Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Jak vybrat správný firemní dluhopis?

Úroky na spořících účtech v dnešní době klesají tak závratnou rychlostí, že každý, kdo si…

V Mánesu se budou dražit díla Kokoschky, Zrzavého a Špillara

Sběratelé českého umění mají další šanci rozšířit své sbírky o jedinečná díla. Galerie…

Tipface – sociální síť pro sázkaře

Při zahájení MS 2019 v hokeji, které se odehrává na Slovensku, byl spuštěn velmi…

 Pobočka Telenoru v Srbsku, ilustrační foto
Pobočka Telenoru v Srbsku, ilustrační foto
Autor: Profimedia.cz

Kellner rozšiřuje telekomunikační impérium: PPF koupila aktiva Telenoru ve čtyřech zemích

21. března 2018, 16:38 - čtk
 Pobočka Telenoru v Srbsku, ilustrační foto
Pobočka Telenoru v Srbsku, ilustrační foto
Autor: Profimedia.cz
21. března 2018, 16:38

Investiční skupina PPF se dohodla s norskou společností Telenor na koupi jejích telekomunikačních aktiv ve střední a východní Evropě. Za mobilní operátory v Maďarsku, Bulharsku, Černé Hoře a Srbsku zaplatí 2,8 miliardy eur, tedy v přepočtu asi 71 miliard korun. Dokončení transakce podléhá schválení příslušnými regulatorními orgány a odhaduje se na červen 2018.

Transakcí skupina PPF vedle plné kontroly nad mobilním operátorem Telenor v uvedených zemích získala i právo používat jméno Telenor do poloviny roku 2021 a také nemovitosti využívané pro provoz společnosti.

„Skupina PPF tímto nákupem rozšiřuje své telekomunikační portfolio o čtyři další země a realizuje tak svůj dlouhodobý záměr stát se středně velkým evropským operátorem; chceme využít našich zkušeností k posílení pozice na trhu,“ uvedl akcionář PPF Ladislav Bartoníček, který je vedení skupiny zodpovědný za telekomunikace.

PPF si na pořízení mobilních operátorů vezme úvěr 3,025 miliardy eur od konsorcia bank BNP Paribas Fortis, Crédit Agricole, Erste Group Bank, HSBC Bank, Societe Generale a UniCredit Bank v roli globálních koordinátorů a vedoucích aranžérů. Société Générale je agentem financování a Komerční banka agentem pro zajištění. Toto financování představuje největší syndikovaný úvěr v zemích střední a východní Evropy od roku 2011.

PPF nákupem významně posílí svoji pozici na evropském telekomunikačním trhu, nicméně konkurence ze strany západoevropských telekomunikačních firem bude v regionu nadále silná, uvedl k transakci analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak. To je pro zákazníky dobrá zpráva, jelikož je možné očekávat tlak na další snižování cen a zkvalitňování služeb u všech mobilních operátorů a poskytovatelů internetových služeb. I z hlediska PPF jde o celkem velkou investici, která zvýší velikost aktiv celé skupiny o zhruba osm procent, dodal.


Kellner sází na sběr dat. Investoval do maďarského startupu Barion

Petr Kellner ( Autor: Týdeník Euro )


PPF se nákupem aktiv Telenoru stává v regionu střední a východní Evropy středně velkým regionálním hráčem, doplnil analytik BH Securities Martin Vlček. Výhodou nákupu je to, že telekomunikace jsou sektor, který většinou solidně prosperuje i při zhoršení ekonomických podmínek, podotkl.

Telenor je přední poskytovatel telekomunikačních a mobilních služeb ve Skandinávii, střední a východní Evropě a v Asii s obratem za loňský rok 12,7 miliardy eur (323 miliard korun) a 178 miliony klientů. Ve střední a východní Evropě je aktivní 25 let. Na maďarský trh společnost vstoupila v roce 1994 prostřednictvím operátora Pannon. Následně své působení rozšířila v roce 1996 do Černé Hory, a to koupí operátora Mobi 063, a v roce 2006 do Srbska. V roce 2013 vstoupila na bulharský trh akvizicí operátora Globul. Ke konci roku 2017 poskytoval Telenor v Maďarsku, Bulharsku, Černé Hoře a Srbsku své mobilní služby více než devíti milionům klientů a zaměstnával téměř 3500 lidí.

