Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Apartmán v Krkonoších: chalupa 21. století bez starostí a s výnosem

Pokud si pořídíte vlastní horský apartmán, můžete trávit zimní a letní dovolenou…

Zajímavosti o golfu, které jste nevěděli

Golf je vyhledávaným sportem, který se těší čím dál větší oblibě. Má dlouholetou tradici…

AAA Auto: Zdaleka nejen obchodník s ojetými vozy

Síť autocenter AAA Auto působí v České republice už bezmála třicet let. Aktivity firmy…

Těžba uhlí v Austrálii, ilustrační foto
Těžba uhlí v Austrálii, ilustrační foto
Autor: Profimedia.cz

Z Austrálie se stává globální ropák. Vyváží emise ve velkém

29. července, 14:27  -  František Novák
Těžba uhlí v Austrálii, ilustrační foto
Těžba uhlí v Austrálii, ilustrační foto
Autor: Profimedia.cz
29. července, 14:27

Austrálie s pouhými 25 miliony obyvatel zodpovídá za 5 procent celosvětových emisí, pokud se do bilance započítá i export uhlí, ropy a zemního plynu. Do roku 2030 by se tento podíl mohl zvýšit až na 17 procent.

I když vláda v Canbeře tvrdí, že Austrálie přispívá ke globálním emisím skleníkových plynů jen podílem 1,6 procenta, nezisková organizace Australian Conservation Foundation (ACF) uvedla, že pokud se k tomu připočítá i vývoz fosilních paliv, země se dostává až na 5 procent celkových emisí.

Do roku 2030 se tento podíl může více než ztrojnásobit až na 17 procent, protože se očekává, že export uhlí a zemního plynu bude růst. Nejmenší kontinent již nyní produkuje zhruba 30 procent uhlí a 20 procent zemního plynu, které se obchodují na světových trzích.

„Když k domácím emisím připočítáte i emise, které vzniknou exportem, Austrálie se dostane mezi pět největších globálních znečišťovatelů,“ zdůraznil Gavan McFadzean z ACF. Že se uhlí nebo plyn spaluje v jiných zemích, neznamená, že za to není Austrálie zodpovědná.

Středopravá vláda, která obhájila mandát v květnových volbách, počítá s podporou těžby uhlí. V příštích letech by mělo být otevřeno minimálně šest nových uhelných dolů. Například indický těžař Adani