Menu Zavřít

Developeři: Nové byty v Praze letos zdraží o pět až deset procent

2. 1. 2017
Autor: Archiv

Nové byty v Praze letos meziročně zdraží zhruba o pět až deset procent, loňský růst cen téměř o pětinu by se neměl opakovat. Vyplývá to z odhadů developerů. Ceny potáhne vzhůru nedostatečná nabídka kvůli pomalému povolování staveb, opačně by měla působit opatření České národní banky, kvůli kterým se zhorší dostupnost hypoték, soudí developeři.

Počet prodaných nových bytů by měl zůstat zhruba na loňské odhadované úrovni 6500. „V příštím roce bude na růst cen nových bytů nadále tlačit nedostatek nabídky nového bydlení, který je způsoben velmi omezeným povolováním nové výstavby. Na druhou stranu se v důsledku opatření ČNB a nové legislativy zhorší dostupnost hypoték, což může mít protichůdný vliv,“ uvedla mluvčí Central Group Marcela Fialková. Pro letošní rok čeká růst cen minimálně o pět procent.

Podle odhadu společností Trigema, Skanska Reality a Central Group se zásoba dostupných bytů na konci třetího čtvrtletí loňského roku meziročně propadla o třetinu na 4300. Předseda představenstva Trigemy Marcel Soural to považuje za jeden z hlavních faktorů rostoucích cen. „Zvrat ve vývoji letos příliš neočekáváme, takže ceny budou bohužel dále růst. I když možná ne tak dramaticky, jako tomu bylo letos,“ uvedl.


Nepřehlédněte:

Bez územního plánu? Praze i Brnu tikají hodiny

Kancelář metropolitního plánu pražského IPR po zásahu politiků na protest osiřela.


Průměrná cena prodaného bytu v Praze ve třetím čtvrtletí meziročně vzrostla o 19,5 procenta na 69 517 korun za metr čtvereční. Nejvíce bytů, 35 procent, developeři prodali v rozmezí 60 tisíc – 70 tisíc korun za metr čtvereční.

Podle mluvčího Finepu Davida Jiruška bude letos počet prodaných bytů přibližně stejný jako loni, a to díky projektům, které byly povoleny před osmi až deseti lety. „Pokud se radikálně nezmění politika města směřující k přirozenému rozvoji, tedy povolování minimálně jednoho procenta ze stávajícího bytového fondu města ročně, je téměř jisté, že růst cen nemovitostí bude nadále pokračovat,“ uvedl Jirušek.

Bytový fond v Praze je zhruba 600 tisíc až 650 tisíc bytů. Podle údajů Českého statistického úřadu se v Praze loni do konce října začalo stavět 875 bytů v bytových domech, meziročně o 72 procent méně.

DT24

Generální ředitel Ekospolu Evžen Korec předpokládá růst o pět procent. Aktuální ceny nových bytů považuje za přiměřené. „Začínáme se však setkávat s tím, že někteří neseriózní developeři zneužívají současného převisu poptávky nad nabídkou a neúměrně zvyšují ceny svých projektů více, než by odpovídalo kvalitám daných bytů,“ upozornil.

Zdražování v řádu jednotek procent očekává výkonný ředitel společnosti Daramis Martin Vachek. „Ale již pouze v některých segmentech trhu,“ dodal. Podle ředitele Asociace developerů Tomáše Kadeřábka by nové byty mohly zdražit maximálně o deset procent. Loňský prudký růst byl podle něj ovlivněn tím, že se rychle vyprodal segment nejlevnějších bytů do 50 tisíc korun za metr čtvereční. „Lze očekávat, že tempo růstu se oproti letošnímu roku zmírní, protože se zhorší cenová dostupnost pro domácnosti,“ doplnil Kadeřábek.

Dále čtěte:

Obyvatelé protestovali proti výstavbě v Hodkovičkách. Radnice couvá

Štěpánek: O věžácích rozhodneme, až budeme mít stanovisko UNESCO


  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).