Hotovo. PPF dokončila nákup plzeňské Škody Transportation - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Hotovo. PPF dokončila nákup plzeňské Škody Transportation

, čtk,
Hotovo. PPF dokončila nákup plzeňské Škody Transportation
Zdroj: Profimedia.cz

Skupina PPF dokončila nákup sta procent akcií strojírenské skupiny Škoda Transportation včetně dalších aktiv souvisejících s její činností. V souvislosti s uzavřením transakce udělala několik personálních změn ve vedení společnosti. Petr Brzezina přebírá funkci generálního ředitele a předsedy představenstva společnosti.

V představenstvu společnosti zůstávají dosavadní členové vrcholového vedení Škody Transportation Tomáš Ignačák a Zdeněk Sváta a ředitel společnosti Škoda Electric Jaromír Šilhánek. Představenstvo jako pátý člen doplní finanční ředitel Jan Menclík.

Škoda Transportation s více než 5300 zaměstnanci je největší firmou zabývající se dopravním strojírenstvím ve střední a východní Evropě. Vyrábí tramvaje, příměstské elektrické vlaky, lokomotivy, soupravy metra, trolejbusy nebo elektrobusy. Skupina PPF podnikatele Petra Kellnera působí v bankovnictví a finančních službách, telekomunikacích, biotechnologiích, pojišťovnictví, nemovitostech a zemědělství. Je aktivní v Evropě, Rusku, Asii i Severní Americe.

Škoda Transportation
Skupina je největší firmou zabývající se dopravním strojírenstvím ve střední a východní Evropě. Vyrábí tramvaje, příměstské elektrické vlaky, lokomotivy, soupravy metra, trolejbusy nebo elektrobusy.
Patří do ní plzeňské firmy Škoda Transportation, Škoda Electric, která je největším evropským výrobcem trolejbusů, a Movo, ostravská Škoda Vagonka, Pars Nova Šumperk a pražský výrobce výkonové elektroniky Poll. V Maďarsku je to podnik Ganz-Škoda, v Novosibirsku výrobce motorů Sibelektroprivod, v Německu Škoda Transportation Deutschland a předloni ovládla také finského výrobce kolejových vozidel TransTech.
Firma byla zapsána do obchodního rejstříku 1. března 1995 jako Škoda Dopravní technika, od prosince 2004 působí s nynějším názvem. V roce 2010 se vlastníkem Škody Transporation stala Škoda Holding, o rok později společnost Skoda Industry se sídlem na Kypru, která se v roce 2013 přejmenovala na CEIL. Nyní ji ovládla skupina PPF.

Brzezina pracoval na několika manažerských pozicích v mezinárodní technologické společnosti ABB v ČR, ve Švédsku a Belgii. Poté strávil čtrnáct let v mezinárodním koncernu Alstom v Německu a Česku, kde na pozici generálního ředitele měl na starost západní a později východní Evropu. V letech 2008 až 2015 byl prezidentem Alstomu pro ČR a Slovensko se zaměřením na transport a energetická zařízení. Pracoval také v General Electric a od roku 2016 působil jako předseda představenstva a generální ředitel stavební společnosti OHL ŽS, která pod jeho vedením prošla reorganizací.


Kde se líhnou miliardáři. Odcházející majitelé Škody Holding vydělali až 50 miliard

Škoda Transportation


Podle ředitele pro strategické projekty skupiny PPF Ladislava Chvátala, který je zároveň novým předsedou dozorčí rady společnosti, je Škoda Transporation silná značka s dlouhou tradicí, která má jméno po celém světě. „Zároveň zde máme obrovskou přidanou hodnotu v lidech, v jejich technických znalostech a zkušenostech. Věříme, že Škoda má při správně zvolené strategii, efektivním řízení a při využití našich mezinárodních zkušeností dobrou budoucnost,“ uvedl.

PPF
Investiční skupina působí v bankovnictví a finančních službách, v oblasti telekomunikace, biotechnologie, pojišťovnictví, nemovitosti i zemědělství. Působí v Evropě, Rusku, Asii i Severní Americe.
Portfolio PPF zahrnuje: Home Credit, PPF banka, Air Bank (vše bankovnictví), Cetin, O2 (telekomunikace), PPF Real Estate Holding (reality), Sotio (biotechnologie), PPF Life Insurance (pojišťovnictví), Polymetal International (těžba zlata a stříbra), RAV Agro (zemědělství), PPF, a.s (poradenství PPF Group i společnostem ve skupině), PPF Art (aktivity v oblasti kultury a umění), Bestsport (vlastník pražské O2 areny) a další.
Skupina PPF v posledních letech investovala do telekomunikací, průmyslu i médií. Nedávnou například oznámila koupi balkánských aktivit operátora Telenor za asi 71 miliard korun, což patří k největším obchodům PPF. V ČR v lednu 2014 převzala Telefónicu Czech Republic, loni v listopadu podepsala smlouvu o koupi Škody Transportation a letos v únoru se dohodla s mezinárodní skupinou Modern Times Group (MTG), že od ní koupí 95 procent bulharské mediální společnosti Nova Broadcasting Group a získá i zbylých pět procent od firmy Eastern European Media Holdings.

Mezi zájemci o převzetí Škody Transportation byl skoro rok za favorita považován největší výrobce kolejových vozidel na světě, Railway Rolling Stock Corporation (CRRC) z Číny. Poté do hry vstoupil konkurenční německý Siemens. Na začátku listopadu se spekulovalo o tom, že Škodu Transportation koupí Energetický a průmyslový holding (EPH) miliardáře Daniela Křetínského, nakonec se však stala kupcem Kellnerova PPF.

Přečtěte si také:

Kellner věří Culture Tripu. PPF masivně investuje do londýnského startupu

Křetínského impérium dál roste. Za miliardy kupuje plynové zásobníky v Bavorsku

Kellner rozšiřuje telekomunikační impérium: PPF koupila aktiva Telenoru ve čtyřech zemích

Škoda Electric dodá do Litvy elektrovýzbroj pro 41 trolejbusů


Ohodnoťte tento článek
Diskuze