se dnes pohybují „šmejdi“ zneužívající napjaté situace. Ti před začátkem směny číhají na vytipované zaměstnance a nabízejí jim peníze na ruku, pokud hned půjdou pracovat jinam.

Stará odvětví na ústupu

Detailní čísla týdeníku Euro poukazují na fakt, že současný ekonomický boom se zdaleka netýká všech podniků. Naopak, lze najít řadu společností i celých odvětví, které jsou v posledních letech nuceny propouštět zaměstnance a nemohou si dovolit ani výraznější navyšování mezd.

Průměrná hrubá mzda - Doprava a logistika ( Autor: Euro )

Mnohé z těchto firem mají jedno společné - jedná se o tradiční české podniky, které se v současné dynamické době tak trochu ztrácejí. Nejvíc pracovních míst zaniklo při těžbě černého uhlí. Společnost OKD musela během tří let propustit 4,5 tisíce zaměstnanců, další místa zanikla u dodavatelských firem. Značný podíl na tom mělo uzavření ztrátového dolu Paskov na jaře loňského roku.

Obecně se nedaří ani tradičním odvětvím hutnictví, zpracování kovů a těžkého strojírenství. Stavy zaměstnanců loni snižovaly hutě ArcelorMittal Ostrava, výrobce uhelných kotlů Viadrus, žďárský metalurgický podnik ŽĎAS i Slovácké strojírny. Masivní propouštění má za sebou strojírenská skupina Vítkovice, menší redukce stavu personálu se v minulých dvou letech odehrála i v holdingu Škoda Transportation.

Průměrná hrubá mzda - Telekomunikace a IT ( Autor: Euro )

Poměrně rychlý útlum výroby nastal v odvětví energetického strojírenství, zejména v podnicích orientovaných na uhelnou energetiku. Postihuje firmy s českými i zahraničními vlastníky. Příkladem může být plzeňský výrobce generátorů pro velké elektrárny Brush SEM, který je součástí britské skupiny Melrose Group. Ještě před pěti lety měl 950 zaměstnanců, loni už jich bylo jen 638.

Podniky z odvětví těžebního a hutnického průmyslu i těžkého strojírenství v minulém roce mzdy navyšovaly - v průměru o zhruba pět procent. Celkový objem vyplácených mezd zde však stagnoval; růst platů byl kompenzován snižováním počtu zaměstnanců.

Špatná sázka na BET

Pro řadu absolventů vysokých škol bývalo v minulém i předminulém desetiletí životní výhrou nastoupit do některé společnosti z oborů, které vystihuje zkratka BET - bankovnictví, energetika, telekomunikace. V posledních letech to již přestává platit. Tři jmenované sektory sice stále platí své zaměstnance nadprůměrně dobře, ale tempo růstu mezd zde silně zaostává.

Průměrná hrubá mzda - Stavebnictví ( Autor: Euro )

Dnes už se například absolventům ekonomických fakult vyplatí zauvažovat o kariéře v jiných oborech. Velké průmyslové a technologické koncerny - jmenovitě třeba Škoda Auto, Siemens, ABB, Plzeňský Prazdroj či Unipetrol - jsou dnes mzdově na úrovni velkých energetických společností a bank. Poměrně slušně své zaměstnance platí i takzvaná centra sdílených služeb, která v současném desetiletí v Česku rychle přibývají a expandují.

Do potíží se mohou dostat banky, které své běžné zaměstnance neplatí nijak skvěle. Jak třeba pod podmínkou anonymity uvedl zaměstnanec Monety Money Bank, pracovník na pobočce má základní plat 23 tisíc korun hrubého. S odměnami za uzavřené smlouvy se může dostat k hranici 30 tisíc. S přihlédnutím k situaci na trhu práce v Praze i dalších velkých městech to opravdu není žádné terno.

Průměrná hrubá mzda - Maloobchod ( Autor: Euro )

Letos v květnu média dokonce informovala o hrozbě stávky v ČSOB, za kterou stála organizace Moderní odbory. Také v případě ČSOB se objevila podobná částka jako v případě Monety. Tedy, že někteří pracovníci pobočkové sítě mají základní plat 22 tisíc korun měsíčně.

