Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Výnos z dražby sběratelské kolekce „Muži 28. října“ získají váleční veteráni a děti po úrazech

Unikátní sběratelská kolekce „Muži 28. října“ vytvořená na počest 100. výročí vzniku…

Na internetu můžete díky PayU a Google Pay platit na jedno kliknutí

Budoucnost online plateb na internetu je v jednoduchosti. Zákazník chce zaplatit snadno a…

Kávovar JURA je tradice v moderním obalu

Pokud se řekne švýcarská přesnost, zřejmě si jako první představíte švýcarské hodinky,…

Nejen vedro. Rybářské revíry drancují i překupníci trofejních kusů

09. srpna, 13:42 - Miroslav Tryner
09. srpna, 13:42

V současné vlně veder v Česku dochází ke zvýšenému úhynu ryb, zejména na uzavřených vodách. Stavy decimuje nedostatek kyslíku, bakterie a vyšší teplota. Není to ale jediná starost rybářů. Vede se mezi nimi dlouhodobý spor, zda lze ulovené ryby prodávat. Český rybářský svaz (ČRS) s odkazem na současnou právní legislativu potvrdil, že ano. Legálnost prodeje ovšem nahrává překupníkům, kteří ve státních vodách ulovené trofejní ryby prodávají i za desetitisíce korun do soukromých revírů.

„Ano, tato praxe, byť hodná kritiky, možná je. Současná právní úprava zákonem č. 99/2004 Sb. s prováděcí vyhláškou č. 197/2004 Sb. žádný takový zákaz neobsahuje. Zdůvodňováno je to tím, že každý si se svým vlastnictvím může nakládat dle libosti, a pokud si rybář legálně ulovil a přisvojil rybu, tak si s ní může dělat, co chce, vyjma případů a způsobů zákonem zakázaných,“ vysvětluje Alexander Šíma, předseda Republikové rady ČRS.


Víte o nedávné změně času pro lov ryb?

Stát prodloužil a zjednodušil časy pro lov ryb


Překupníci v praxi
Chytám na svém místečku, revír patří místní organizaci Českého rybářského svazu. Po chvíli přijeli „borci“, echolot, pelety, zavážecí loďky. Zhruba po dvou hodinách zapřáhli luxusního kapra. Po vylovení dostal hned šetrné zacházení, podložku, změření a zvážení, 91 centimetrů, 16,30 kilogramu, na uchování obrovský sak. Následoval telefon, návrh na prodej a cena 15 tisíc korun. Do hodiny přijel chlápek, nabídl 10 tisíc korun a po chvilce dohadů si kapra odvezl. Ve svazu pracuji 42 let, tyhle „řízky“ jsem na revíru viděl poprvé. Je možné takhle se přiživovat na státních vodách?“ ptá se rozhořčený Josef. J.

Tazatel není sám. Rybáři organizovaní v Českém rybářském svazu pozorují rozmach uvedené praxe. Majitelé soukromých rybníků, noví i staří, nemohou rychle sehnat atraktivní obsádku trofejních ryb, která zájemce o jejich rybníky nejvíce láká. Pokud tam takové ryby nebudou, návštěvnost a byznys bude mizivý. Nákup trofejních ryb, které rostou 15 až 20 let, od rybářů z ČRS, je pro rybářské podnikatele nejrychlejší a nejlevnější variantou.

„Rybář tedy může rybu prodat jinému. Zdůrazňuji, že otázka anii odpověď neberou v úvahu takové okolnosti, které se týkají živnostenského podnikání a veterinárních předpisů,“ dodal Šíma.

Jak to bylo s prodejem ulovených ryb před změnou legislativy
Zákon o rybářství č. 102/1963 Sb. s prováděcí vyhláškou č. 103/1963 Sb., zakazoval ulovené a přisvojené ryby prodávat či směňovat.

Pramen: ČRS

Mezi zhruba 250 tisíci členy ČRS převládá názor, že byť tuto praxi „kupčení“ s ulovenými rybami zákony povolují, jde o drancování vod.

Jedinou obranou proti současné legislativě je možnost, že místní organizace ČRS si do svých popisů spravovaných revírů, což jsou stále vody státu, zakotví podmínku, že ulovený kapr (o tento druh ryby jde v drtivé většině případů) například nad 70 centimetrů (je možná i jiná míra), se musí co nejšetrněji vrátit živý vodě.

Pokud jejich žádost o tuto úpravu posvětí nadřízené orgány ČRS, předpis publikovaný v Soupisu a popisu revírů ČRS je nadřazený výše platné legislativě - zákon č. 99/2004 Sb. s prováděcí vyhláškou č. 197/2004 Sb.


Rybářský lístek už můžete získat nastálo, stačí vám tisícovka


Připomeňme, že na rozdíl od revírů Českého rybářského svazu, nemusí mít lovící lidé na soukromých revírech povolenky, skládat zkoušky nebo chodit či platit brigády.

„Rybáři“ přijedou, a za současný denní poplatek většinou 500 až 1000 korun prostě, loví. Faktem je, že většinou úlovky musí pustit, menší ryby (například 50 až 60 cm) si mohou za zvláštní příplatek koupit. Jednat se dá i o koupi větších ryb.

Čtěte také:

Rybářský svaz zdražuje členské známky, vynese mu to 20 milionů

Zachraňte rytíře candáta

Na ryby jako šlechticSdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Počet hodnocení: 2 | Průměrné hodnocení: 5.00

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Finance
Jezdíte na vánoční trhy do zahraničí bezpečně?
Jak si spočítat daně u spolupracující manželky
Už se těšíte na Vánoce?
Kolik si do konce roku vložit na penzijko, stavebko a životko?
Akcie Apple a Alphabet vymazaly letošní zisky
Auta
DB Schenker přináší revoluci v doručování
Retro: Alfa Romeo 75 3.0 V6 America (1991)
Jízdní dojmy: Autobusy Isuzu
Volkswagen Atlas Cross Sport: Další SUV s karoserií „kupé“ se představuje v sériové podobě
Kvíz: Poznáte auto jen podle fotky zadního světla?
Technologie
Intel odhalil big.LITTLE procesor s pěti jádry: 3D vrstvený čip s technologií Foveros
MediaTek vzdal high-end. Helio P90 ale zvyšuje výkon ve střední třídě
Nvidia opět zlevňuje a aktualizuje magickou krabičku Shield TV
Čtvrtina domácností již přijímá DVB-T2, 4 % Čechů se obejde bez TV
Cnews FM: Produkty od Googlu mizí, herní obchody přibývají [podcast]
Hry pro příležitostné hráče