Menu Zavřít

Česká firma Dekonta postaví v Polsku největší ekologickou čistírnu

7. 8. 2019
Autor: Dekonta

Ve spolupráci s firmou RDLS z Varšavské univerzity vybuduje česká firma Dekonta jednu z prvních polských kořenových čistíren odpadních vod a splašků. Konsorcium obou firem vyhrálo zakázku ve výši 22 milionů korun na realizaci projektu v obci Białka v Lubelském vojvodství.

V Polsku využívá kanalizační systémy napojené na čistírny odpadních vod zatím jen čtyřicet procent obyvatel. Tuto situaci má pomoct změnit projekt, na kterém se podílí čeští a polští vědci.

„Je to výjimečný a inovativní projekt, který bude realizován ve velkém měřítku. Bude mít rozlohu zhruba jeden hektar a sloužit bude 1800 obyvatelům,“ uvedl Łukasz Rodek z firmy RDLS (Reasearch & Development for Life Sciences).

Jedná se o velký projekt nejen v polském měřítku, ale i v evropském. Podobné projekty pasivních čistíren, i když mnohem menších, fungují v Česku například v Mirošovicích, Brlohu či Kostelci nad Ohří.


Čtěte také:

Vídeň se chce zchladit. Kde se město přehřívá, zjišťovali Češi

Tajemství medúz: chutnají jako ústřice, poslouží i jako filtr či hnojivo

Medúza, ilustrační foto


Pasivní čistírny využívají přirozené podloží a imitují podmínky přírodních bahenních systémů. Velmi dobře odstraňují průmyslové i odpadní splašky. V současné době se zvyšuje jejich efektivita, takže odstraňují kvalitně i organická znečištění. Jejich výhodou jsou minimální náklady na údržbu. Splašky se do pasivní čistírny dopravují kanalizací, v ideálním případě při využití samospádu.

Firma RDLS vznikla v roce 2014 jako vedlejší produkt výzkumu na Varšavské univerzitě z iniciativy vědců katedry biologie. Jejím cílem je uvádění výzkumu do praxe. Firma Dekonta pak poskytuje finančním institucím, vládám, obcím i soukromým investorům environmentální služby jako například likvidace nebezpečného odpadu, poradenství v oblasti životního prostředí či výzkum a vývoj nových sanačních technologií.

Dále čtěte:

Proteinová revoluce? Finové vyrobili jídlo, které využívá solární energii a oxid uhličitý

Lepek není jed. Může ochránit před cukrovkou i dalšími chorobami

ebf 24 - tip duben

Epidemie obezity: změňme stravování lidstva, burcuje Goreův fond

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).