Porodné je až 13 tisíc – výpočet částky, kdo má nárok a jak žádat? - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Porodné má jednorázově podpořit rodiny s nízkými příjmy. Za první dítě činí 13 tisíc korun

, vhz,
Porodné má jednorázově podpořit rodiny s nízkými příjmy. Za první dítě činí 13 tisíc korun
Zdroj: Profimedia.cz

Porodné je dávkou státní sociální podpory, která má rodinám s nízkými příjmy jednorázově přispět na náklady související s narozením dítěte. Nárok na porodné je vázán na stanovenou hranici příjmů v rodině. Výše porodného činí 13 tisíc korun na první živě narozené dítě, při narození druhého živého dítěte je to 10 tisíc korun. Na třetí ani žádné další narozené dítě se už ale porodné nedostává.

V minulosti bylo porodné vypláceno bez výjimky každé matce, něco takového však dnes již konstatovat nemůžeme. Problematika porodného se stala o poznání komplexnější záležitostí a nezřídka kdy se stane, že se v ní lidé poněkud ztrácí. I proto je potřeba se nad tímto tématem trochu pozastavit.

Kdo má nárok na porodné?

Nárok na porodné mají úplné rodiny, ale i matky samoživitelky a osoby, které si dítě převzaly do trvalé náhradní péče.

Porodné dostanou pouze ty maminky a rodiny, jejichž čisté měsíční příjmy v kalendářním čtvrtletí předcházejícím narození dítěte byly nižší než 2,7násobek životního minima.

Uvedený koeficient 2,7 platí v Česku od 1. ledna 2015, předtím byl od roku 2011 stanoven na hodnotě 2,4.

Podmínkou pro získání porodného je trvalý pobyt rodičů na území České republiky.


NÁŠ TIP:

Kolik dělá životní minimum? Spočítejte si ho na naší kalkulačce


Výpočet porodného

Před vlastním výpočtem je třeba vědět, že do součtu čistých příjmů se nezapočítává přídavek na dítě ani rodičovský příspěvek. Zohledňují se čisté výdělky ze zaměstnání a podnikání, podpora v nezaměstnanosti, nemocenské dávky, mateřská, důchody a některé sociální dávky.

Mají na porodné nárok i rodiče, kteří nejsou manželé? Pakliže žijí ve společné domácnosti, tak ano. Jako takoví se totiž považují se za rodinu a jejich příjmy se při posuzování nároku sečtou.

Pro přiznání porodného se posuzují zpětně čisté příjmy za předešlé čtvrtletí před narozením dítěte.

Rozhodující měsíční čistý příjem rodiny (nebo samoživitelky) pro přiznání porodného se pak spočítá jako průměr z předchozího kalendářního čtvrtletí. Pokud se tedy dítě narodilo například v červenci, tedy ve 3. kalendářním čtvrtletí, budou se počítat příjmy z dubna, května a června, které se vydělí třemi.

Kdy vzniká nárok na porodné
Počet členů rodiny Životní minimum v Kč/měs. Hranice: 2,7 násobek životního minima v Kč
Oba rodiče a narození 1. dítěte 7710 20 817
Oba rodiče, 1 dítě do 6 let a narození 2. dítěte 9450 25 515
Jen matka a narození prvního dítěte 4880 13 176
Jen matka, 1 dítě do 6 let a narození 2. dítěte 6620 17 874

Pramen: MPSV


Nevíte, zda máte nárok na porodné?

Nejrychleji vám to vypočte naše kalkulačka porodného


Porodné 2019

V roce 2019 činí jednorázové porodné na první dítě 13 tisíc korun. Pokud se ovšem jedná o porodné na druhé dítě, tato dávka se již snižuje na hranici 10 tisíc korun. Při narození dvojčat nebo ještě vícerčat porodné celkově dělá 23 tisíc korun. Co se tedy samotných částek týče, k žádným změnám ve srovnání s uplynulým rokem nedošlo. Porodné 2018 totiž bylo v tomto ohledu úplně stejné.

Třetí a další dítě

Vícečetné rodiny nemohou počítat s automatickým porodným pro každé další narozené dítě. U třetího, čtvrtého a dalších narozených dětí totiž nárok na porodné už nevzniká.

Specifické příklady pro přiznání porodného
Může se stát, že rodina na porodné u prvního narozeného dítěte nárok nemá, ale u druhého dítěte už vznikne. V takovém případě při narození druhého dítěte dostane porodné 10 tisíc korun, i když na první dítě nedostala 13 tisíc korun.
Pokud by došlo k úmrtí matky při porodu či po porodu a porodné by jí přitom bylo přiznáno, dávka bude náležet otci.

Kdy žádat o porodné

Lhůta, ve které lze žádat o porodné, je stanovena do prvního roku dítěte. Dávka tedy nutně nemusí být vyplacena ihned po porodu, ale žadatel ji dostane i zpětně v uvedené lhůtě.

Při potvrzení nároku obdrží žadatel porodné následující kalendářní měsíc ode dne přiznání jednorázové dávky.


Nepřehlédněte:

Nárok na mateřskou nevzniká automaticky. Podmínkou je účast na nemocenské

 Mateřská dovolená


Kde žádat o porodné a formulář

Žádost o porodné je potřeba podat na krajské pobočce úřadu práce, pod kterou spadá vaše trvalé bydliště. Tiskopis žádosti si můžete vyzvednout a vyplnit přímo na úřadu práce nebo si ho předem stáhnout na portálu MPSV.

K žádosti je nutné doložit i doklad o výši čtvrtletního příjmu. Dále s sebou musíte mít také občanský průkaz a rodný list dítěte. Pokud jste v situaci, že máte dítě v náhradní trvalé péči, musíte doložit i soudní rozhodnutí o svěření do péče.

Porodné a OSVČ

Nárok na porodné mají samozřejmě i osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ). Platí to ve všech případech, je jedno zda podniká matka, otec nebo oba. Posuzovat se budou příjmy z předešlých let.

Rozhodující hranicí je pololetí roku. U dětí narozených do 30. června 2018 včetně bude třeba doložit přiznané výdělky za rok 2016. U dětí narozených po 1. červenci 2018 bude třeba doložit výdělky za rok 2017.

Pokud OSVČ nedokáže doložit reálné příjmy, bude se při výpočtu nároku na porodné vycházet z 50 procent průměrné mzdy v konkrétním sledovaném období.

Čtěte také:

Přídavky na děti: kdo má nárok a jak o ně požádat?

 Přídavky na děti

Kdy máte nárok na daňovou slevu na manžela či manželku?

Uvažujete o nebankovní půjčce? Přečtěte si, jaká má rizika

Jak vyhlásit osobní bankrot

Příspěvek na péči činí až 15200 Kč: kde a jak o něj žádat?