Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Apartmán v Krkonoších: chalupa 21. století bez starostí a s výnosem

Pokud si pořídíte vlastní horský apartmán, můžete trávit zimní a letní dovolenou…

Zajímavosti o golfu, které jste nevěděli

Golf je vyhledávaným sportem, který se těší čím dál větší oblibě. Má dlouholetou tradici…

AAA Auto: Zdaleka nejen obchodník s ojetými vozy

Síť autocenter AAA Auto působí v České republice už bezmála třicet let. Aktivity firmy…

 ilustrační foto
ilustrační foto
Autor: shuttershock

Plat jako manažer? Ke starým zlatým časům mají řemeslníci stále daleko

24. října 2018, 15:04 - Jakub Procházka
 ilustrační foto
ilustrační foto
Autor: shuttershock
24. října 2018, 15:04

České firmy se dnes perou o řemeslníky, kterých je akutní nedostatek. Některé profese se skutečně platí zlatem, často slýchané srovnání s platy manažerů však platí jen zcela výjimečně.

Handwerk hat goldenen boden, říkávala moje babička, původem Němka. Rčení o řemesle a zlatém dnu je totiž z němčiny, ale už zase začíná platit u nás, říká mi vyučený specializovaný lakýrník Michal Kolář. „Měsíční plat 41 tisíc hrubého mi nabídli už ve druhé firmě, kam jsem po škole nastoupil, a to po pěti letech praxe,“ dodává. Malíři a lakýrníci patří – možná trochu paradoxně – k řemeslníkům, kteří dosáhnou na nejvyšší výdělky.

Žádaných a slušně placených profesí mezi lidmi s výučním listem přibývá. Pro mnohé z těch, kteří mají živnostenské oprávnění nebo vlastní firmu, je to solidní byznys. Milionáře mezi nimi ale nehledejte.

Oblíbené srovnání s manažery

Zástupci podnikatelských organizací, zaměstnavatelských svazů i řemeslnických cechů už několik let v rozhovorech s novináři (s oblibou) kladou rovnítko mezi platy řemeslníků a výdělky manažerů.

„Firmy se dnes o kvalitní řemeslníky přetahují a nabízejí jim mzdy i přes 50 tisíc korun měsíčně. Zkušení odborníci tak snadno dosáhnou na plat srovnatelný s odměnou vrcholného manažera,“ prohlásil například viceprezident Hospodářské komory Roman Pommer.


Plat, nebo mzda? Víte, co berete?


„Zkušení svářeči, klempíři, soustružníci, instalatéři, elektrikáři nebo specializovaní lakýrníci skutečně dosáhnou na plat srovnatelný s manažerským. Instalatéři a topenáři jsou vždy mezi zmiňovanými top řemesly,“ upozorňuje zase pro Profit prezident Cechu topenářů a instalatérů České republiky Bohuslav Hamrozi.

Pravda je to jen částečně. Řemeslníci, kteří nosí domů průměrnou mzdu nebo si měsíčně vydělají i přes 30 tisíc, samozřejmě existují – a není jich málo. Není to ale pravidlem a určitě to neplatí u všech profesí.

Za vzletnými přirovnáními je jednoznačně snaha přilákat mladé lidi do lavic učilišť a středních odborných škol. Na trhu práce kvalifikovaní řemeslníci chybějí a učňovské školství stále strádá. Situaci na trhu práce zhoršuje také to, že část řemeslníků odchází za prací do zahraničí, kde jsou platy lákavější.

Za instalatéra zaplatíme cokoli?

Teplo v zimě, tekoucí vodu a funkční odpad potřebují všichni. A lidé jsou za to podle Bohuslava Hamroziho schopni zaplatit cokoliv, a to zejména v případě havárií. Odměny za práci instalatérů a topenářů tak prý v Česku porostou i nadále. „Musíme se všichni připravit na to, že nejsme na vrcholu cen, které budeme muset za jejich služby platit,“ doplňuje Hamrozi.

Podobně nepostradatelní jsou dnes například i elektrikáři. „Rodiče i žáci by měli přemýšlet, co je uživí. Když volí školu, nevybírají přece kurz snadného přežití na další tři až čtyři roky, ale stavějí základy svého života. Komfort vytápění a vody v domě je v dnešní době nepostradatelný,“ doplňuje prezident cechu. A co je nepostradatelné, to je vždy dobrý byznys.

