zavřít

Ty to zvládneš.cz - ZDRAVOTNÍ STAV ŘIDIČŮVýběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Británie představí na EXPO 2020 interaktivní Pavilon poezie

Britský pavilon se na světové výstavě EXPO 2020 v Dubaji stane místem, z něhož…

Rozhovor: K čemu je dobré vzdělání LL.M. a MBA?

Tituly MBA či LL.M. za jménem poutají pozornost. Absolvováním profesního vzdělání si…

Na Bořislavce bude stát umělecké dílo Federika Díaze

Kancelářské a obchodní centrum Bořislavka přinese letos Praze 6 nejen výraznou a světově…

 ilustrační foto
ilustrační foto
Autor: CC BY-NC-SA 2.0: Corey Seeman via Flickr

Ilona Švihlíková: Proč se mezinárodní obchod chová divně a co to znamená?

06. listopadu 2019, 16:22 - Ilona Švihlíková
 ilustrační foto
ilustrační foto
Autor: CC BY-NC-SA 2.0: Corey Seeman via Flickr
06. listopadu 2019, 16:22

Vývoj mezinárodního obchodu spolu s vývojem světového produktu patří k ostře sledovaným indikátorům, které vypovídají hodně nejen o zdraví světové ekonomiky, ale také o intenzitě globalizace. Konference OSN o obchodu a rozvoji (UNCTAD) ovšem ve svých posledních publikacích potvrdila, že mezinárodní obchod se po roce 2008 chová „divně“, a že je zatím obtížné v novém typu chování hledat nějaký jasný vzorec.

Podíváme-li se na vývoj objemu mezinárodního obchodu, pak vidíme, že s výjimkou roku 2017 (jehož dynamika byla ovlivněna předchozím obdobím roku 2016, kdy objem obchodu rostl méně než produkt), pak objem obchodu a světový produkt rostou tak nějak „ruku v ruce“. Pryč jsou doby, kdy mezinárodní obchod rostl dvakrát až třikrát rychleji než světový produkt. To je patrné ze statistik Světové obchodní organizace.

Růst obchodu v hodnotovém vyjádření se chová také zvláštně, UNCTAD vidí určité cyklické náznaky. Roky po Velké recesi slabostí nepřekvapí, ale vyčnívají roky 2015 a 2016, kdy jsou v hodnotovém vyjádření zaznamenány poklesy, zatímco ovšem světový produkt rostl a byl tedy v kladných číslech. V hodnotovém vyjádření hraje velkou roli vývoj cen komodit a také amerického dolaru.

K nejdůležitějším indikátorům globalizace patří poměr hodnoty obchodu zbožím a službami k hodnotě světového produktu. Tento poměr se dostal v minulých letech i pod 30 procent.

Tento, jak uvádí UNCTAD, neobvyklý vývoj, může zavdávat k hypotéze, zda globalizace, charakterizovaná mimo jiné roztříštěním výrobního procesu, nedosáhla svého vrcholu. Koneckonců byl to také UNCTAD, který upozornil na zatím slabý, leč viditelný trend reshoringu, tj. návrat výrob do mateřských zemí (zejména díky rozvoji automatizace a robotizace).


Ilona Švihlíková: Silný čínský drak aneb Konec nadvlády Západu


Pokud by tento trend začal narůstat, pak by to znamenalo restrukturalizaci mezinárodní dělby práce (a nebylo by k tomu třeba amerického prezidenta a jeho politiky, neboť reshoring začal před působením Donalda Trumpa v úřadu). Otázky lokalizace výroby (kapitál má domov!) by se stávaly naléhavější, s obzvláště zásadními dopady pro země jako je Česko, kde je téměř vše ekonomicky významné v zahraničních rukou.

Současné zmatené chování mezinárodního obchodu se často interpretuje jako následek obchodní nejistoty, která je dána změnou pozice USA. Americký prezident je chápán jako hlavní aktér oslabování multilaterálního systému, který mu jako neomerkantilistovi se zálibou ve clech a sankcích nevyhovuje. Svou politikou do značné míry potvrzuje, že volný obchod (jak dobře věděl už Alexander Hamilton) je hra pro vítěze, největší zájem na něm má země, která je nejsilnější. Pro ty země, které dohání určité zpoždění (jako právě na začátku své existence USA chtěly dohnat Velkou Británii a povedlo se jim to v poslední třetině 19. století) se může příklon ke zcela volnému obchodu stát sebevražednou strategií.

Oslabení Světové obchodní organizace má své kořeny především v dosud neukončeném kole jednání z Dauhá (zahájení v roce 2001). První reakcí na zamrzlá jednání byla exploze regionálních (často bilaterálních) dohod, které doslova „zaplevelily“ mnohostranný obchodní systém.

