Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Protext Video: Konference CyberCon Brno 2019

Moderní technologie jako nástroj vládnutí, sociální inženýrství, novinky z oblasti…

Pronajaté auto vás může vyjít levněji než vlastní

Dvě třetiny Čechů si pořizují vozy maximálně za 200 000 korun. Volí tedy často starší…

Jak absolventi hodnotí náplň MBA studia? Zjistili jsme v unikátním průzkumu!

Jsou absolventi MBA studia spokojeni s jeho obsahovou náplní? Jak hodnotí odbornou a…

 Aero Vodochody představilo 12. října 2018 v areálu společnosti v Odolené Vodě u Prahy nový letoun L-39NG.
Aero Vodochody představilo 12. října 2018 v areálu společnosti v Odolené Vodě u Prahy nový letoun L-39NG.
Autor: čtk

Modré z nebe. Aero Vodochody nutně potřebuje úspěch stroje L-39NG

Ondřej Stratilík 01. září, 06:00  -  Ondřej Stratilík
 Aero Vodochody představilo 12. října 2018 v areálu společnosti v Odolené Vodě u Prahy nový letoun L-39NG.
Aero Vodochody představilo 12. října 2018 v areálu společnosti v Odolené Vodě u Prahy nový letoun L-39NG.
Autor: čtk
01. září, 06:00

Aero Vodochody spasí jen velké objednávky nových letounů L-39NG. A ty nepřicházejí.

Je to už pět měsíců, kdy investiční skupina Penta dosadila do čela středočeského leteckého výrobce krizového manažera. A Dieter John, který předtím v podniku Aero Vodochody pracoval jako finanční ředitel, musel nedávno oznámit nelichotivou zprávu. Spekulace o špatné kondici továrny potvrdily i výsledky hospodaření. Mezi lety 2016 a 2018 se finanční výsledek firmy propadl o více než čtvrt miliardy korun, když loni hospodařila s provozní ztrátou 223 milionů korun.

Příčina je poměrně jasná. A předvídatelná. Letecký výrobce doplácí na odvážné kroky bývalého managementu v čele s italským šéfem Giuseppem Giordem. Pravděpodobně až přespříliš se nechal unést vidinou vlastního nového stroje L-39NG a na úkor jeho nákladného vývoje upozadil ostatní programy, na nichž hospodaření Aera dlouhodobě stálo.

I když John i Penta pravidelně upozorňují, že se na strategii nic nezměnilo a projekt L-39NG je pro ně stále tím nejzásadnějším úkolem, od jara se ve Vodochodech rozběhlo horečnaté hledání a jednání. Aby totiž hospodaření Aera jakžtakž logicky fungovalo a negenerovalo jen ztrátu, musí najít nové obchodní možnosti v oblasti oprav a aerostructures. Tedy výrobu a dodávky komponentů pro větší letecké fabriky, jež Giordo utlumoval.


Středočeské déjà vu. Potíže Aera připomínají jeho krizi v 90. letech


Podle dostupných informací však dosud k podpisu žádného takového kontraktu nedošlo. Přesto investorům z Penty – alespoň navenek – trpělivost nedochází. „Dieter John má důvěru a jeho výsledky odpovídají délce jeho působení ve firmě,“ reaguje Ivo Mravinac, mluvčí investiční skupiny.

Jistota je jediná a shodnou se na ní jak odboráři, tak management i akcionáři. Pro existenci Aera představuje zásadní podmínku k přežití co nejrychlejší jednání s novými zákazníky a závazné objednávky strojů L-39NG. Že se tento projekt stal tím, na čem dnes visí život tradičního středočeského leteckého výrobce, dokazuje i zásadní změna, o níž rozhodl Dieter John. Razantně změnil harmonogram certifikace letounu, který nastavilo ještě minulé vedení Aera.


Prohlédněte si stroj L-39NG:


Protože se během průzkumu trhu ukázalo, že coby čistě lehký cvičný stroj nemá nový L-39NG příliš šancí a zákazníci v této kategorii pokukují jinde, bude se certifikovat rovnou ve verzi pokročilého cvičného letounu pro boj i taktický výcvik.

