Armáda koupí americké bojové i víceúčelové vrtulníky. Je to výhodnější, řekl Metnar - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Armáda koupí americké bojové i víceúčelové vrtulníky. Je to výhodnější, řekl Metnar

, čtk,

Česká armáda pořídí americké bojové i víceúčelové vrtulníky Viper a Venom. Podle ministra obrany Lubomíra Metnara (za ANO) je kombinace dvou strojů vhodnější než pořízení pouze víceúčelových vrtulníků Black Hawk. Vrtulníky by měly být k dispozici v roce 2023. Obchod s USA musí ještě schválit vláda. Metnar očekává podpis smlouvy do konce roku. Ministerstvo za vrtulníky zaplatí 14,5 miliardy korun.

Za vhodnou označil vybranou nabídku i náčelník generálního štábu Aleš Opata. „Také na základě doporučení expertní komise, která je složená ze specialistů resortu ministerstva obrany a armády, jsme se rozhodli, že nejlepší se nám jeví systém H-1, což je kombinace osmi víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyř bojových vrtulníků AH-1Z Viper,“ uvedl.

Dvě nabídky na nákup vrtulníků obdrželo ministerstvo od americké vlády na konci června. Američané nabídli buď 12 vrtulníků UH-60M Black Hawk za 13,2 miliardy korun nebo osm vrtulníků UH-1Y Venom spolu se čtyřmi bojovými stroji AH-1Z Viper v celkové hodnotě 14,5 miliardy korun. V ceně nabídky je kromě vrtulníků jejich vybavení zbraňovými systémy, munice, údržba a zaškolení a výcvik personálu. „Pořád mluvíme o vrtulnících, ale Armáda České republiky nakupuje systém palebné podpory, který slouží k přepravě vojáků, k přepravě raněných a hlavně k palebné podpoře pozemních jednotek,“ řekl Opata.

Premiér Andrej Babiš (ANO) na twitteru napsal, že vrtulníky nahradí ruské bojové stroje Mi-24. „Ty jsou na hranici životnosti, nelze je plně využít v rámci NATO. Navíc se samozřejmě potřebujeme zbavit závislosti na ruské technice,“ uvedl. Dodal, že zásadní při rozhodování pro něj bylo splnění požadavků vojáků na to, co mají vrtulníky umět, a míra zapojení českých firem do kontraktu.

O servis českých vojenských vrtulníků v současné době pečuje především státní podnik LOM Praha, s jeho zapojením se počítá i v této zakázce. „Mezi státním podnikem LOM Praha a společností Bell Helicopter Textron Inc. je uzavřeno memorandum o spolupráci v oblasti vrtulníkové techniky a v současné době probíhají intenzivní jednání o konkrétní podobě této spolupráce,“ uvedl ředitel státní firmy Jan Rouček.


To je on. Podívejte se na vrtulník UH-1Y Venom


Česko nejedná o nákupu s konkrétním dodavatelem, ale s vládou USA. Vládní dohoda je podle Metnara zárukou bezpečnosti a transparentnosti a umožní kromě dodání techniky i širší vojenskou spolupráci. Zaručuje dodávky za stejných finančních podmínek jako v případě akvizic pro americkou armádu. Česká vláda v minulosti oslovila kromě americké také italskou vládu, která nabídla stroje AgustaWestland AW139M od firmy Leonardo.

Víceúčelové helikoptéry UH-1Y Venom a bojové vrtulníky AH-1Z Viper společnosti Bell jsou z 85 procent konstrukčně shodné. Jejich současné využívání tak snižuje logistické i další náklady, je nutné vlastnit méně náhradních dílů a shodnost usnadňuje výcvik personálu. Vrtulníky jsou bohatě ověřeny v bojových misích americké námořní pěchoty, nakoupily je i Pákistán či Bahrajn.

