Ochlazení přichází, růst vývozu do Německa zpomaluje - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Ochlazení přichází, růst vývozu do Německa zpomaluje

,
Ochlazení přichází, růst vývozu do Německa zpomaluje
Zdroj: Jan Rasch, Mladá fronta

Česká ekonomika narazila po letech růstu na svůj strop. Potvrzují to data o exportu tuzemských firem do Spolkové republiky Německo, která je největším obchodním partnerem Česka. Vloni tam putovalo zboží za 1,42 bilionu korun. Číslo samo o sobě je sice rekordní, daleko důležitějším faktorem v ekonomice je ale predikce budoucího vývoje. A tam už tak zářné světlo nesvítí.

Jak ukazují čísla Česko-německé obchodní a průmyslové komory (ČNOPK), export se meziročně zvýšil pouze o 2,8 procenta, což je nejnižší růst od roku 2009. „Nedostatek pracovní síly, obchodní spory či brexit nejsou zrovna ideálním prostředím pro růst, šíří spíše nejistotu, a to zejména v oblasti investic,“ komentuje statistiky Bernard Bauer, výkonný člen představenstva ČNOPK.

Na nižším růstu se projevil podle Českého statistického úřadu zejména vývoz silničních vozidel a jejich dílů. „Automobilový průmysl coby motor česko-německého obchodu navíc prochází dosud nevídanou transformací, od spalovacího motoru k elektromobilitě, od dopravního prostředku ke službě, což je obří výzva. U spotřebitelů to v současnosti vyvolává jistou zdrženlivost. A ve statistikách se to bude promítat také v nadcházejícím období,“ uvedl Bauer.


Přečtěte si komentář k tématu:

Nečekaná tři procenta

Makrooko Miroslava Zámečníka


Spolková republika zůstává hlavním partnerem Česka, její podíl na tuzemském zahraničním obchodu se lehce snížil na 28,8 procenta. Celkový objem česko-německého obchodu v přeshraničním pojetí dosáhl v loňském roce rekordních 2,42 bilionu korun a meziročně si polepšil o 2,2 procenta.

Německé firmy do Česka dovezly zboží za skoro jeden bilion korun, což je meziročně o 1,4 procenta více. Podíl Německa na celkovém dovozu činil téměř 25 procent.

Nejvíce obchodovanými komoditami byla i přes pokles vývozu silniční vozidla, následovala elektrická zařízení, přístroje a spotřebiče, stroje a zařízení. Česko se od roku 2016 drží v top 10 obchodních partnerů Německa, v tabulce dovozců do SRN mu dokonce patří sedmá příčka.

Dále čtěte:

Zkouška orchestru, než začne stoupat voda. Recese přijde, jsme připraveni?

Německý rozpočet se může propadnout do schodku, varuje vládní dokument

Poučení z Velké recese? Jaksi nikde

Ochlazení ekonomiky? Zatím fakt nemrzne

 Páral

Ohodnoťte tento článek
Diskuze