Menu Zavřít

Britská vláda chce znovu přerušit činnost parlamentu. Minulou přestávku anuloval soud

8. 10. 2019
Autor: čtk

Britská vláda plánuje po projednání dnešní agendy přerušit zasedání parlamentu, aby mohla příští pondělí slavnostně zahájit novou schůzi a předložit své legislativní plány. Záměr ohlásila minulý týden poté, co parlamentní přestávku nařízenou od druhého zářijového týdne anuloval britský nejvyšší soud jako nezákonnou. V pondělí večer nicméně ještě nebylo jasné, zda už byl nový plán předán ke schválení královně Alžbětě II.

Původně měla přestávka v zasedání před 14. říjnem trvat bezmála pět týdnů. Tento plán v čase hluboké politické krize kolem blížícího se odchodu Británie z Evropské unie pobouřil opozici, která ho napadla u soudů. Spor dospěl až k nejvyšší instanci a ta dala za pravdu oponentům premiéra Borise Johnsona. Verdikt nejvyššího soudu znamenal, že technicky vzato k nařízené přestávce vůbec nedošlo, ačkoli parlament byl od 8. do 22. září uzavřen.

Vláda však trvá na avizovaném datu zahájení nové parlamentní schůze a tu probíhající, která je nejdelší za poslední tři staletí, chce nově ukončit po dnešním zasedání poslanců. Příští pondělí by následoval tradiční ceremoniál s projevem královny, jehož prostřednictvím britské vlády představují legislativní plány na další období. Johnsonův kabinet však nemá v dolní komoře parlamentu většinu a není tedy pravděpodobné, že Dolní sněmovna dá v následném hlasování předloženému programu zelenou, natož aby podpořila konkrétní návrhy týkající se školství, zdravotnictví či boje proti zločinu.

Vystoupí Británie z EU 31. října?

Přestávka mezi dvěma schůzemi je nedílnou součástí fungování britského parlamentu, podle britských médií k ní dochází zhruba jednou ročně, zpravidla na jaře. O sledu jednotlivých kroků ve skutečnosti rozhoduje vláda, ačkoli příslušné nařízení vydává panovník. Johnsonův původní plán nebyl mimořádný jen svým načasováním na začátek podzimu, ale také délkou období, kdy měl být parlament mimo provoz. To běžně netrvá déle než tři týdny.

Brexit bez dohody není dobrá cesta, říká Cameron. Na prohrané referendum myslí každý den

 Britský premiér David Cameron (Zdroj: čtk)

Dále čtěte:

Brexit vyžene ceny potravin v Británii o pětinu. Lékaři se obávají zhoršení zdraví obyvatel

Konečně bez Bruselu: v Británii se rodí zdravější systém dotací pro zemědělce

Smrtící koktejl pro Británii: Johnson, brexit a skotský nacionalismus

EBF24

Johnson svým bombastickým jazykem přede zlatou nit. Chlubí se citováním Homéra ve starořečtině

Chce brexit i Poláky. Britská firma je za levnou sílu z Východu ráda

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).