Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

V Mánesu se budou dražit díla Kokoschky, Zrzavého a Špillara

Sběratelé českého umění mají další šanci rozšířit své sbírky o jedinečná díla. Galerie…

Jak vybrat správný firemní dluhopis?

Úroky na spořících účtech v dnešní době klesají tak závratnou rychlostí, že každý, kdo si…

Tipface – sociální síť pro sázkaře

Při zahájení MS 2019 v hokeji, které se odehrává na Slovensku, byl spuštěn velmi…

 Jan Antonín Baťa slétal celý svět, aby našel pro firmu a zaměstnance uplatnění.
Jan Antonín Baťa slétal celý svět, aby našel pro firmu a zaměstnance uplatnění.
Autor: Tomáš Novák/Euro

Pokus o optimistického průvodce českou budoucností

 Zámečník 03. listopadu 2018, 18:00  -  Miroslav Zámečník
 Jan Antonín Baťa slétal celý svět, aby našel pro firmu a zaměstnance uplatnění.
Jan Antonín Baťa slétal celý svět, aby našel pro firmu a zaměstnance uplatnění.
Autor: Tomáš Novák/Euro
03. listopadu 2018, 18:00

Česko je nadějná země a dobré místo k životu, což ovšem poznáte, až když můžete srovnávat s cizinou

Simeona jsem neviděl dvacet let. Až loni přijel do Prahy. Dostal na starost šéfování „Magnum Opus“ Světové banky - tematickou roční Zprávu o světovém rozvoji. Ta letošní mapuje změny, které trhu práce už přináší nebo teprve přinese digitalizace, umělá inteligence, internet věcí a vůbec všechny technologické proměny.

Na výtvorech českých řemeslných pivovarů jsem mu ilustroval, že v tomto velmi konzervativním odvětví rozhodně nespíme. On se mi na oplátku svěřil s tím, že nikde jinde v kontinentální Evropě se (s výjimkou Německa) nesetkal s tak akutním pocitem ohrožení, které může technologická změna znamenat pro „status quo“. Co je na tom tak překvapujícího, když máme ohromný podíl zpracovatelského průmyslu, který bude první na ráně, namítl jsem. Na rozdíl od Němců bychom tuto hrozbu či výzvu měli vnímat dvojnásob intenzivně, protože nám ani „status quo“ nijak zvlášť nevyhovuje. Těch pár původně českých globálních značek není „českých“. Jakkoli jsme opravdu pyšní na svoji industriální minulost, nejsme spokojení se svým současným postavením v mezinárodním ekonomickém řetězci. Debaty o odlivu kapitálu a mzdovém diferenciálu jsou toho důkazem.

Kde jsme

Technologická změna, když ji vnímáte jako příležitost, umožňuje přeskočit právě tu etapu, která nám ne tak úplně vyhovuje. Samozřejmě pokud změnu nevnímáte jako hrozbu. Roboti nahrazují „živou“ práci tehdy, když se tato záměna vyplatí a když tradiční způsoby už nezabírají.

Stroje nahrazují „živou“ práci tehdy, když zlevňují výrobu, což platilo vždy v minulosti. V roce 1790 neměla Francie ani 900 spřádacích strojů, když v Anglii jich bylo 20 tisíc. Ani jeden nebyl v Indii, která zásobovala bavlněnými látkami celý tehdy známý svět dlouho předtím, než první Evropané dopluli k jejím břehům. Netrvalo ani sto let a britské textilky s kdysi nesrovnatelně silnější indickou konkurencí zametly. Jistě, svoji roli v tom sehrála i vojenská dominance a protekcionismus, ale karty se obrátily hlavně díky láci a kvalitě, jichž Angličané dosáhli díky výrazně produktivnější technologii.

