Trestní oznámení na Synthesii ze skupiny Agrofert se týká sociálních dotací z EU - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Trestní oznámení na Synthesii ze skupiny Agrofert se týká sociálních dotací z EU

, čtk,
Trestní oznámení na Synthesii ze skupiny Agrofert se týká sociálních dotací z EU
Zdroj: Tomáš Kubelka

Pardubická krajská policie se zabývá trestním oznámením, které podalo ministerstvo práce a sociálních věcí na chemickou firmu Synthesia ze skupiny Agrofert kvůli dotacím z evropského sociálního fondu. Řekl to Pavel Hochmann z Krajského státního zastupitelství v Hradci Králové, které případ od června dozoruje. Generální ředitel Synthesie Josef Liška uvedl, že dotace byla určena na vzdělávací program, pochybení ale odmítá.

Skupinu Agrofert vložil do svěřenského fondu jeho původní vlastník premiér Andrej Babiš.

„Vzdělávací program pro zaměstnance jsme ani nedokončili. Z vlastní iniciativy jsme ho zastavili, protože úplně nesplnil naše očekávání. Dotací jsme kvůli tomu ani nečerpali,“ uvedl Liška. Dodal, že společnost s policií spolupracuje.

„Postoupili jsme věc na krajské policejní ředitelství do Pardubic za účelem prošetření oznámení,“ řekl Hochmann. Podle něj lze výsledek prověřování očekávat za několik měsíců. „Každé oznámení se musí prověřit, doba prověřování trestního oznámení záleží na rozsahu a složitosti dané věci. V současnosti nelze říci, za jakou dobu bude oznámení prošetřeno a kdy bude vydáno ve věci meritorní rozhodnutí. Lze to očekávat v řádu měsíců,“ řekl Hochmann bez dalších podrobností.


Přežil by Agrofert bez státu? Výrobci biopaliv a lesnické firmy jsou na veřejných zakázkách závislé

 Andrej Babiš


Informace o případu tento týden zazněla i na jednání senátní komise pro objasnění možného střetu zájmů premiéra Babiše. Informaci komisi písemně poskytla náměstkyně MPSV pro evropské fondy Martina Štěpánková. Trestní oznámení podle ní bylo na chemičku podáno letos v červnu pro podezření ze spáchání dotačního podvodu. Mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) Barbora Hanousek Eckhardová uvedla, že MPSV jako poskytovatel dotace podalo na firmu trestní oznámení kvůli pochybnostem, zda byly splněny podmínky pro udělení dotace. Dotaci ve výši téměř dvou milionů korun podle webu iRozhlas.cz schválilo MPSV firmě před třemi lety.

Okolnosti, kvůli kterým bylo podáno oznámení na firmu Synthesia, jsou podle médií podobné jako v kauze farmy Čapí hnízdo, v níž byl pro podezření z dotačního podvodu stíhán i Babiš. Synthesia jako velký podnik by neměla na dotaci nárok, a tak angažováním malého zámečnictví se její šance zvýšily. Firma sice díky tomu dotaci získala, ale poté, co na případ upozornila Evropská komise, bylo proplacení dotace zastaveno a ministerstvo podalo trestní oznámení.

Dále čtěte:

Komentář: Agrofert ukázal, že má co skrývat

Zadlužení Agrofertu u bank prudce narostlo, dosahuje už 44 miliard

Agrofert omezí investice, zaměří se na snížení dluhů

Babišův střet zájmů: auditoři EU zkoumají dokumenty ve Státním zemědělském fondu

Andrej I. Nedotknutelný. Vyšetřování kauzy Čapí hnízdo se natahuje

Politika dotací skosila třetinu evropských rodinných farem. Peníze shrábl Agrofert a spol.

 Film Selský rozum nabízí mimo jiné podrobné vysvětlení toho, proč na českých polích roste ve výrazném podílu řepka

Ohodnoťte tento článek
Diskuze