Rozdíly v cenách roamingu zůstávají - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Je Monako v EU? Jak pro koho. V cenách roamingu zůstávají extrémní rozdíly

, vhz,
Je Monako v EU? Jak pro koho. V cenách roamingu zůstávají extrémní rozdíly
Zdroj: Profimedia.cz

Mezi mobilními operátory existují i po loňském zrušení příplatků za čerpání služeb v Evropské unii výrazné rozdíly v cenách služeb. Zatímco opertor O2 si například v Monaku za každý přenesený jeden megabyte (MB) dat účtuje 240 korun, zákazníci Vodafone čerpají data ze svého domácího balíčku bez příplatku.

Ceny služeb českých operátorů se liší v řadě dalších zemí, v případě USA, Maroka, Egypta nebo Tuniska až o 350 korun na 1 MB. Podobně výrazné rozdíly jsou také v cenách volání a SMS zpráv.

Pozor na Švýcarsko

Rozdíly v řádu stovek procent mají příčinu v zařazení dotčených zemí do různých roamingových zón. Zatímco Vodafone řadí Monako z hlediska vyúčtování mezi země Evropské unie, kde lze od loňského června telefonovat a brouzdat jako v Česku, u O2 spadá pod zbytek světa.

Nesprávně nastavený datový roaming tak zákazníky může přijít velmi draho. Třeba v Maroku zaplatí klienti Vodafone za pět fotografií automaticky zálohovaných na cloud 154 korun, zákazníci T-Mobile, kteří odsouhlasí používání mobilních dat v zahraničí, zaplatí citelných 7200 korun.


Máte propadlý pas?

Nový pořídíte do 24 hodin

Český cestovní pas


Všichni tři mobilní operátoři sice nabízejí datové balíčky pro zahraničí, s ohledem na jejich cenu však jsou pro běžné používání těžko použitelné. Například T-Mobile prodává 100 MB dat ve zmíněném Maroku za 2750 korun.

Zrádným chytákem je Švýcarsko, které není v Evropské unii, takže se na něj nevztahuje nařízení o jednotných cenách. Za každou minutu odchozího hovoru se tak třeba u O2 platí 42 korun a každý jeden megabyte stažených dat vyjde na 240 korun.

V zemích Evropské unie, v Norsku a v Lichtenštejnsku se mobilní služby čerpají, jako by uživatel byl v České republice. Má-li uživatel v ceně svého tarifu data, může surfovat bez jakéhokoliv poplatku navíc.

Jak ušetřit za mobilní data v zahraničí

Prvním krokem je správné nastavení telefonu, tedy vypnutí datového roamingu. V přístrojích s Androidem stačí v menu kliknout na odkazy Nastavení – Připojení – Mobilní sítě – Datový roaming. Na iPhonech se datový roaming vypíná v menu přes odkazy Nastavení – Mobilní data – Volby mobilních dat.


NÁŠ TIP:

Kalkulačka pro výpočet nároku na dovolenou 2018


Pro nejlevnější data v zahraničí se vyplatí koupě místní SIM karty. „SIM kartu lze obvykle koupit již na letišti. V některých zemích operátoři nabízejí přednabité turistické karty s datovým balíčkem a voláním na místní linky zdarma. Ze zkušenosti doporučuji projít si nabídku SIM karet, obvykle vychází nejvýhodněji předplacenka pro místní. V Peru jsem takto pořídil SIM kartu s 1 GB dat za 237 korun, u mého českého operátora by to ani zdaleka nestačilo na pouhý 1 MB,“ přidává své zkušenosti Petr Novák, redaktor serveru Skrblík.cz.

Místní SIM karta v záložním, nebo dvousimkartovém telefonu přináší další výhody. Je možné si přivolat Uber, vyhledávat v mapách a jízdních řádech nebo levně komunikovat přes chatovací aplikace.

Zdroj informací: Skrblik.cz


Čtěte také:

Stala se vám nehoda v zahraničí? Přečtěte si, jak ji správně řešit

 Dopravní nehoda

Co dělat, když na dovolené ztratíte pas či řidičák

Zmeškali jste při přestupu navazující let? Jak to vyřešit

Služební cesta neznamená jen stravné, ve hře i je vzdálenost, řidič, školení a pojištění


Ohodnoťte tento článek
Diskuze