Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Průmysl není jen továrna s komínem

Proběhla konference k tématu podpora kulturních a kreativních průmyslů.

Potřebujete pro své plány peníze skutečně rychle? Rychlá půjčka to umí

Rychlá půjčka bývá obvykle spojována spíše s mini úvěry na pár dnů, které sjednáte online…

Vychází druhý díl sběratelské lahůdky Kronika první republiky 1919

Na půdě České národní banky byla slavnostně představena Kronika první republiky, díl 1919…

Lithiové baterie, ilustrační foto
Lithiové baterie, ilustrační foto
Autor: Profimedia.cz

Internet věcí bude potřebovat napájení pro bilion senzorů. Lithium nebude stačit

22. srpna, 17:03  -  František Novák
Lithiové baterie, ilustrační foto
Lithiové baterie, ilustrační foto
Autor: Profimedia.cz
22. srpna, 17:03

Britská společnost ARM, jež vyvíjí počítačové procesory, tvrdí, že v následujících letech bude s nástupem internetu věcí potřeba až bilion senzorů, které nyní využívají malé lithiové baterie. To by znamenalo poptávku po lithiu ve výši 109 tisíc tun, což je trojnásobek současné roční produkce. Proto se nyní vědci snaží najít jiné zdroje napájení. Jednou z možností je piezoelektrický jev, jež by se mohl využívat na větrných turbínách na moři.

Internet věcí (Internet of Things - IoT) se má stát jedním z tahounů digitalizace společnosti a ekonomiky v následujících letech. Omezující podmínkou ale bude způsob napájení senzorů a čidel, která mají sledovat práci a stav často velmi nákladných zařízení. Například vzdálených větrných turbín na moři nebo vysílačů mobilních sítí, jež jsou mimo dosah elektrické přenosové soustavy.

Dosud se napájení řeší lithium-iontovými bateriemi, ty ale se skokovým nárůstem zařízení, jež mají být připojena k internetu a sdílet data, vytvoří problém pro celý sektor internetu věcí.

„Tento typ baterií nebude schopen v dlouhodobém horizontu uspokojit poptávku v rámci IoT,“ prohlásil James Myers z výzkumné a vývojové divize britského výrobce procesorů ARM Holdings. Firma vyvíjí procesory zejména do mobilních telefonů, jež mají nízkou spotřebu energie.