Armáda zachraňuje Aero. Dá mu vydělat přes dvě miliardy - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Armáda zachraňuje Aero. Dá mu vydělat přes dvě miliardy

,

Neradostnou ekonomickou situaci středočeského leteckého výrobce citelně vylepší dva čerstvé kontrakty s ministerstvem obrany. Hodnota obchodů s podnikem Aero Vodochody činí 2,15 miliardy korun.

Zatímco v posledních měsících se letecký výrobce pohyboval nad propastí a došlo i k výměně jeho prezidenta, vývoj v posledních dnech věřitele i zaměstnance Aera citelně uklidnil. Konečně se totiž podařilo dotáhnout dvě důležité smlouvy s českou armádou. „Dodání letounů L-159T2 představuje důležitý pokrok v programu L-159, neboť významně rozšiřuje schopnosti a technologickou vyspělost této cvičné a bojové platformy,” oddechl si Dieter John, novopečený prezident Aera.

Trojici dvoumístných strojů L-159 Alca za 553 milionů měly české vzdušné síly dostat už loni, jenže kontrakt se významně zpozdil. Při podzimních pozemních testech totiž došlo k samovolné katapultáži sedačky a do vyšetření události obrana nechtěla letouny převzít, natož za ně platit.


Středočeské déjà vu. Potíže Aera připomínají jeho krizi v 90. letech


Aero Vodochody přitom se stovkami milionů počítalo, potřebovalo je na zajištění svého provozu, který v posledních letech citelně vyčerpává vývoj nového stroje L-39NG. Obchod se znovu rozhýbal až letos na jaře, kdy se ukázalo, že za vystřelení sedačky z kokpitu může chyba pracovníka Aera.

Minulý týden zase ministerstvo obrany oznámilo uzavření další zakázky za 1,6 miliardy korun. Za tyhle peníze si nechá opravit a zmodernizovat svých šestnáct starších strojů L-159 Alca. „Smlouva potvrzuje, jak důležitou roli hrají domácí firmy při budování a udržování našich vojenských schopností,” reagoval Filip Říha, který z pověření už od ledna vede vyzbrojovací sekci ministerstva obrany.

I když tyhle kontrakty za více než 2,1 miliardy korun jsou pro chod podniku Aero Vodochody velmi důležité, zásadní bude, jak dopadne projekt L-39NG. Právě na úspěchu či neúspěchu tohohle letounu na evropském a světovém trhu nyní závisí další budoucnost středočeské firmy se zhruba 1700 zaměstnanci.

O Aeru Vodochody dále čtěte:

Letadlo jak od Itala. Aero Vodochody i Penta mají kvůli Giordovi problémy

Komentář: Vylétl z Aera nový albatros? K tomu je daleko

Sto let Aera Vodochody: na ploutvi delfína

Aero představilo v Británii nový bitevní letoun F/A-259

Aero obsadilo vojenskou základnu. V Čáslavi testuje noční vidění

Armáda nakoupí nástupce Albatrosů. Od Aera pořídí až šest letounů L-39NG

Aero ztratilo schopnosti i šikovné lidi, tvrdí její bývalý prezident Šimek

Ohodnoťte tento článek
Diskuze