Průměrná měsíční mzda v tisících korun (bez OSVČ)
Elektrotechnik 31 až 36
Instalatér 27 až 31
Elektrikář 25 až 28
Provozní zámečník 25
Kominík 22 až 25
Zedník 20
Truhlář 20

zdroj: ISP Ministerstva práce a sociálních věcí

Topenáři a instalatéři provádějí de facto všechny práce související s vytápěním, vnitřními rozvody studené a teplé vody, kanalizací, plynem a vzduchotechnikou.

Montují či zapojují potrubí, kotle, topná tělesa, vany, umyvadla, pračky, dřezy, myčky, zajištují jejich opravy a servis. „Dobrý topenář a instalatér umí poradit také při výměnách starých zařízení a při haváriích,“ dodává Hamrozi.


Jak situaci kominíků vidí šéf oborového spolku?

Z kominíků se kvůli povinným kontrolám milionáři nestali, říká šéf asociace


Minimálně na nedostatek klientů si tedy zástupci tohoto řemesla stěžovat nemohou, a to celoročně. Rozhodně nejde o sezonní záležitost jako u obkladačů, pokrývačů, kamnářů nebo i kominíků. Ty čekají v průběhu roku lepší období, kdy mohou vydělat dvoj- či trojnásobek průměrného výdělku, ale i měsíce, kdy mají zakázek málo, nebo dokonce žádné.

Kluci mě málem sežrali

„Kluci od nás mě málem sežrali, když se v médiích objevila moje slova, že si dobrý obkladač může vydělat až sto tisíc měsíčně. Ten reportér už ale nenapsal, že to je jen tři měsíce v roce a pak už mu chybějí zakázky,“ glosoval nedávno předseda Cechu obkladačů a viceprezident Hospodářské komory Roman Pommer. Ne všem řemeslníkům se vyplatí pořídit si vlastní živnost, u instalatérů a topenářů je to krok správným směrem. I oni ale musejí počítat s tím, že mladý člověk hned po vyučení rozjede byznys jen těžko. Potřebná je několikaletá praxe a nabírání zkušeností.

„S nabytou praxí si ale může mladý člověk založit firmu a bude pánem svého času – instalatéři jsou na roztrhání. Výhodou je i to, že nehraje roli věk, šikovný řemeslník dostane bez potíží práci i po pětapadesátce,“ připomíná plusy své profese Bohuslav Hamrozi.

Podle Informačního systému o průměrném výdělku (ISPV) se hrubá mzda instalatéra v Česku pohybuje od 27 do 32 tisíc korun měsíčně.

Kdo je lépe placený?

Šikovný řemeslník může na průměrnou mzdu 30 tisíc korun dosáhnout už tři roky po vyučení. Zedníci nebo truhláři jsou na tom ale v průměru hůře než zmínění instalatéři či elektrikáři. Někde uprostřed najdeme kominíky či pokrývače. Analýza personální agentury Wincott People, jež se specializuje na dělnické pozice v automobilovém a strojírenském průmyslu, odhaduje, že výdělky u žádaných řemesel dál porostou.

„Potřebujeme stále a dokola zejména rodičům ukazovat, že je to (studovat učňovský obor) cesta k dobrému živobytí, protože v patnácti letech se děti rozhodují zejména podle preferencí rodičů,“ domnívá se viceprezidentka Cechu topenářů a instalatérů ČR a ředitelka portálu TZB-Info Dagmar Kopačková.


Přečtěte si:

Učitel, nebo europoslanec? Platy státních zaměstnanců se liší o stovky tisíc


„K řemeslu se dnes často obracejí již dospělí lidé, vzděláním z úplně jiných oborů, kteří jsou buď unaveni kancelářským životem a stresem, nebo pochopili, že práce rukama je baví a přináší jim uspokojení,“ upozorňuje. Mezi topenáři a instalatéry to není obvyklé, protože technická znalost je limitující. „Objevují se sice kutilové, kteří zvládají běžné instalace v rodinném domě, ale to není profese, jak bychom ji rádi viděli,“ doplňuje viceprezidentka cechu.

V té souvislosti se už léta skloňují problémy s takzvanými hodinovými manželi. Lidé, kteří často nemají výuční list v daném oboru, berou práci kvalifikovaným řemeslníkům, připomíná předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků Karel Havlíček.

Trochu odlišný pohled nabízí prezident Společenstva kominíků Jaroslav Schön. O jeho oboru se v poslední době hodně mluví – především proto, že patří k těm, o které se mezi mladými lidmi zvedá vlna zájmu. „Žádný žebříček, který by vám sdělil, že si zástupce jednoho řemesla vydělá víc než ostatní, neexistuje,“ říká Jaroslav Schön.