„Hlavní důvody, které nás ke změně plánu vedly, jsou dva. Konfigurace Full Trainer vyvolala výjimečně silnou odezvu trhu, protože většina našich zákazníků má zájem právě o pokročilý cvičný letoun. Díky nejnovějšímu systému virtuálního výcviku v něm mohou být piloti vystaveni komplexním scénářům vzdušných operací. Druhým důvodem je úspora nákladů sloučením dvou kroků do jednoho,“ vysvětlil své rozhodnutí Dieter John, prezident a CEO Aera Vodochody.

Právě tyto otočky dokazují, že jediné, na čem dnes továrna staví svou budoucnost, je úspěch L-39NG jako pokročilého cvičného letounu. Obchodní oddělení se sice snaží klestit i jiné cesty – aktuálně třeba Aero přes Svaz českého leteckého průmyslu vyjednává se společností Bell Helicopter, která mu po aktuálním vítězství v zakázce české armády na tucet vrtulníků může dát přičichnout k části obchodu –, nicméně vývoj L-39NG je už tak daleko a spolykal tolik peněz, že jeho zastavení by Aero položilo.

Penta domněnky nekomentuje

Že se vlastníci chtějí zavčasu připravit i na takovou variantu a mít v záloze záchrannou brzdu, za niž by zatáhli, potvrzují informace z trhu a prostředí obranného průmyslu. Skupina Penta se podle nich měla pustit do spolupráce s poradci a účel je jediný. Výsledkem má být analýza, která ukáže, jak by se měli akcionáři ke středočeské letecké továrně v budoucnu zachovat. Tedy jestli je ideálním řešením pokračování nastoleného trendu a nutnost finančních injekcí, nebo třeba odprodej fabriky do rukou některého ze zahraničních hráčů. „Nikdy jsme domněnky nekomentovali a u toho také zůstaneme,“ řekl k tomu mluvčí Penty.

Nicméně některé kroky krizového manažera Dietera Johna takovému scénáři nasvědčují. Firma pod ním prochází úspornými procedurami a jakžtakž se snaží v neradostné situaci stabilizovat, čímž se opět o něco zvyšuje její atraktivita. „Jak splnit očekávání? Musíme být připraveni se změnit,“ prohlásil na konci června během setkání se zaměstnanci. „Současné změny nejsou jen o snižování nákladů a o penězích, jsou i o prokazatelném růstu,“ ujišťoval dále.

Hospodaření Aera Vodochody ( Autor: Euro )

I když se na první pohled může zdát, že Aero Vodochody generující druhý rok po sobě ztrátu nejsou v situaci, kdy by o ně měl někdo za solidní cenu zájem, pravda je zřejmě jinde. Továrna si stále drží své know-how a pořád ještě neklimbá nad propastí, z níž by nebylo cesty zpět.

Ostatně stačí se vrátit do podzimu 2006, kdy česká vláda rozhodovala o privatizaci Aera. Společnost tehdy po mnohaleté agonii stála před krachem a pro několik investorů byla stále dost atraktivní, aby ji nakonec získala Penta za 2,9 miliardy korun. Dnes je navíc Aero v mnohem lepší kondici než před třinácti lety.

Děkujeme, nakupujte

Aktuálně se ale přímo ve Vodochodech řeší jiné věci. Co nejdřív by potřebovali mít jistotu, že státní podnik LOM Praha dostane od vlády zelenou a bude si moct konečně závazně objednat čtyři stroje L-39NG pro české vojenské piloty za 1,1 miliardy korun. Právě od tohoto kontraktu se očekává velká symbolika. V momentě, kdy získá Aero referenční zakázku české armády, naláká i další nerozhodné zákazníky.

Obchody s českým ministerstvem obrany jsou přitom jedním z mála jistých penězovodů. Za celkových 553 milionů korun nedávno továrna dodala letectvu tři nové stroje L-159 Alca, nedlouho poté získala smlouvu na modernizaci starších letounů L-159 za 1,6 miliardy.


