Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Apartmán v Krkonoších: chalupa 21. století bez starostí a s výnosem

Pokud si pořídíte vlastní horský apartmán, můžete trávit zimní a letní dovolenou…

Zajímavosti o golfu, které jste nevěděli

Golf je vyhledávaným sportem, který se těší čím dál větší oblibě. Má dlouholetou tradici…

AAA Auto: Zdaleka nejen obchodník s ojetými vozy

Síť autocenter AAA Auto působí v České republice už bezmála třicet let. Aktivity firmy…

 Davos, ilustrační foto
Davos, ilustrační foto
Autor: čtk

Ilona Švihlíková: Bezradnost v Davosu

31. ledna, 14:04 - Ilona Švihlíková
 Davos, ilustrační foto
Davos, ilustrační foto
Autor: čtk
31. ledna, 14:04

Světové ekonomické fórum ve švýcarském Davosu patří ke stálicím ekonomických událostí začátku roku. Tentokrát se ale dalo tušit předem, že to „nebude taková bomba.“ Řada významných státníků se rozhodla z domácích důvodů zůstat doma. Napětí ve světové ekonomice, které mezi USA a Čínou přerostlo od ekonomické války, vyvolává bezradnost těch, kteří sázeli na USA i na liberální ekonomickou politiku.

Merkelová sice konzervativně hájila multilaterální řád, ale je patrné na každém kroku, jak se rozpadají a oslabují struktury, které tvořily páteř světa davoských elit. I z jednotlivých sekcí byla patrná bezradnost, absence nápadů i oslnivých aktérů, jejichž činy se často rozcházely s tím, co na Fóru říkali, ale přesto byli „ve světle ramp“.

Kromě Gideona Rachmana, který pro Financial Times připomněl, jak dopadli někdejší „miláčkové“ Davosu, zahrnujíc prezidenta Erdogana až po francouzského prezidenta Macrona, jehož vzletné fráze působí na ledaskoho, ale ne na vlastní obyvatelstvo, se k Davosu vyjádřil i německý vlivný komentátor Holger Zschäpitz. Zschäpitz píše pro německý Die Welt a patří ke stálým návštěvníkům Davosu. V lapidárním tweetu shrnul hlavní tendence: politická elita (rozuměj ta, která do Davosu přijela) je v pochmurné náladě. Na 21. století je nejlépe připravena Čína. V době umělé inteligence možná nebudou trhy potřeba.

Oficiální téma Davosu bylo globalizace 4.0 spojená s takovým technooptimismem Klause Schwaba, zakladatele Světového ekonomického fóra, které pěkně vypočítává, co by se mělo, ale jaksi zapomíná, že jakékoliv velké změny, včetně technologických, se uskutečňují v nějaké mocenské konstelaci. Zájmy aktérů se vytratily v ódě na technologie ze zřetele, možná i proto, že by se ukázalo, že zájmy současných mocných (nemyslím tím jen Trumpa) se moc nekryjí s ideologií Davosu.