Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Průmysl není jen továrna s komínem

Proběhla konference k tématu podpora kulturních a kreativních průmyslů.

Potřebujete pro své plány peníze skutečně rychle? Rychlá půjčka to umí

Rychlá půjčka bývá obvykle spojována spíše s mini úvěry na pár dnů, které sjednáte online…

Vychází druhý díl sběratelské lahůdky Kronika první republiky 1919

Na půdě České národní banky byla slavnostně představena Kronika první republiky, díl 1919…

Solární park ve Španělsku, ilustrační foto
Solární park ve Španělsku, ilustrační foto
Autor: Profimedia.cz

Výnosná sázka na slunce: britské Solarcentury vzrostl zisk skoro o tisíc procent

01. srpna, 06:00  -  František Novák
Solární park ve Španělsku, ilustrační foto
Solární park ve Španělsku, ilustrační foto
Autor: Profimedia.cz
01. srpna, 06:00

Britská společnost Solarcentury investuje do výstavby solárních parků v jižní Evropě, Latinské Americe a Africe. Na konci března hlásila zisk 14,4 milionu liber, o rok dříve to bylo 1,5 milionu. Téměř desetinásobný zisk je způsoben zejména prodejem podílů na výstavbě solárních parků ve Španělsku.

Globální investice do solárních elektráren bez využívání dotací. To je hlavní motto firmy Solarcentury se sídlem v Londýně. V posledním roce se firmě mimořádně daří zejména mimo britský trh. Finanční rok končící letos v březnu firma uzavřela se ziskem EBITDA 14,4 milionu liber (406 milionů korun), což je téměř desetinásobný růst oproti březnu 2018, kdy to bylo 1,5 milionu liber (42 milionů korun). Společnost nemá ani žádné dluhy.

Výborné hospodaření bylo způsobeno i tím, že Solarcentury prodala svůj podíl ve výstavbě španělské elektrárny Cabrera o instalovaném výkonu 200 MW. 80 procent akcií pak prodala německé firmě Encavis v projektu jedné z největších solárních elektráren v Evropě – farma Talayuela má mít výkon 300 MW. Společnost rovněž vyhrála výběrová řízení ve Francii na výstavbu fotovoltaických projektů o celkovém výkonu 57 MW. Připravuje se také vstoupit na italský energetický trh.

Solarcentury provozuje elektrárny i na dalších kontinentech, v Jižní Americe a Africe. Náklady na stavbu i provoz fotovoltaických projektů stále klesají, zdůraznila firma ve výroční zprávě.