Průměrný měsíční příjem zaměstnance velké české banky či pojišťovny podle propočtu týdeníku Euro vycházejí příznivě - 39 tisíc až 64 tisíc korun hrubého. Jenže průměr neumí vystihnout vysoké rozdíly v příjmu manažerů a expertů na jedné straně a pracovníků na pobočkách na straně druhé. Zatímco v éře první republiky stávkovali hlavně horníci a dělníci, v blízké budoucnosti možná zažijeme první demonstraci bankovních úředníků.

Velká jízda autoprůmyslu

Zatímco mzdy v bankách a energetice spíše stagnují, opačný protipól představuje obor automobilového průmyslu. Automobilky a velcí výrobci autodílů loni navýšili mzdu zpravidla o pět až dvanáct procent. Často se můžeme setkat s varováním před vysokou a stále rostoucí závislostí české ekonomiky na automobilovém byznysu. Zaměstnanci by z takové závislosti měli být nadšeni, protože mzdy v tomto oboru jsou vyšší než kdekoli jinde v průmyslu.

Průměrná hrubá mzda - Poradenství, audit ( Autor: Euro )

Sledované velké podniky se zahraničními majiteli platí dle propočtu týdeníku Euro svým zaměstnancům zpravidla od 29 tisíc do 44 tisíc korun měsíčně. Na horní hranici lze nalézt podniky s vysokou přidanou hodnotou a vlastními výzkumnými a vývojovými kapacitami, naopak jednodušší závody platí hůře. Na „chvostu“ tabulky jsou dvě firmy s tuzemskými vlastníky - výrobce autobusů SOR a podnik Brano, kde až loni průměrný příjem zaměstnance překonal hranici 25 tisíc korun.

Nejen svou velikostí, ale i výší mezd z přehledu vyčnívá největší průmyslový podnik v Česku - Škoda Auto. Podle propočtu týdeníku Euro zde průměrná mzda včetně všech odměn a bonusů loni překonala 50 tisíc měsíčně. Samotná automobilka uvedla, že mzda tarifního zaměstnance v průměru dosáhla 45 385 korun. „Na základě kolektivní smlouvy vzrostly tarifní mzdy zaměstnanců v letošním roce o 12 procent,“ doplnila mluvčí Škody Auto Kamila Biddle.

Průměrná hrubá mzda - Potravinářský průmysl, nápoje ( Autor: Euro )

Současně platí, že firmy z automobilového byznysu - na rozdíl od většiny průmyslových odvětví - generují nová pracovní místa. Konkrétně Škoda Auto měla v roce 2014 něco přes 27 tisíc zaměstnanců, letos už se jejich počet blíží 35 tisícům. Koncern Continental Automotive během tří let navýšil stavy zaměstnanců v Česku o 3310. Vyšší stovky pracovních míst v posledních letech vytvořily také společnosti Robert Bosch, Automotive Lighting či Brose CZ.

Jedeme na doraz

Tlak na další růst mezd zůstává silný. Podle průzkumu Hospodářské komory mezi podnikateli mzdy letos vzrostou o 8,6 procenta a v příštím roce bude nárůst velmi podobný. Firmám dnes chybí už 440 tisíc zaměstnanců. Krizi na trhu práce prohlubuje i expandující veřejný sektor, který jen v posledních pěti letech zaměstnal dalších 30 tisíc lidí. Současně je to vláda, která pod tlakem odborářů blokuje příchod většího počtu pracovníků z Ukrajiny, Srbska a dalších zemí.

Průměrná hrubá mzda - Finanční služby ( Autor: Euro )

Nedostatek lidí začíná mít vážné makroekonomické dopady - chybějící půlmilion pracantů snižuje výkon české ekonomiky o stovky miliard korun. Těžká nerovnováha na trhu práce pravděpodobně vydrží až do nástupu další ekonomické krize, případně do pokroku v oblasti umělé inteligence a robotizace výroby.

Jak jsme mzdy počítali
Základním zdrojem jsou zveřejněné výroční zprávy a účetní závěrky. Velké české podniky jsou až překvapivě vzorné, přes 80 procent z nich již své loňské výsledky zveřejnilo v obchodním rejstříku, případně na svém webu. Ze zákona mají tuto povinnost splnit do konce roku.

