Královopolská Ria podala arbitrážní žalobu na Sev.en EC, vymáhá až miliardu korun - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Královopolská Ria podala arbitrážní žalobu na Sev.en EC, vymáhá až miliardu korun

, čtk,
Královopolská Ria podala arbitrážní žalobu na Sev.en EC, vymáhá až miliardu korun
Zdroj: Martin Pinkas/Euro

Brněnská strojírenská firma Královopolská Ria podala arbitrážní žalobu k Mezinárodní obchodní komoře v Londýně na společnost Sev.en EC kvůli sporu o dostavbu tepelné elektrárny Chvaletice.

Firma zatím v žalobě nárokuje pouze nižší částku, postupně ale chce vymáhat po Sev.en EC až miliardu korun, kterou považuje za oprávněnou za dokončení prací na elektrárně. Obě společnosti vedou spor od června 2017, kdy Sev.en EC jako investor odstoupila před dokončením dostavby od smlouvy kvůli nedodržení termínů.

„Žalobu jsme odeslali na začátku ledna. Předpokládáme, že Mezinárodní obchodní komora rozhodne poměrně rychle,“ uvedl ředitel Královopolské Ria Ctirad Nečas.

Právě spor o Chvaletice stojí za insolvenčním řízením, v němž se Královopolská Ria momentálně nachází. Královopolská Ria pracovala na obnově bloků B3 a B4 chvaletické elektrárny. Jejím provozovatelem je Sev.en EC, která patří do těžební skupiny Czech Coal finančníka Pavla Tykače.


Tykačova Sev.en Energy plánuje investice do energetických úspor

 Lom Vršany, ilustrační foto


Zakázka na modernizaci dvou bloků měla stát 2,6 miliardy korun. Termín dokončení se dvakrát posunul, poté zadavatel kvůli nedodržení termínu vypověděl smlouvu a odmítá uhradit provedené práce na obou blocích. Královopolská Ria zpoždění zdůvodňovala následnými požadavky ze strany zadavatele, které nebylo možné splnit v původně sjednaných termínech.

Do insolvenčního řízení s Královopolskou Ria přihlásila Sev.en EC nepodmíněné pohledávky v souhrnné hodnotě téměř 546 milionů korun. Byla také jedním z věřitelů, kteří loni v červnu odmítli podpořit navrhovaný reorganizační plán Královopolské Ria, pro nějž hlasovalo víc než 90 procent věřitelů. Brněnská krajský soud námitky Sev.en EC zohlednil a loni v srpnu reorganizaci zamítl a vyhlásil na majetek Královopolské Ria konkurz. Ten ale zrušil svým rozhodnutím Vrchní soud v Olomouci v říjnu loňského roku a věc vrátil na Krajský soud v Brně, který zatím nerozhodl.

Dále čtěte:

Český kapitál v úzkých. Zpomalení ekonomiky jako první postihne strojírenství

Pokus o optimistického průvodce českou budoucností

Kde se líhnou miliardáři. Bývalí majitelé Škody Holding vydělali až 50 miliard

Ohodnoťte tento článek
Diskuze