Pervitin, šmelina, korupce. Tak vznikají boháči v Kimově Koreji - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Pervitin, šmelina, korupce. Tak vznikají boháči v Kimově Koreji

,

Stínová ekonomika Severní Koreje vytvořila novou kastu superbohatých podnikatelů. Jejich organizace se neliší od mafiánských struktur jinde ve světě a prorůstá stále více do celé společnosti.

V komunistické říši Kim Čong-una, jež hrozí zbytku světa jadernými zbraněmi, kvete stínová ekonomika a korupce. Vznikl tu nový typ bohatých podnikatelů, kteří se ale k majetku nedostali férovým způsobem. Zbohatli na výrobě a prodeji drog, kšeftují se zbožím na černém trhu a svůj vliv udržují přes rozsáhlou korupci místních politiků a policistů.

Jedním z příkladů novodobých Severokorejců je pan Kang. Na severu země u čínských hranic obchodoval s metamfetaminem, neboli pervitinem. V této oblasti bere tuto drogu až 80 procent dospělé populace, tvrdí. „Pervitin se stal pěkným dárkem k narozeninám nebo k maturitě,“ vysvětlil. Místní šéf policie byl u něj doma častěji než ve svém domě. Patřil k nejvěrnějším zákazníkům místního drogového bosse.

Dalším zdrojem příjmů bylo zprostředkování převodu peněz od Severokorejců, kteří ze země uprchli a chtěli finančně pomoci svým příbuzným. Strhával si provizi 30 procent. Tímto způsobem si přišel na tři až pět tisíc dolarů měsíčně, což stonásobně převyšuje průměrný plat v zemi. Nakonec utekl do Jižní Koreje.

Poslední trend v severokorejské ekonomice zdokumentovala novinářka Anna Fifieldová, jež hovořila s více než stovkou uprchlíků z KLDR. Ve své nové knize o Kim Čong-unovi se zaměřila zejména na ekonomiku země. Kim po nástupu k moci v roce 2011 vyhlásil modernizaci ekonomiky jako hlavní úkol komunistické strany.

Z knihy vyplývá, že se z totalitní země, kde většina lidí hladoví, stává mafiánský stát, jímž prorůstá korupce. Žádná pravidla tu neplatí, pouze moc peněz. Například chemická továrna na severu země vyrábí bokem pervitin, se kterým obchodoval Kang.


Tajemství trvá. Kimova Korea má asi 20 jaderných hlavic, uvedl švédský institut


Policisté zastavují na silnicích kamiony a ptají se řidičů, zda mají hotové domácí úkoly. To znamená, že chtějí úplatek. Každý řidič musí mít u sebe dostatek hotovosti, aby jej policejní hlídka pustila se zbožím dál.

Boháči uplácí učitele svých dětí pozváním do luxusních restaurací na večeři, aby jejich děti měly lepší známky. V zemi se zejména u hranic s Čínou staly nejrozšířenější měnou čínské jüany, který fakticky nahradily místní měnu won. Za čínské bankovky lze na černých tržištích koupit prakticky cokoliv. Třetina tržeb je odváděna vedoucím místní samosprávy.

Často dochází k tomu, že ženy na tržištích vydělávají mnohem více než muži, kteří jsou zaměstnáni na špatně placených místech ve státní správě.

Paní Oh zbohatla na ilegálních obchodech s houbami a mořskými plody, které prodávala do Číny. Musela podplatit veškeré úředníky, policisty, celníky. Nakonec úplatky nestačily a odseděla si rok ve vězení. Poté se rozhodla, že uteče na jih poloostrova, také kvůli nezletilé dceři.

V zemi se rovněž ve velkém obchoduje na černém trhu s byty. Kvůli častým výpadkům proudu je větší poptávka po bytech v dolních patrech.

Proto i potenciální vývoj jaderných zbraní ve zkorumpované armádě může být rizikem pro celou planetu. I když se loni a letos v únoru setkal americký prezident Donald Trump se severokorejským diktátorem, Pchjongjang se odmítá vzdát vývoje jaderných zbraní bez zrušení amerických hospodářských sankcí.

Dále čtěte:

Kim má 670 milionů dolarů v kryptoměnách, které nechal ukrást

Nenápadný kapitalismus v KLDR: tržiště zajišťují přežití obyvatel i režimu

Konflikt se Severní Koreou by mohl mít až dvě miliardy obětí. Kvůli hladomorům

Luxusní tabák, delikatesy a sexuální otrokyně: tak si žije neomezený vládce Severní Koreje