
Nepřehlédněte
Výběr zpráv Protextu ČTK
Protext ČTK
Syntetický benzín měl už za války zachránit Hitlerovské Německo. Tehdy se se vyráběl z uhlí. Nyní se objevil návrh, aby se masově vyráběl z vodíku obohaceného oxidem uhličitým. Emise z tohoto umělého paliva mají drasticky klesnout.
Syntetický benzín je palivem budoucnosti. Technologie je známá, takový benzín neobsahuje tolik škodlivin, jak klasický vyráběný z ropy. Ke startu produkce ve velkém stačí získat podporu vlády a automobilového a chemického průmyslu. To je v kostce představa německého chemika Roberta Schlögla, ředitele Institutu Maxe Plancka pro chemickou energetickou konverzi. S výrobou hodlá začít do konce roku.
Jeho iniciativa má zabránit zákazu spalovacích motorů na německých silnicích, jak se o něm v největší evropské ekonomice několik měsíců hovoří, i když zatím napadl konkrétní termín.
Domov spalovacích motorů
Schlögl zastupuje také energetickou politiku na německé akademii technických věd (Acatech), a proto mají jeho slova v sousední zemi, která stojí za vynálezy spalovacích motorů v osobách Rudolfa Diesela (vznětový motor) a Nicolause Otta (čtyřdobý spalovací motor), váhu.
Dojednané změny u dieselů podle německého ministerstva lepší vzduch nezajistí
Také proto chce německý akademik spalovací motory pro Německo zachránit. Místo ropy by se pro jejich pohon využívalo umělé palivo, jež by se průmyslově vyrábělo z vodíku obohaceného oxidem uhličitým.
„Než všechno vyhodíme, měli bychom ještě jednou zvážit, jaký je vlastně náš cíl,“ citoval jeho slova německý Frankfurter Allgemeine Zeitung. Pokud je cílem snížit emise aut a využívat obnovitelné energie, umělé palivo je logickou volbou.
Není ani proti využívání elektromobilů. Ideálně by ale měly být v kombinaci s úsporným spalovacím motorem. Přitom ani masové používání elektromobilů není samospasitelné, e-auta by měla ujet alespoň 80 tisíc kilometrů, aby byl provoz šetrnější k životnímu prostřední než spalovací motor. Při provozu elektromobilů se také uvolňují prachové částice a musí se započíst složitá recyklace baterií.
Profesor Kelly o rizicích elektromobilů:
Britský expert: I elektromobily jsou špinavé. Stopka pro spalovací motory nestačí
Navíc, co by se stalo s miliardou dosud vyrobených aut, klade odpůrcům spalovacích motorů další námitku Schlögl. Syntetické palivo podle něj navíc může řešit problém využití CO2 pro mobilitu bez nutnosti zavádět nové technologie.
Že se zatím synteticky vyráběné palivo neprosadilo, je způsobeno mocnými zájmy ropného průmyslu, který by si tím řezal větev pod sebou. Renomovaný profesor chemie spoléhá také na finanční podporu vlády.
„Metoda je známá, patenty jsou registrovány. Stačí začít s výstavbou továrny,“ dodal s tím, že by měla stát ve Frankfurtu nad Mohanem a se stavbou by se mělo začít během tohoto podzimu.
O jeho „palivo budoucnosti“ projevila zájem i některá města z oblasti Porúří i z Mnichova. „Národní pokrytí můžeme mít do dvou až tří let,“ zdůraznil Schlögl s tím, že také cenově by mělo být palivo konkurenceschopné.
Audi i IG Farben
Před několika lety s umělým benzínem i naftou experimentovala automobilka Audi. V roce 2015 firma oznámila, že k výrobě stačí voda a oxid uhličitý zachycený ze vzduchu.
Projekt e-diesel automobilky Audi
Už v roce 1913 získal německý chemik Friedrich Bergius patent, který zkapalňoval uhlí na benzín. V roce 1926 jej začala vyrábět chemička IG Farben, ale ve srovnání s ropou byl drahý. Německo jej začalo masově využívat ve druhé polovině války, když přišlo o přístup k ropě na Ukrajině a Rumunsku.
Dále čtěte:
Hliník místo lithia. Edison internetu chystá černou labuť v energetice
Zákaz jako příležitost. Tažení proti dieselům dává šanci dravým inovacím
Čtěte také
Porcování ČEZ. Rumunský majetek české firmy si chtějí rozdělit tamní státní společnosti
Státem kontrolovaná společnost Hidroelectrica, která je největším výrobcem elektřiny v…
před 7 hodinami
Greta nestačí. Zapojme více dětí do debaty o klimatu, vyzvala OSN
Lidé, kteří ještě nedosáhli plnoletosti, by se měli více zapojit do jednání o klimatické…
11. prosince 2019
Akcie Saudi Aramco zahájily obchodování mohutným růstem. Těžař má hodnotu 1,9 bilionu dolarů
Akcie ropné společnosti Saudi Aramco zahájily obchodování na burze v Rijádu růstem o…
11. prosince 2019
Branson, Dánové a Komárek. Sazka chce naskočit do souboje o britskou národní loterii
V příštím roce vypíše britská komise pro hazardní hry nový tendr na provozování národní…
11. prosince 2019
Zmražené holubice v ČNB
Trošku podrbat hlavu by si mohli naši centrální bankéři po zveřejnění dat o růstu cen.…
11. prosince 2019
Sdílení
Hodnocení

Děkujeme za Vaše hodnocení