Nové kanceláře v indickém Bengalúru zdobí české skleněné příčky od společnosti Liko-s - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Nové kanceláře v indickém Bengalúru zdobí české skleněné příčky od společnosti Liko-s

, Tomáš Stingl, Export a podnikání,
Nové kanceláře v indickém Bengalúru zdobí české skleněné příčky od společnosti Liko-s
Zdroj: Liko-s

Vstup českého byznysu do Bengalúru je úzce spojen se společností Liko-s, která vyrábí montované příčky pro kancelářské prostory. Firma z jižní Moravy se v Bengalúru podílela na zprovoznění českého podnikatelského inkubátoru. Ve stejném městě si pronajala výrobní halu, kde vyrábí příčky pro indický trh, a spolupracuje tam i na přípravě českého podnikatelského klastru.

Za zhruba dva roky působení v Indii už firma nasbírala dobré reference. Dodala příčky například do administrativního mrakodrapu Prestige Trade Tower a pro coworkingové centrum Kafnu. Tam také v celosvětové premiéře poprvé použila inovované příčky Vacuwall, které vyvinula v Česku. Systém umožňuje architektovi uspořádat dispozici kanceláří naprosto flexibilně.

„V současnosti také realizujeme dodávku a montáž skleněných příček pro významného tchajwanského výrobce elektroniky, který v Indii buduje svoje výrobní a kancelářské prostory pro čtyři tisíce zaměstnanců. Zakázka má pro nás fakturační hodnotu šest milionů korun,“ říká Jan Musil, místopředseda představenstva Liko-s.

Výrobu je nutné mít přímo v Indii

Společnost se angažuje v přípravě společného klastru, který by měl od příštího roku být jakousi enklávou českých firem v Bengalúru, nejdynamičtějším centru indického byznysu. „Díky naší vlastní zkušenosti a po diskusi s českými či jinými evropskými firmami jsme si uvědomili, že pokud chce být společnost v Indii úspěšná, ve většině případů tu musí vyrábět nebo alespoň kompletovat své produkty. Trh tu žádá krátké dodací lhůty a nízké ceny. Samozřejmě jde i o vládní program Make in India, který reguluje import většiny výrobků cly,“ vysvětluje Jan Musil.

„Ale založit v Indii pobočku a vybudovat tu výrobu je náročný a zdlouhavý proces zvláště pro malé a střední podniky. Ty to většinou odradí už na začátku, nebo to stojí mnohem více peněz, než očekávaly,“ pokračuje podnikatel.

Firma Liko-s
Indická větev české rodinné firmy Liko-s zaměstnává zatím deset lidí a vede ji Jan Musil, syn zakladatele celé společnosti Libora Musila. Kanceláře má indická pobočka v Bengalúru v českém podnikatelském inkubátoru.

Výroba skleněných a mobilních příček probíhá v pronajaté hale na okraji tohoto města. Vedle indického trhu Liko-s vyváží do více než 20 zemí světa. Celkově má přes 270 zaměstnanců a dosahuje ročního obratu kolem 850 milionů korun. Centrála firmy je ve Slavkově u Brna.

Klastr vytvoří Čechům kompletní zázemí

Chystaný klastr podle Musila proto vytvoří pro české podnikatele kompletní zázemí. „Nabídne jim k pronájmu nejen administrativní, ale i výrobní a skladovací prostory. České firmy budou také moci sdílet zkušenosti, popřípadě i některé výrobní kapacity. Také bude možnost využít služeb osvědčených daňových, účetních a právních poradců, kteří už mají zkušenost se založením a provozem poboček v Indii,“ vysvětluje.

Na vzniku klastru se podílejí ministerstvo průmyslu a obchodu, Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR a také agentura CzechTrade. Ta firmě Liko-s asistovala už při vstupu do Indie. „Velmi nám pomohl zkušený zástupce CzechTrade Ivan Kameník, který v Indii pracuje již sedm let. Vedle konzultací ohledně byznysu je tu také velmi důležité mít krajana, s kterým si můžete jen tak popovídat nebo se poradit o věcech, jako je ubytování, doprava, stravování a místní zvyky,“ říká Jan Musil.

Firma Liko-s chce díky úspěšnému startu v Bengalúru své indické aktivity rozšířit. Do konce příštího roku hodlá minimálně zdvojnásobit počet tamějších zaměstnanců a exportovat do jihovýchodní Asie a na Střední východ.

PDF verze říjnového čísla magazínu Export a podnikání ke stažení
 Titulka Export a podnikání 10/19

Ohodnoťte tento článek
Diskuze