Unicorn předpoví pro E.ON, jak moc se bude svítit a topit - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Unicorn předpoví pro E.ON, jak moc se bude svítit a topit

,
Unicorn předpoví pro E.ON, jak moc se bude svítit a topit

IT skupina Unicorn miliardáře Vladimíra Kováře uspěla ve výběrovém řízení na predikční software spotřeby energií pro energetickou společnost E.ON. Unicorn se na energetiku zaměřuje dlouhodobě a zdaleka se neomezuje jen na Česko.

Přední česká softwarová skupina Unicorn Vladimíra Kováře získala další zakázku v energetice. Pro E.ON vytváří predikční systém spotřeby elektřiny a plynu.

„Systém bude sloužit pro predikci spotřeb jednotlivých zákaznických portfolií společnosti E.ON Energie. Využíváme ho od února a aktuálně stále probíhá testovací fáze,“ uvedla mluvčí E.ON Martina Slavíková. Od léta by pak nový systém měl běžet v plnohodnotném režimu.

Hodnotu zakázky nechtěla ani jedna ze stran komentovat. Podle šéfa managementu portfolia E.ON Michala Panského umožní nový systém snížit náklady společnosti na nákup energií, což by se mělo odrazit i v účtech zákazníků.

Systém využívá celou řadu datových zdrojů od Operátora trhu s elektřinou OTE či Českého hydrometeorologického ústavu, stejně jako historická data. Řešení je postaveno nad platformou Lancelot, na jejímž základě fungují podobné systémy u mnoha dalších energetických firem v Česku i zahraničí.

Zdaleka totiž nejde o první zakázku Unicornu v energetice, která patří ke klíčovým odvětvím firmy. Velkým úspěchem bylo loňské vítězství v soutěži na dodávku nové mezinárodní obchodní platformy pro optimalizaci záložních zdrojů v několika evropských zemích. Předpokládá se, že projekt s názvem TERRE umožní snížit spotřebu elektřiny o stovky gigawatt hodin a ušetřit tak až 150 milionů eur ročně.

Skupina Unicorn loni zvýšila tržby o pětinu na 3,7 miliardy korun. Více než třetinu obratu realizovala v zahraničí.

Dále čtěte:

Absurdistán Německo: dvě plynové elektrárny uzavřít, jednu postavit

Německá síť nestíhá odebírat proud. Majitelům větrných elektráren za to platí miliardy

Češi, ropáci Evropy. Špinavější města má už jen Polsko

Energie zdarma: odpadní teplo by mohlo vytápět 800 tisíc českých domácností

Američané chtějí podkopat Nord Stream 2. Vyhrožují Němcům sankcemi

Britští majitelé domácích solárních panelů se bouří. Přebytky mají dávat do sítě zdarma

Ohodnoťte tento článek
Diskuze