Menu Zavřít

Čína zrušila turné dalšímu českému hudebnímu souboru. Pekingu vadí slovo Praha v názvu

5. 9. 2019
Autor: Vincet Dargent/Guarneri Trio Prague

Čína zamítla domluvené turné českému hudebnímu souboru Guarneri Trio Prague. Čínské straně podle ní vadilo slovo Praha v názvu souboru. Důvodem může být dřívější prohlášení pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) o změně takzvané sesterské smlouvy. Z ní chce současná rada hlavního města odstranit bod, kterým Praha uznává jednotnou Čínu. Čínské úřady už dříve odložily turné orchestru PKF - Prague Philharmonia, Pražákova kvarteta a Symfonického orchestru Českého rozhlasu.

Zamítnutí čínského turné potvrdil klavírista souboru Guarneri Trio Prague Ivan Klánský, který je zároveň děkanem Hudební a taneční fakulta Akademie múzických umění (HAMU). „Dozvěděli jsme se to z mailové korespondence s naším agentem, který nám to turné připravoval. Napsal nám, že jak jistě víme, je v Číně problém s jménem Praha, a že tudíž nám to turné bylo zamítnuto,“ řekl Klánský České televizi, která o případu informovala.

Soubor Guarneri Trio Prague vznikl v roce 1986. Trio tvoří houslista Čeněk Pavlík, violoncellista Marek Jerie a klavírista Ivan Klánský.

Kvůli zákazu čínských úřadů na turné do Číny nepojede ani přední český smyčcový soubor Pražákovo kvarteto. Přestože má soubor podepsanou smlouvu a v zemi už vystupoval, plánované koncerty čínský partner zrušil s odkazem na tamní úřady. Člen kvarteta Josef Klusoň si to vysvětluje tím, že čínským komunistům vadí kladný postoj pražského magistrátu k Tchaj-wanu a k Tibetu.


Čína ruší vystoupení umělců spjatých s Prahou: kvůli výrokům primátora Hřiba  Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti)


Do Číny, kde měl vystupovat během letošního října, neodjede ani Symfonický orchestr Českého rozhlasu. Čínská strana nedala české agentuře, která měla celou akci organizovat, příslušná povolení.

Odloženo na neurčito bylo z čínské strany bylo turné PKF - Prague Philharmonia. Podle vedení souboru je důvodem prohlášení pražského primátora Hřiba (Piráti) o změně tzv. sesterské smlouvy, kterou s Pekingem uzavřelo minulé vedení Prahy. Z něho chce současná rada hlavního města odstranit bod, kterým Praha uznává jednotnou Čínu.

Čtěte také:

Číně se nelíbí jednání pražské radnice. Nenarušujte vzájemné vztahy, vyzývá primátora Hřiba

Pragmatismus změnil Čínu v globální mocnost

EBF24

Německý průmysl varuje před čínským státním kapitalismem: EU se musí bránit

Černá listina se plní. Čínský velký bratr už rozhoduje, kdo smí do vlaku

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).