Armáda zachraňuje Aero. Dá mu vydělat přes dvě miliardy


Ani tyto poměrně velké zakázky však nejsou samospásné. Ostatně Ladislav Šimek, bývalý ředitel Aera, to v jarním rozhovoru pro týdeník Euro shrnul jasně. „Program L-39NG se měl financovat z prostředků z ostatních aktivit firmy. Jejich ořezáním samozřejmě vznikl velký deficit, který je nyní nutné financovat zvenčí. Také ale došlo ke ztrátě mnoha šikovných lidí, poškodily se vztahy se zákazníky,“ popsal Šimek éru pod Giuseppem Giordem.

Jestli a kdy se to Dieteru Johnovi podaří změnit, jasné není. Avšak jisté je, že následující měsíce budou pro budoucnost podniku zásadní. Možná nejvíc za uplynulých sto let, kdy společnost Aero Vodochody existuje.

O Aeru Vodochody dále čtěte:

Letadlo jak od Itala. Aero Vodochody i Penta mají kvůli Giordovi problémy

Komentář: Vylétl z Aera nový albatros? K tomu je daleko

Sto let Aera Vodochody: na ploutvi delfína

Aero představilo v Británii nový bitevní letoun F/A-259

Aero obsadilo vojenskou základnu. V Čáslavi testuje noční vidění

Armáda nakoupí nástupce Albatrosů. Od Aera pořídí až šest letounů L-39NG


Čtěte také

Události  Ilustrační foto

Vítěz americké krize studentských půjček? Armáda

Americká armáda tento týden oznámila, že již splnila náborový plán pro letošní rok. Do…

před 1 hodinou

 Vesnice Boca Chica je v těsné blízkosti kosmodromu Space X

Nenapadlo nás, že vás rakety budou rušit. SpaceX se snaží vykoupit rodinné domy v okolí kosmodromu

Společnost SpaceX miliardáře Elona Muska opožděně oslovila obyvatele vesnice Boca Chica…

před 2 hodinami

 Dřevo - ilustrační foto

Přebytek dřeva rozložil trh. Ceny dřevostaveb a nábytku ale neklesají

Na trhu je obrovské množství dřeva. Ceny dřevostaveb, nábytku a dalších výrobků však…

před 2 hodinami

Praha  Jan Brož

Babišův pomník v Letňanech nepůjde zakrýt plachtou

Záměr zbudovat vládní čtvrt není nic jiného než snaha Andreje Babiše postavit si vlastní…

před 3 hodinami

Globální pivovarská jednička Anheuser-Busch InBev, ilustrační foto

Pivovarský moloch AB InBev jde na burzu v Hongkongu. Potřebuje peníze na splácení dluhů

Anheuser-Busch InBev je největším výrobcem piva na světě. Belgický koncern trápí vysoké…

před 4 hodinami

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujal Vás tento článek?
Ohodnoťte ho

Počet hodnocení: 1 | Průměrné hodnocení: 5.00

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Finance
Státní svátky 2019 - jak vycházejí podzimní svátky a Vánoce?
Kdy klesnou ceny bytů v ČR ve městech a na venkově
Jak a kde si v roce 2019 zařídit ošetřovné?
Jak se růst minimální mzdy dotkne rodičů, důchodců či OBZP?
Kolik milionů je třeba na předčasný důchod?
Auta
Další automobilka přichází s koloběžkou. „Mercedes mezi…
Srovnávací test H-D FXDR 114 vs. Ducati Diavel 1260 S: Mistři sprintu
Tesla už se na Nürburgringu cítí jako doma. Nejen že je (asi) rychlejší než Taycan, ale má tu i své nabíječky
Fiat o víkendu oslaví 120. výročí výstavou v Trojském zámku. Těšte se na nejméně 300 aut
Mazda do Tokia přiveze svůj první elektromobil. A to hned se dvěma typy pohonu
Hry pro příležitostné hráče