Polsko udělilo miliardovou pokutu firmě Engie Energy, regulátorovi neposkytla dokumenty k Nord Stream 2 - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Polsko udělilo miliardovou pokutu firmě Engie Energy, regulátorovi neposkytla dokumenty k Nord Stream 2

, čtk, red,

Polský antimonopolní úřad (UOKiK) vyměřil francouzské společnosti Engie Energy pokutu 40 milionů eur (zhruba jedna miliarda korun) v souvislosti s projektem plynovodu Nord Stream 2. Uvedla to dnes agentura Reuters.

Polsko považuje projekt Nord Stream 2, který má po dně Baltského moře přivádět zemní plyn z Ruska do Německa, za hrozbu pro energetickou bezpečnost Evropy. Plynovod podle Varšavy posílí již tak dominantní pozici Gazpromu na trhu.

Antimonopolní úřad tvrdí, že mu společnost Engie odmítla poskytnout požadované dokumenty a materiály. Firma se chce podle svého mluvčího proti rozhodnutí úřadu odvolat.

Souhlasíte se stavbou Nord Stream 2?

V čele projektu Nord Stream 2 stojí ruská plynárenská společnost Gazprom. Engie je jednou z pěti západoevropských firem, které se podílejí na financování projektu.

Nord Stream 2
• 1300 kilometrů dlouhý plynovod vzniká od roku 2018. Protínat by měl území pěti států: Ruska, Finska, Švédska, Dánska a Německa. Náklady na stavbu jsou vyčísleny na osm miliard eur.
• Stejně jako u staršího Nord Streamu jde o dvě souběžná potrubí. Ty tvoří dvanáctimetrové ocelové trubky o průměru 1,2 metru. Jedna váží dvanáct tun, betonový obal však jejich hmotnost zdvojnásobuje.

Tloušťka potrubí se liší. V Rusku je plyn do plynovodu napumpován pod maximálním tlakem 220 barů, který během trasy klesá. S tím se zmenšuje 1 tloušťka potrubí.

• Trasa je vedená podél staršího plynovodu, ovšem s několika změnami. Nord Stream 2 nezačíná poblíž Vyborgu u finských hranic, ale u estonských hranic v Narvské zátoce.

I kolem dánského ostrova Bornholm bude nutné vést potrubí jinudy.

• Plynovod končí v německém Lubminu, kde navazuje na vznikající EUGAL a již existující OPAL, které většinu ruského plynu přivedou k českým hranicím. Přes české území pak poputuje plyn dále na jih Evropy.
• Liší se i investorský model. 51 procent staršího Nord Streamu vlastní Gazprom, po 15,5 procenta německý Wintershall Dea a E. ON a po devíti procentech nizozemský Nederlandse Gasunie a francouzský Engie. Podobná struktura měla vzniknout i za Nord Stream 2, kvůli průtahům polských antimonopolních úřadů je však nakonec stoprocentním vlastníkem Gazprom.

Každá ze západoevropských společností OMV, Wintershall, Uniper a Shell vložily do projektu jako finanční investoři 950 milionů eur.

Půjde to postaru: Gazprom chce zvýšit dodávky do Evropy i bez nového plynovodu

Produkce zemního plynu v Rusku, ilustrační foto

Dále čtěte:

Nord Stream 2 bude do konce roku hotov, zní z OMV. Americké výhrůžky sankcemi ho nezastaví

Američané chtějí podkopat Nord Stream 2. Vyhrožují Němcům sankcemi

Trumpův zemní plyn rozděluje Evropu. Poláci a Ukrajinci po něm touží, Němci ho nepotřebují

Plynovod Nord Stream 2 bude mít zpoždění, čeká se na povolení v Dánsku

Ohodnoťte tento článek
Diskuze