Menu Zavřít

Pokrok s lithiem. Australská EMH oznámila, že má povolené vrty u Cínovce

1. 10. 2018
Autor: Martin Pinkas

Australská společnost European Metals Holdings (EMH) pokročila v rozvoji svého projektu těžby lithia a cínu u Cínovce. Podle svého sdělení totiž získala povolení od úřadů v České republice zahájit 13 průzkumných vrtů, které jsou důležitým krokem v rámci studie proveditelnosti projektu.

Akcie firmy na burze v Austrálii reagovaly na zprávu silným růstem, během dne stouply o téměř 18 procent, což byl nejvýraznější nárůst od začátku června.

Mluvčí Českého báňského úřadu Bohuslav Machek řekl, že firma úřadu zahájení průzkumných vrtů zatím neoznámila. „Jakýkoli vrt hlubší než 30 metrů má organizace za povinnost osm dní před zahájením vrtání oznámit obvodnímu báňskému úřadu. To je legislativa,“ uvedl Machek.

Dominika Pospíšilová z tiskového oddělení ministerstva životního prostředí uvedla, že resort už dříve stanovil společnosti Geomet tři průzkumná území - Cínovec I, III a IV, jimiž bylo vymezeno území, kde může tato firma provádět průzkumné geologické práce. Geomet je dceřinou společností EMH.


Nejistá budoucnost lithia? Jeho cena může do tří let klesnout na polovinu

 Zájem australské společnosti European Metals Holdings (EMH) o těžbu lithia u Cínovce na Teplicku v Krušných horách nadále trvá


„Projekt geologických prací a jeho změny obsahující strojní vrtné práce hlubší než 30 metrů nebo strojní vrtné práce v celkové délce přes 100 metrů musí organizace zaslat k posouzení příslušnému krajskému úřadu a ten se k nim do 30 dnů vyjádří,“ řekla Pospíšilová. Na Cínovci se podle ní provádějí vrty řádově stovky metrů hluboké.

Cínovec spadá pod samosprávné území města Dubí. Jeho starosta Petr Pípal (Severočeši.cz) dnes řekl, že pouze ví o tom, že plánované vrty byly povoleny. Vrty se měly dělat už na jaře, ale nakonec se tak nestalo, dodal. V současné době se v Dubí v souvislosti s vrty a těžbou podle starosty nic podstatného neděje. Nedochází ani k žádným protestům ze strany veřejnosti. Bližší informace nemá k dispozici.

EHM v pátek oznámila, že za rok do konce června prohloubila ztrátu před zdaněním na 4,7 milionu australských dolarů (75,3 milionu korun) z 4,1 milionu v předchozím roce. Navzdory dnešnímu růstu akcie firmy od počátku letošního roku klesly o více než 48 procent.

Firma sdělila, že dostala povolení k zahájení komplexního průzkumného takzvaného diamantového vrtání u 13 vrtů. Diamantové vrtání se používá v případě, že těžařské firmy chtějí prozkoumat obsah ložisek ve velmi tvrdých horninách.

EBF24

Česká vláda loni krátce před volbami podepsala s EMH memorandum o těžbě lithia u Cínovce. Dokument se stal terčem kritiky zejména od hnutí ANO a komunistů. Letos v březnu Česko memorandum vypovědělo, premiér Andrej Babiš (ANO) ho několikrát označil za nesmyslné a neplatné. Možnost těžby lithia v Česku se stala jedním z rozhodujících témat před loňskými parlamentními volbami. EMH má však v lokalitě přednostní právo k těžbě a v přípravě na těžbu u Cínovce pokračuje.

Lithium v Česku
Lithium je považováno za kov budoucnosti, využívá se mimo jiné při výrobě baterií. V České republice jsou podle odhadů asi tři procenta světových zdrojů lithia - naprostá většina na Cínovci a malé množství v ložisku ve Slavkovském lese. Ložisko u Cínovce je největší v Evropě. Australský investor by mohl začít s hlubinnou těžbou v Krušných horách v roce 2022. Za 21 let chce dobýt 37 milionů tun rudy.

Čtěte také:

Co jsou zač? Po stopách australských zlatokopů v Česku

Babiš: Lithium má těžit stát. Diamu uloží zkoumat ložiska

Stát získá z ceny lithia jen zlomek, varuje Greenpeace

Nejisté miliardy za lithium. Státní podniky by ho těžit neměly, tvrdí analýza

Arca žádá valnou hromadu EMH. Chce projednat přesun sídla z Austrálie do Česka

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).