Fiľo získal peníze na obří pilu ve Štětí. Sberbank poskytne více než miliardu - Euro.cz

Přihlášení

Fiľo získal peníze na obří pilu ve Štětí. Sberbank poskytne více než miliardu

,
Fiľo získal peníze na obří pilu ve Štětí. Sberbank poskytne více než miliardu
Zdroj: Archiv

Společnost Labe Wood slovenského miliardáře Milana Fiľa udělala další krok k vybudování moderní velkokapacitní pily, která bude stát ve Štětí na Litoměřicku. Na projekt, která se má stát jedním z největších spotřebitelů dřeva v republice, získala financování od tuzemské Sberbank.

O projekt soutěžila řada velkých českých bank, přičemž nakonec vyhrála tuzemská divize ruské Sberbank. Ta zafinancuje projekt 45 miliony eur (1,17 miliardy korun), které pokrývají zhruba 40 procent z celkových nákladů 115 milionů eur (2,96 miliardy korun) na výstavbu.

„Zájem bank byl dán především zkušenostmi vlastníků projektu, relativně vysokým objemem investovaných vlastních zdrojů a v neposlední řadě výborně zajištěným dodavatelsko-odběratelským řetězcem slibujícím nadprůměrnou profitabilitu projektu,“ řekl webu Euro.cz šéf strukturovaného financování ve Sberbank Petr Vodenka.

Financování v objemu 45 milionů eur je strukturované jako sedmileté s možností čerpání po dobu výstavby, tzn. přibližně dva roky. V další fázi Sberbank plánuje poskytnout provozní financování v objemu až 25 milionů eur (asi 643 milionů korun).


Čtěte také: Slovenský miliardář Fiľo investuje přes miliardu do papírny ve Slovinsku

 Papírna, ilustrační foto


Velikostí bude pila patřit k největším a nejmodernějším ve střední Evropě. „Hlavním odbytištěm bude Česko, Německo, Rakousko, ale též severní Afrika a Střední východ,“ říká Radim Strava, jednatel společnosti Labe Wood, která bude pilu stavět. Vstupní surovinou bude měkké, převážné smrkové dřevo z českých a polských lesů, které bude dopravováno po železnici nebo nákladní silniční dopravou.

Společnost Labe Wood získala na výstavbu investiční pobídku od agentury CzechInvest ve výši téměř půl miliardy korun. Jednalo se o nejvyšší investiční pobídku za rok 2018. Po plném náběhu výroby odhaduje Labe Wood své roční tržby na 150 až 200 milionů eur (3,9 až 5,2 miliardy korun). S uvedením do provozu se počítá příští rok.

Investorem ve společnosti Labe Wood je konsorcium tvořené globální skupinou Mondi, česko-slovenskou skupinou ECO-Investment slovenského miliardáře žijícího v Praze Milana Fiľa, rakouským zpracovatelem dřeva Holzindustrie Maresch a slovinským obchodníkem s řezivem Unitimber.

Dále čtěte:

Palaščák po prodeji Amper Marketu: Ještě o mně uslyšíte

Ve Štětí začne výstavba pily. Za 100 milionů eur ji postaví Labe Wood

Vlastník Arca Capital Velič: Krúpův oportunismus byl s naším podnikáním neslučitelný

Diskuze