Méně nadšené do zveřejňování dat o svém hospodaření jsou tradičně potravinářské firmy a maloobchodní řetězce. Firmy, které loňské výsledky zatím neoznámily, se v přehledu až na výjimky nevyskytují. Výjimku jsme učinili v případě obchodních řetězců, kde by jinak téměř nikdo nezůstal. Proto jsou zde zařazeny i podniky, které zveřejnily aspoň výsledky za finanční rok 2016/2017. Ale třeba řetězec Bauhaus své výsledky nezveřejnil od roku 2013.

Všude, kde to bylo možné, používáme data za zaměstnance bez nejvyšších manažerů. Jejich vysoké příjmy totiž mohou průměr značně zkreslit. Není to však možné ve všech případech. Některé firmy totiž s pojmem „vedoucí pracovník“ zacházejí velmi kreativně. Třeba poradenské firmy uvádějí, že nemají žádné top manažery, jiné podniky naopak do této kategorie řadí stovky zaměstnanců.

Zdroje grafů: Výroční zprávy a účetní závěrky firem; propočet týdeníku Euro

Vysvětlivky: * Ve všech případech se jedná o mzdy včetně top manažerů; * * Data za obchodní rok 2016/2017; (Kons.) - Jedná se o konsolidovaný údaj za celou firemní skupinu

Čtěte komentář k tématu:

Čeho se bojí české banky?

Dále čtěte:

Šéf pošty Knap: Na zvýšení platů pošťáků o desetinu je potřeba 1,2 miliardy

Komentář: Chcete víc? Stačí říct

Plat jako manažer? Ke starým zlatým časům mají řemeslníci stále daleko

Plat, nebo mzda? Víte, co berete?


Čtěte také

Události  Ilustrační foto

Kvůli suchu a nedostatku srážek může v budoucnu klesnout HDP o 1,6 procenta, tvrdí vědci

Pokračující sucho a nedostatek srážek by v budoucnu mohlo ovlivnit pokles českého HDP až…

20. srpna 2019

Ilustrační foto

Firmy už pociťují zpomalování ekonomiky. Dopady německé recese je naplno zasáhnou za půl roku

České podniky jsou zatím v dobré kondici, ale zpomalování světové ekonomiky už začínají…

20. srpna 2019

 Obrněný vůz Perun

Perun nebude. Ministerstvo obrany zrušilo stomilionový nákup

Protože vozidlo Perun pro speciální síly české armády neprošlo vojskovými zkouškami,…

20. srpna 2019

 Předseda Pirátů Ivan Bartoš

Zeman neočekává odchod ČSSD z vlády, řekl Bartoš po schůzce v Lánech

Prezident Miloš Zeman nepředpokládá odchod sociální demokracie z vlády ani rekonstrukci…

20. srpna 2019

Události  Požár někdejší Krejčířovy vily způsobil škodu za přibližně pět milionů korun

Někdejší Krejčířovu vilu zasáhl požár. Vznikla škoda 20 milionů korun

Příčinou vzniku požáru někdejší vily uprchlého odsouzeného podnikatele Radovana Krejčíře…

20. srpna 2019

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujal Vás tento článek?
Ohodnoťte ho

Počet hodnocení: 8 | Průměrné hodnocení: 4.50

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Finance
Komentář: Pokud v Itálii nastane varianta rozpočtového provizoria, automaticky se zvýší DPH
Jak se zbavit hrabošů? Jaké jsou alternativy k jedům?
Co spadá do povinné výbavy koloběžky? A můžete s ní na chodník?
Pohne podzim s cenami plynu a elektřiny? Ptali jsme se analytiků
Komu se příští rok zvýší dávky? A kdo ostrouhá?
Auta
Polaris představuje modely pro rok 2020
Hyundai chystá ještě ostřejší i30 N, která vznikne pouze v počtu 600 kusů. Dočkáme se nového rekordu na Ringu?
Porsche Taycan ukázalo, že i ty vůbec nejlepší elektromobily pořád mohou autům z 80. let leda tak závidět
Kam až lze zajít s dosud poslední generací Focusu RS? Mountune vydoluje z motoru 2.3 EcoBoost přes 500 koní
TPCA navazuje na dlouhodobou spolupráci s HZS
Hry pro příležitostné hráče