Druhá fáze vývoje pak přišla po roce 2008. V té době si velmoci připravují vlastní projekty, které se neomezují jen na obchod. „Obchodní“ dohody nejsou až tolik o obchodu a nabývají komplexní charakter (řeší otázky investic, arbitráží, ochrany duševního vlastnictví atd.). Do hry se vrací geopolitika – nikoliv až za Trumpa, ale již za Obamy. USA připravují Transpacifickou dohodu a také Transatlantické obchodní a investiční partnerství. Trump z TPP odejde (a ta vznikne v modifikované formě bez USA), TTIP je u ledu. Trump nezapře své kořeny byznysmana, má rád jednání jeden na jednoho, kdy má pocit, že USA musejí mít vždy navrch. Ale ani další nelení, Ruská federace přichází záhy po Velké recesi s projektem zóny od Lisabonu po Vladivostok, ale z Německa zazní odmítnutí tohoto nápadu. Rusko se pak věnuje Euroasijské ekonomické unii, zatímco Čína rozvíjí síť projektů Jeden pás, jedna stezka, navazující na starobylou Hedvábnou stezku.

Trump představuje další etapu. Nejde mu o kooperaci s „podobnými zeměmi“ (projekty TTIP a TPP mířily proti Rusku a proti Číně), problémem jsou všechny země, které ohrožují pozici America First. Ať je to EU, Japonsko, nebo, na prvním místě Čína. Spravedlivé dohody jsou podle amerického prezidenta takové, ze kterých mají prospěch USA.

V prostředí rozvíjející se automatizace a digitalizace a nové podoby americké politiky se tak otázka umístění výrobních kapacit (tj. role matek nadnárodních firem) stává ještě důležitější než v minulosti.

Ilona Švihlíková je ekonomka, vysokoškolská pedagožka a koordinátorka občanské iniciativy Alternativa Zdola, která mimo jiné promýšlí alternativní ekonomické systémy. Je autorkou knih „Globalizace a krize“, „Přelom. Od Velké recese k Velké transformaci“ a „Jak jsme se stali kolonií“.

Od Ilony Švihlíkové dále čtěte:

Zbytečná G7. Staré recepty a morální nadřazenost svět nepotřebuje

Bezradnost v Davosu

Čemu se Trump diví aneb Americké déjà vu

Itálie není Řecko. Proč Brusel opakuje stejnou chybu?

Poučení z Velké recese? Jaksi nikde

Ekonomická demokracie má obrovský potenciál. Politiky to ale nezajímá

Sankce, kam se podíváš

Renta jako rozšiřující se patologie


Čtěte také

Emisní povolenky, ilustrační foto

Výnosné povolenky. Obrat obchodů loni stoupl na rekord

Obrat obchodů s emisními povolenkami v loňském roce celosvětově vzrostl o 34 procent na…

25. ledna 2020

 Marian Jurečka

Výborného vystřídal v čele lidovců Jurečka, chce odstranit poraženectví

Opoziční KDU-ČSL povede poslanec a bývalý ministr zemědělství Marian Jurečka. Delegáti…

25. ledna 2020

Pivovar Kout, ilustrační foto

Zkažené koutské pivo. Tradiční pivovar uvízl ve stavu klinické smrti

Tradiční podnik Kout na Šumavě zavřel, uvnitř zůstaly stovky hektolitrů piva.

25. ledna 2020

 Byty v Berlíně - ilustrační foto

Naděje na zkrocení bytové krize v nedohlednu. Ceny nájmů v Německu prudce rostou

Levná Žitava je jen anomálie. Bydlení v Německu prudce zdražuje, řešení hledají radnice…

25. ledna 2020

 V Česku se rozmáhá hypoteční přeběhlictví - ilustrační foto

V Česku se rozmáhá hypoteční přeběhlictví. Bankám hrozí miliardové ztráty

Divoký vývoj úrokových sazeb dal vzniknout novému fenoménu. Turistika klientů za…

25. ledna 2020

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujal Vás tento článek?
Ohodnoťte ho

Počet hodnocení: 4 | Průměrné hodnocení: 4.75

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Finance
Zvýšení minimální mzdy daňovým pohledem
Jak vypočítat daň z nemovitých věcí v daňovém přiznání?
Pravděpodobné pojistné je opět vyšší
Růst průměrné mzdy - co všechno ovlivní v roce 2020?
Zaměstnanci a daně: roční zúčtování a slevy
Auta
Škoda potvrdila Octavii RS s hybridním pohonem. Odhalí ji…
VW Arteon Shooting Brake míří i k českým zákazníkům. Dorazí na podzim spolu s faceliftem
Elektrický a pro každodenní ježdění. Bugatti plánuje svůj druhý sériový model
Škoda Kodiaq vozí záchranáře nejen u nás, ale i v Británii
Nový ředitel Renault Trucks pro ČR a SR
Hry pro příležitostné hráče