Nejinak to bude platit i v případě nasazování robotů v Česku. Z hlediska firmy je druhou nejhorší věcí - kromě nezaplacení pohledávky -, když musí odmítnout poptávku od dlouhodobého solventního klienta. Racionální podnikatel přijme zakázku, i kdyby se musel s pracovníky podělit téměř o celý dodatečný zisk, protože pořád ještě rozpouští fixní náklady. Ale když máte vysokou fluktuaci, zaměstnanci nepřistoupí na další směnu ani za vysokou prémii, koledujete si o ztrátu reputace jako dodavatel první volby. V příští vlně jím nejste.


Česko za sto let: máme na to, stát se silnou a technologicky vyspělou zemí

Leon Jakimič, zakladatel firmy Lasvit ( Autor: Martin Pinkas/Euro )


Takže je vlastně docela jednoduché posoudit, proč zaměstnavatelé tolik tlačí na dovoz alespoň trochu spolehlivější pracovní síly ze zahraničí. Nejde o cenu práce, ale o to, že lidé třeba z Ukrajiny k nám nepřijíždějí žít, ale vydělat v co nejkratší době co nejvíc a zabezpečit rodinu doma. Proto ochotně berou směny, zvlášť když je za ně příplatek.

Pro zemi, která má cyklickou ekonomiku jako Česko se svým subdodavatelským postavením vůči Německu, platí, že kombinace tlaku na mzdy a ochrany trhu před dovozem pracovní síly z ciziny znamená z krátkodobého hlediska nižší výkon. Část přidané hodnoty totiž zůstává doma i po odečtení remitencí, tedy převodu značné části mezd do zahraničí. Z dlouhodobějšího hlediska se samozřejmě prosadí tlak na strukturální změnu, protože firmy pracující s minimálními maržemi tlak „nevydýchají“. Část z nich vsadí na náhradu pracovníků robotizací. A další udělají to, co je z hlediska budoucnosti českého hospodářství nejvíce žádoucí: vsadí na inovace a nové technologie.

Obejmi to

„Nemůžeš-li nepřítele zničit, obejmi ho,“ napsal jistý renesanční Florenťan jménem Machiavelli. Nemusíte to přijímat všeobecně, ale pro technologickou změnu, která není vynucovaná regulací, ale přichází spontánně, to platí. Buď nové technologie přijmeme, anebo v příštím ekonomickém cyklu nebude místo nejen pro cizince, ale ani pro domácí. O to se teď hraje, ne o to, jak přerozdělíme současnou prosperitu.

Zaprvé je třeba zdůraznit, že nové technologie nejsou označovány za „disruptivní“ pro nic za nic, ale protože inovátoři a narušitelé v jedné osobě často bývají z úplně jiného oboru než zavedení hráči. V klasických odvětvích od oceli až po automobilky musíte pro dosažení úspor z rozsahu, abyste vytvořili seriózního globálního konkurenta, nasadit obrovský kapitál, kterého se Čechům na začátku 90. let nedostávalo ani náhodou. Proto jsme také - kapitálu nemajíce - vzhledem k obrovské potřebě modernizačních investic museli ve vysoce konkurenčních oborech zpracovatelského průmyslu většinu velkých podniků prodat. Dnes jsou mnohé z nich velmi dobré, ale bohužel nám nepatří. Kdo se proto zlobí, nic nepochopil - ani to, proč na obrovském čínském chráněném trhu vznikly desítky automobilek, ale v Evropě ani jedna významná. Všechno to byl jeden velký konsolidační příběh, který není u konce.

Úplně nové obory budoucích narušitelů nejsou většinou náročné na „cihly a železo“, ale na nápad. V Česku je součástí udržovaného národního mýtu, kterým posilujeme svou identitu, představa o „zlatých českých ručičkách a hlavičkách“. Jinými slovy, že dovedeme díky šikovnosti a tvořivosti překonat omezené materiální a kapitálové zdroje a přijít s něčím unikátním.


Překážky českého rozvoje. Dohánění Západu je obtížnější než dřív

Tomáš Garrigue Masaryk ( Autor: čtk )


Tato role obyvatelům Česka velmi sluší, pokud se rozhodnou ji intenzivně rozvíjet do budoucna a vyhledávat příležitosti, kde David dovede porážet Goliáše. O velkém kapitálu to u nás nikdy nebude, ale o vytvoření globálních hráčů ve vysoce specializovaných tržních nikách, kteří propojují technickou kompetenci se znalostí světového trhu.