Skupina PPF
- Investiční skupina PPF působí v bankovnictví a finančních službách, v oblasti telekomunikace, biotechnologie, pojišťovnictví, nemovitosti i zemědělství. Aktivní je v Evropě, Rusku, Asii i Severní Americe. V posledních letech PPF investovala do telekomunikací, průmyslu i médií. Nynější koupě balkánských aktivit operátora Telenor za 2,8 miliardy eur (asi 71 miliard korun) patří k největším obchodům PPF.
- V Česku v lednu 2014 převzala Telefónicu Czech Republic, za 65,9 procenta společnosti zaplatila španělským majitelům 63,6 miliardy korun, později navýšila svůj podíl na 83 procent a firmu rozdělila na operátora O2 Czech Republic (v něm má PPF podle databáze Prodata téměř 83 procent hlasovacích práv) a správce infrastruktury CETIN (v něm drží PPF sto procent).
- Loni v listopadu podepsala PPF smlouvu o koupi 100 procent akcií plzeňské strojírenské společnosti Škoda Transportation. Cenu transakce, která ještě čeká na schválení Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže, ale ani jedna strana neuvedla. Podle odhadů médií šlo o více než deset miliard korun.
- Letos v únoru se PPF dohodla s mezinárodní skupinou Modern Times Group (MTG), že od ní koupí 95 procent bulharské mediální společnosti Nova Broadcasting Group a získá i zbylých pět procent od firmy Eastern European Media Holdings. Hodnotu obchodu, který ještě čeká na schválení regulátory, PPF neuvedla, podle zprávy MTG ale transakce ohodnocuje 100 procent bulharské Novy na 185 milionů eur, v přepočtu asi 4,7 miliardy korun.
- Portfolio PPF dnes (bez nedávných investic) zahrnuje firmy Home Credit, PPF banka, Air Bank (vše bankovnictví), CETIN a O2 (telekomunikace), PPF Real Estate Holding (reality), Sotio (biotechnologie), PPF Life Insurance (pojišťovnictví), Polymetal International (těžba zlata a stříbra), RAV Agro (zemědělství), PPF, a.s (poradenství PPF Group i společnostem ve skupině), PPF Art (aktivity v oblasti kultury a umění) nebo Bestsport (vlastník pražské O2 areny).
- PPF vznikla v září 1991 jako Správa prvního privatizačního fondu a.s. (Správa PPF) a založila pro první vlnu kupónové privatizace čtyři fondy. U zrodu PPF stáli podnikatelé Petr Kellner a Milan Vinkler (ten později společnost opustil) a podnik Sklo Union Teplice. Po úspěchu v obou kolech kupónové privatizace se fond v březnu 1996 přeměnil na akciovou společnost PPF investiční holding.
- PPF má svoji vlastnickou a řídící strukturu v Nizozemsku. Klíčovou holdingovou společností skupiny je PPF Group N. V. se sídlem v Amsterodamu. Majoritním vlastníkem PPF Group, N. V. je Petr Kellner. Skupina celosvětově zaměstnává 155 tisíc lidí, z toho v Česku téměř 9000 zaměstnanců (bez nedávné akvizice Škody Transportation). Skupina vlastnila v polovině roku 2017 aktiva dosahující téměř 35 miliard eur (asi 887 miliard korun), v prvním pololetí loňského roku jí stoupl čistý zisk o 18 procent na 7,5 miliardy korun.
- Zakladatel a hlavní akcionář skupiny Petr Kellner (53) je nejbohatším Čechem. S manželkou Renátou Kellnerovou založil v roce 2009 Nadaci The Kellner Family Foundation, která každoročně věnuje okolo 90 milionů korun zejména na vzdělávání.

Dále čtěte:

Škoda Electric dodá do Litvy elektrovýzbroj pro 41 trolejbusů

Kellnerova PPF brzy převezme plzeňskou Škodu. Souhlas Bruselu má získat do měsíce

Křetínského impérium dál roste. Za miliardy kupuje plynové zásobníky v Bavorsku

Detail podzemního zásobniku RWE ( Zdroj: čtk, Autor: čtk )Čtěte také

Bílý psík Mařenka

Démonizování změn v justici a zejména ve státním zastupitelství je poněkud krátkozraké.

před 5 hodinami

Události  Koncentrační tábor - ilustrační foto

Sto šťastných náhod. Karel Ellinger vzpomíná, jak přežil šest koncentráků

Karlu Ellingerovi bude 91 let. Je jeden z posledních, který pamatuje Josefa Mengeleho…

před 5 hodinami

 Ruský prezident Vladimir Putin

Důvěra Rusů v Putina je na historickém minimu, píší deníky

Prezidentovi Vladimiru Putinovi v současnosti důvěřuje 31,7 procenta Rusů, oznámily dnes…

před 5 hodinami

Petrohrad a celý rozlehlý okolní region je pro naše exportéry mimořádně perspektivní oblastí

Energetika, potravinářství, zpracování odpadů. Petrohrad nabízí řadu exportních příležitostí

Petrohrad je branou, kterou zboží proudí dovnitř i ven z Ruska. Celý severozápad Ruské…

před 5 hodinami

Heinz-Christian Strache

Vládní krize v Rakousku: Za videem stojí vídeňský právník, Strache podal trestní oznámení

Za videem, které vedlo k rozpadu rakouské vládní koalice, stojí vídeňský právník Ramin…

před 5 hodinami

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Finance
Medardova kápě, jak moc na ni kape
Co dělat, když chcete přepsat auto na rodinného příslušníka
Máte nárok na invalidní důchod?
Co je dobré vědět o odpracovaných letech pro důchod?
Hradí za vás Úřad práce sociální a zdravotní pojištění?
Auta
Také šestá generace Opelu Corsa přichází jako elektromobil.…
Vyrazili jsme s novou Škodou Octavia G-Tec na Czech New Energies Rally. A rozhodně jsme se nenudili
Kvíz: Uhodnete model auta z detailu na fotografii?
Čínská značka Lynk & CO vstoupí do Evropy příští rok. Nasadí mobilní prodejny
Škoda Superb dostala v rámci faceliftu diodové řasy, více asistentů a provedení Scout
Hry pro příležitostné hráče