Menu Zavřít

V Česku chybí řemeslníci, ceny prací stouply za dva roky o čtvrtinu

29. 1. 2019
Autor: Archiv MF

Za řemeslné práce dnes Češi zaplatí v průměru o 27 procent více než v roce 2016. Ceny rostou hlavně kvůli zdražování řemeslné práce, která je způsobená zejména nedostatkem pracovní síly na trhu. Největší zájem je o zedníky, elektrikáře, truhláře a instalatéry. Vyplývá to z dat internetového portálu Nejřemeslníci.cz.

„Nárůst cen je způsoben především zdražováním řemeslné práce, což je reakce na dlouhodobý převis poptávky nad nabídkou i nedostatek pracovní síly na trhu. Druhým důvodem je to, že lidé jsou dnes díky celkové hospodářské prosperitě ochotni do zakázek více investovat,“ uvedl výkonný ředitel portálu Martin Ekrt. Lidé dnes podle něj plánují zakázky ve větším rozsahu, nešetří na použitém materiálu ani práci řemeslníků.

Během posledních dvou let podle portálu nejvíce vzrostly ceny za zednické práce, téměř o polovinu na 50 tisíc korun korun za zakázku. U obkladačů se cena zakázek zvýšila o 37 procent, u malířů o pětinu.

Z jednotlivých řemesel byla loni největší poptávka po zednících, na které připadalo 27 procent. Následovali elektrikáři (18 procent), truhláři (13 procent), instalatéři (12 procent), pokrývači a klempíři (devět procent) a malíři (sedm procent).

Nejvíce poptávané profese v roce 2018
Profese Podíl (v procentech)
Zedník 27
Elektrikář 18
Truhlář 13
Instalatér 12
Pokrývač a klempíř 9
Malíř 7
Obkladač 5
Zámečník 4
Natěrač a lakýrník 4
Kominík 2

Zdroj: Nejřemeslníci.cz

V posledních dvou letech nejvíce vzrostla poptávka po zednických pracích, o 52 procent. Poptávka po stavebních firmách stoupla o třetinu, zájem o malířské práce se zvýšil o čtvrtinu, o instalatéry o pětinu.

Přestože podle údajů portálu Nejřemeslníci.cz poptávka po řemeslné práci roste, s jejími výsledky zákazníci nejsou vždy zcela spokojeni. „Vadí jim především to, že výsledná cena zakázky je mnohdy vyšší, než původně očekávali, nebo neodpovídá kvalitě odvedené práce. Zadavatelé práce často naráží také na omezené časové možnosti řemeslníků a nedodržování smluvených termínů,“ dodal Ekrt.

Portál Nejřemeslníci funguje deset let. Loni odbavil 89 tisíc zakázek za šest miliard korun. Majitelem portálu je od loňského roku výrobce stavebních materiálů Saint-Gobain.

Ve světě lovců hlav: headhunteři nahrazují personální oddělení a velké agentury

 Headhunter, ilustrační foto

Dále čtěte:

Velký průzkum týdeníku Euro: Jak platí české podniky?

Komentář: Rub rostoucích mezd

Komentář: Chcete víc? Stačí říct

Plat jako manažer? Ke starým zlatým časům mají řemeslníci stále daleko

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).