Onu opěvovanou českou tvořivost musíme pěstovat už od mateřské školky, rozvíjet u dětí samostatného myšlení „mimo krabici“, kreativitu a technické dovednosti. Zaplaťme velmi štědře ty, kteří k tomu děti povedou, zaslouží si vysoce nadprůměrné mzdy. Patriotismus úspěšných podnikatelů se tady může „vyřádit“ téměř bez limitu.

Komparativní výhoda je z definice velmi selektivní koncept - být extrémně dobrý v omezeném počtu věcí, ale dělat je tak, aby vás dobře uživily, je pro malou zemi velmi užitečná vůdčí idea. Toto mimochodem platí všude, i ve výzkumu a vědění, a neobejde se to bez mezinárodní spolupráce. Buď budeme žít v uzavřených národních silech a budeme s obtížemi zachytávat, co se ve světě děje, anebo se zapojíme. Zejména tam, kde žádnou komparativní výhodu nemáme, je hluboké vnoření do světových řetězců jedinou cestou, jak talenty využít.

Nebojme se budoucnosti, říkal Jan Antonín Baťa, který za pár týdnů dovedl procestovat půl planety, když hledal pro svoji firmu a spolupracovníky uplatnění. Dělejme totéž a pošleme do světa i naše děti.

Bude-li Česko fungovat, ony se vrátí a bude to i s úrokem.

Přečtěte si komentáře Miroslava Zámečníka


Čtěte také

Události Britský poslanec Geoffrey Robinson

Britský poslanec Robinson asi tušil, že spolupracuje s StB, tvrdí ředitelka archivu

Dokumenty Archivu bezpečnostních složek ukazují, že se britský labouristický poslanec…

před 1 hodinou

Události Ilustrační foto

Šéf Světové zdravotnické organizace: Ebola je veřejný nepřítel číslo jedna

Ebola je veřejný nepřítel číslo jedna, řekl dnes při zahájení každoročního shromáždění…

před 2 hodinami

Praha  Vizulizace stanice metra D Pankrác

Stavba metra D: dopravní podnik zahájí geologický průzkum za 1,58 miliardy korun

Pražský dopravní podnik (DPP) zahájí geologický průzkum, kterým začne stavba trasy metra…

před 2 hodinami

 Balkánská expanze ČEZ, ilustrační foto

Dozvuky nákupního šílenství: ČEZ počítá náklady balkánského dobrodružství

Srážka s realitou v Albánii, Bulharsku i Turecku se akcionářům ČEZ prodražila.

před 2 hodinami

Ilustrační foto

Rodiny s novorozenci i s dítětem do čtyř let si polepší o 80 tisíc korun

Vyšší rodičovskou získají od ledna rodiče novorozenců i dětí do čtyř let, kteří budou…

před 2 hodinami

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Počet hodnocení: 6 | Průměrné hodnocení: 5.00

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Finance
Jak se měnily sliby o růstu rodičovské
6 nepříznivých zpráv pro hodnocení příjmů při výpočtu důchodu
Kdo a kolik vydělá na eurovolbách - odhad státních příspěvků na volební náklady
Zaměstnávání cizince: jak si vyřídit zaměstnaneckou kartu?
Co dělat, když jste si koupili ojeté auto. Jak ho přepsat na sebe?
Auta
Také Bentley Bentayga dostane verzi „na druhou“. A bude…
BMW vrací do nabídky osmiválcové M550i nově naladěné na 530 koní. Těšit se můžete také na Z4 s manuálem
Test Audi A1 Sportback 30 TFSI S tronic: Jak moc si ceníte znak Audi?
Jaguar E-Pace je kompaktní SUV se vzhledem a dynamikou sportovních vozů
Podezřelé vysokorychlostní vážení silnice nezlepší
Hry pro příležitostné hráče