Slovenský miliardář Fiľo investuje přes miliardu do papírny ve Slovinsku - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Slovenský miliardář Fiľo investuje přes miliardu do papírny ve Slovinsku

,
Slovenský miliardář Fiľo investuje přes miliardu do papírny ve Slovinsku
Zdroj: Archiv

Nedlouho poté, co dostal na Pražském hradě vyznamenání od prezidenta Miloše Zemana, ohlásil slovenský miliardář Milan Fiľo velkou investiční akci ve své papírně ve Slovinsku. Jeho skupina Eco-Investment tam investuje do společnosti Paloma 40 až 50 milionů eur (miliarda až 1,3 miliardy korun) především do nového strojního zařízení.

„Po rozsáhlé analýze jsme přijali rozhodnutí dále podpořit a rozvíjet firmu Paloma s cílem zvýšit její produktivitu,“ řekl týdeníku Euro majitel holdingu Eco-Investment Milan Fiľo.

Jedná se o největší investici v dějinách společnosti Paloma, která byla založena před 140 lety. Slovensko-český podnikatel už získal od slovinské Agentury pro životní prostředí všechna potřebná povolení pro spuštění investice. Hotová je i technická dokumentace a běží výběr smluvních dodavatelů. Kapacita továrny se zvýší ze současných 72 tisíc tun hygienického papíru na 90 tisíc tun ročně a bude zaměstnávat asi 660 zaměstnanců jako dosud. Nová výrobní linka má být dokončena v roce 2020.

Minulý rok měla Paloma, která leží ve městě Sladki Vrh na severu Slovinska, tržby 85,9 milionu eur a zisk 1,3 milionu. Fiľo továrnu koupil v červenci 2017 prostřednictvím rekapitalizace tehdy ztrátové firmy ve výši 18,2 milionu eur. Firma plánuje dodávat hygienický papír v oblasti Jadranu a v německy mluvících zemích.

Paloma je součástí SHP Group
Paloma patří do slovenské SHP Group, která sdružuje výrobní a obchodní společnosti z oblasti celulózo-papírenského průmyslu. SHP Group zastřešuje deset společností v šesti zemích Evropy s ročním obratem 220 milionů eur. V šesti výrobních závodech SHP Group se ročně vyrobí 170 tisíc tun papíru. SHP Group patří do Fiľova průmyslově-investičního holdingu Eco-Investment, který se soustředí hlavně na zpracování papíru, energetiku, zpracování masa, reality a telekomunikace.

Přečtěte si rozhovor:

Vlastník Arca Capital Velič: Krúpův oportunismus byl s naším podnikáním neslučitelný

 Rastislav Velič

Čtěte dále:

Zeman vyznamenal čtyři desítky lidí. Mezi nimi slovenské miliardáře a svého exministra Fencla

Palaščák po prodeji Amper Marketu: Ještě o mně uslyšíte

Ve Štětí začne výstavba pily. Za 100 milionů eur ji postaví Labe Wood

Ohodnoťte tento článek
Diskuze