Menu Zavřít

Írán údajně sestřelil americký dron nad svým územím

20. 6. 2019
Autor: Tomáš Železný a Zbyněk Pecák

Íránské revoluční gardy dnes sestřelily americký bezpilotní stroj. Podle íránské státní agentury IRNA byl stroj sestřelen nad územím Íránu. Spojené státy sestřelení potvrdily. Podle amerického zdroje citovaného agenturami Reuters a AP byl dron sestřelen v mezinárodním vzdušném prostoru. Sestřelení později potvrdila také americká armáda, která rovněž popřela, že se to stalo nad Íránem.

Bezpilotním letounem byl podle Íránců stroj RQ-4 Global Hawk. Jeho sestřelení přichází poté, co Spojené státy minulý týden obvinily Írán, že vypálil raketu na jiný jejich bezpilotní letoun, který v oblasti hlídkoval po útoku na dva tankery v Ománském zálivu. Washington z napadení tankerů obvinil Teherán, který to však popírá.

Pozorovatelé vyjadřují obavy, že špatný odhad situace či další eskalace napětí může obě země přivést do otevřeného konfliktu.

Nejmenovaný americký představitel dnes podle Reuters uvedl, že íránská střela typu země-vzduch bezpilotní stroj sestřelila v mezinárodním vzdušném prostoru nad Hormuzským průlivem. Podle tohoto zdroje šlo o dron typu MQ-4C Triton. Tyto stroje mohou podle výrobce zůstat ve vzduchu až 24 hodin bez přerušení a létají ve výšce nad 16 kilometrů.

Americká armáda ve svém prohlášení uvedla, že íránský raketový systém sestřelil dron nad Hormuzským průlivem, nikoli nad Íránem. „Neměli jsme dnes v íránském vzdušném prostoru žádné letadlo. Íránské zprávy, že bylo nad Íránem, jsou chybné. Byl to nevyprovokovaný útok na americké pozorovací letadlo v mezinárodním vzdušním prostoru,“ řekl armádní mluvčí vojsk v oblasti Blízkého východu William Urban. Podle jeho údajů se incident stal v 01:35 SELČ.


Írán představil neviditelnou stíhačku. Expertům je k smíchu


Podle íránských revolučních gard byl stroj sestřelen, když sbíral data nad íránským územím, mimo jiné nad jižním přístavem Čánbahár, který je v provincii Sístán a Balúčestán a v blízkosti pákistánské hranice. Velitel revolučních gard Hosejn Salámí řekl, že Írán nemá v úmyslu vést válku proti jakékoli zemi, ale je na válku připraven. Americký dron podle něj narušil „národní bezpečnostní hranici“. „Každý, kdo tuto hranici naruší, bude zničen,“ prohlásil.

Íránské ministerstvo zahraničí incident označilo za provokaci. „Rozhodně takovou agresivní a provokativní akci odsuzujeme. Varujeme před jakýmkoli narušením íránského vzdušného prostoru zahraničními létajícími objekty a upozorňujeme, že narušitelé ponesou odpovědnost,“ řekl mluvčí úřadu.

Vztahy mezi USA a Íránem jsou na bodě mrazu od minulého roku, kdy americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené sáty odstupují od mezinárodní jaderné dohody s Íránem z roku 2015. Následně Washington uvalil na islámskou republiku nové sankce. Teherán v reakci sdělil, že v červenci přestane ustanovení dohody dodržovat, a v posledních dnech zintenzivnil produkci nízko obohaceného uranu.

Dále čtěte:

WT100

Washington dráždí Čínu. Vyzbrojí Tchaj-wan i další spojence v Asii

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).