Co je lákadlem?
Z průzkumu Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR ve spolupráci s ministerstvem průmyslu a obchodu (MPO) vyplynulo, že mladí lidé si řemeslné obory vybírají na základě dostupnosti a atraktivity, ale dávají i na názory svých známých či kamarádů.

Ke studiu daného oboru by je motivovala možnost stipendia, certifikátů a licencí nebo odměny za praxi. Současně uvádějí, že nejdůležitější částí studia je ale pro studenty řemeslných oborů praxe, která po nástupu na školu bývá zklamáním.

Průzkum se nezmiňuje přímo o potřebě vydělat co nejvíce peněz, nicméně pocit, že si v tom kterém oboru vydělají, hraje u mladých lidí zásadní roli.

„Podle mě to není o profesi, ale o tom, jak jste šikovný a jak si umíte získat stálé zákazníky, a to je individuální věc. Ptám se, jak uděláte srovnání například kamnáře s kominíkem. Kominík si vydělá zhruba 500 korun za hodinu, kamnář vám na zakázku postaví za tři týdny kachlová kamna za 200 tisíc. Kdo vydělá víc? Já říkám, že třeba ten kominík, protože kamnář potřebuje například nakoupit drahý materiál,“ glosuje Schön.

V České republice přesto existuje relevantní srovnání platů jednotlivých profesí z oficiálních zdrojů. Dozvíte se to ze statistik Informačního systému o průměrném výdělku (IPSV), jež provozuje ministerstvo práce a sociálních věcí. Data pocházejí přímo od zaměstnavatelů. Ve statistikách ovšem nenajdete příjmy těch, kteří mají vlastní živnost.

Podle IPSV dosahuje průměrná měsíční hrubá mzda elektrotechniků 31 až 36 tisíc korun. Elektrikář si měsíčně vydělá 25 až 28 tisíc, provozní zámečníci (údržbáři) najdou na výplatní pásce částku kolem 25 tisíc korun. Zedníci, kamnáři a truhláři jsou na tom s dvaceti tisíci korunami měsíčně poněkud hůře. Průměrný kominík si vydělá zhruba 22 až 25 tisíc za měsíc.

Článek vyšel v magazínu Profit

Přečtěte si elektronickou


verzi Profitu zdarma


Čtěte také

Ilustrační foto

Chyby v čerpání u 9 z 10 projektů. Brusel vyzývá Česko k vlastnímu auditu

Závěrečná zpráva auditu Evropské komise k údajnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše…

před 2 hodinami

 Zakladatel Amazonu a nejbohatší člověk na světě Jeff Bezos

Bezos se v roce 2026 stane bilionářem, následovat bude čínská vlna

Prvním dolarovým bilionářem na světě se stane Jeff Bezos, který na tento status dosáhne v…

před 2 hodinami

Netopýr, ilustrační foto

Klima, nebo biodiverzita? Vědci řeší, jak ochránit netopýry před smrtícími turbínami

Má přednost ochrana klimatu před ochranou biodiverzity? Na tuto otázku se snaží odpovědět…

před 2 hodinami

Radar izraelské firmy Elta, ilustrační foto

Podepsáno. Česko nakoupí izraelské radary za tři a půl miliardy korun

Česká armáda koupí od Izraele osm mobilních 3D radiolokátorů za 3,5 miliardy korun. První…

před 2 hodinami

 Jan Brož

Panda vs. luskoun. Má Česko vsadit na Čínu, nebo na Tchaj-wan?

Praha s pirátským primátorem Zdeňkem Hřibem v čele hází vidle do pročínské politiky Hradu…

před 3 hodinami

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujal Vás tento článek?
Ohodnoťte ho

Počet hodnocení: 32 | Průměrné hodnocení: 2.84

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Finance
Nechodíte rádi do banky? Nevadí, již nemusíte
Stovky korun protopíme zbytečně. Jak šetřit teplo?
Češi platí za teplo tři procenta z hrubé mzdy, pětkrát více než Němci
Kdo vám může pomoci dostat se z dluhů? Společnost KRUK
Valorizace důchodů 2020: kdo dostane 900 Kč a kdo více?
Auta
Tři roky, čtyři značky: Jozef Kabaň se ve skupině BMW…
VCHD Cargo investuje do vozového parku
V nejnovějších testech Euro NCAP opět zářila Tesla. Zato Volkswagenu Sharan upadly dveře
Srovnávací test: Honda CRF1000L Africa Twin Adventure Sports vs. BMW F 850 GS Adventure
Rekord dálkového „závodu“ Cannonball po šesti letech padl. Řidič upraveného AMG E63 ujel 4480 km za 27 hodin a 25 minut!
Hry pro příležitostné hráče