České letectvo má v současné době asi pět desítek vrtulníků. Většina je ruské výroby řady Mi. Vojáci používají i polské sokoly. V současné době chce armáda nahradit hlavně bitevní Mi-24/35, s nimiž do budoucna nepočítá. Tyto stroje, v NATO označované jako Hind, jsou určené pro přímou podporu pozemních jednotek. „Nové stroje od společnosti Bell, které jako ucelený bojový systém využívá americká námořní pěchota, splňují tři základní armádní požadavky – palebnou podporu pozemních sil, přepravu vojáků a přepravu raněných,“ uvedl k nákupu mluvčí ministerstva Jan Pejšek.

AH-1Z Viper
• Dvoumotorový bojový vrtulník americké společnosti Bell Helicopter je nástupcem stroje AH-1W SuperCobra. První let stroje se uskutečnil v prosinci 2000, do výzbroje americké námořní pěchoty byl zařazen v roce 2010.
• Je určený pro dvoučlennou posádku.
• Základní výzbroj tvoří tříhlavňový rotační kanón M197 ráže 20 mm. Výzbroj lze doplnit o dvojici raket vzduch-vzduch na konce křídel a bloky neřízených raket vzduch-zem, řízených raket vzduch-zem nebo zápalné pumy.
• Stroj má účinný zaměřovací systém propojený s kanony a protitankovými laserem naváděnými raketami, který dokáže najít cíl vzdálený až dvacet tři kilometrů.
• Stroj o délce trupu 17,8 metru má maximální vzletovou hmotnost 8390 kg. Cestovní rychlost je 257 km/h, maximální rychlost 370 km/h. Dolet s externími palivovými nádržemi je 685 km, akční rádius 242 km a praktický dostup více než 6000 metrů.
• Zhruba 85 procent součástek sdílí s užitkovým vrtulníkem UH-1Y Venom.
• Kromě americké námořní pěchoty ho má ve výzbroji i armádní letectvo Pákistánu a tyto stroje zakoupil také Bahrajn.
UH-1Y Venom
• Americký dvoumotorový víceúčelový vrtulník určený pro námořní pěchotu je nejnovějším nástupcem legendárního vrtulník UH-1 Iroquois (Huey), který se proslavil ve vietnamské válce. Vrtulníky převážely americké jednotky nad vietnamskou džunglí k rychlým přepadům, transportovaly zraněné do zázemí a poskytovaly palebné krytí pozemních akcí. Jsou známy z mnoha zpravodajských záběrů i hraných filmů a protože se v bojových situacích výborně osvědčily, sloužily v armádě nebývale dlouho.
• Současný Bell UH-1Y Venom, jeden z výrobků společnosti Bell Helicopters patřící do koncernu Textron, poprvé vzlétl v roce 2001 a do americké armády byl zařazen v roce 2008. Americká armáda jich má kolem stovky. Nahradil již zastaralý stroj Bell UH-1N Twin Huey. UH-1Y je známý také pod přezdívkou Yankee, podle označení písmene Y v hláskovací tabulce NATO. Říká se mu také „Super Huey“.
• UH-1Y Venom se využívá pro transport vojáků, slouží pro dodávky zbraní a dalších záležitostí pro pozemní jednotky.
• Dvojice motorů pohání čtyřlistý hlavní rotor i menší ocasní rotor. Venom dosahuje maximální rychlosti 314 km/h a cestovní rychlost 272 km/h. Délka stroje je téměř 18 metrů, vysoký je asi pět metrů. Má dostup více než 6100 metrů a maximální vzletovou hmotnost asi 8400 kilogramů. Na bocích může být vybaven kulomety nebo raketami. Jeho kapacita je čtyři plus osm (dva piloti, velitel a osm členů posádky).

Přečtěte si také:

Čína v české armádě? V Přelouči se budou stavět teréňáky BAIC

Jak vypnout autopilota. Tendr na obrněnce může skončit průšvihem

Metnarovi stojí další kontrakt. Nákup obrněnců Titus za 6,5 miliardy

Válka barev. Němci kvůli 53miliardovému českému tendru přestříkali své bojové vozidlo

Ani napotřetí. Přilby pro české vojáky v testech opět selhaly