Hlad německých firem po českém zboží roste - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Hlad německých firem po českém zboží roste

, čtk,
Hlad německých firem po českém zboží roste
Zdroj: Rasch Jan/Euro

Růst německé ekonomiky zvyšuje zájem firem ze spolkových zemí o české dodavatele. Německé podniky chtějí zároveň vyvážit dodávky z Asie s kontrakty s firmami v postkomunistických zemích. Německá ekonomika by měla letos opět o 1,5 až 1,8 procenta, řekli zástupci agentury CzechTrade v Plzni na sedmém ročníku Česko-německé podnikatelské burzy Sourcing Day Tschechien 2017.

„Česká republika se loni poprvé dostala mezi deset nejvýznamnějších partnerů Německa, když překročila obratem obchodní výměny Belgii,“ uvedl Adam Jareš, ředitel CzechTrade v Düsseldorfu, nejvytíženější z 51 poboček agentury; loni ve dvou lidech zajišťovala služby pro 260 českých firem. Německá ekonomika za první čtvrtletí zrychlila růst na nejvyšší tempo za poslední rok. Rostou investice státu, stavební sektor i domácí poptávka. Nízký kurz eura podporuje rekordní německý export, což je dobrý signál pro české firmy, které přes Německo vyvážejí na třetí trhy.

„Jen nárůst českého exportu do Německa je za březen meziročně téměř 12 procent,“ řekl ředitel služeb pro exportéry CzechTrade Milan Ráž. Český vývoz do Německa roste od roku 2005 a má stále potenciál, protože v Německu je řada firem, které v Česku ještě nenakupují. „Jen vývoz do Bavorska je větší, než kolik Česká republika vyváží do Číny, Indie, Ruska a USA dohromady,“ uvedl Ráž. Do Bavorska míří třetina českého exportu na německý trh, druhé je Severní Porýní-Vestfálsko, třetí je Bádensko-Württembersko. „Kdo z českých firem vyveze do Německa, má referenci na celý svět,“ řekl Ráž.


Daří se i německému exportu, přečtěte si více:

Německá ekonomika se vzpírá globálním rizikům. Export dosáhl nového maxima

Mýtná brána


V Plzni si dnes 30 nákupčích významných německých firem ve spolupráci se Spolkovým svazem nákupu, materiálového hospodářství a logistiky BME vybralo stovku českých výrobců dílů i strojních celků, většinou s vyšší přidanou hodnotou, zejména z oblasti strojírenství; loni jich bylo 80. Mezi německými nákupčími byli například zástupci gigantů typu ENGEL, který je největším výrobcem strojů pro zpracování plastů na světě, MT Aerospace, výrobce leteckých a kosmických systémů, firmy MAHLE vyrábějící technologie pro automobilky a s obratem 12 miliard eur a 77 000 lidmi i výrobce stavebních strojů Hamm.

Vývoj exportu do Německa (v tis. korun)
 Vývoj exportu do Německa
Zdroj: ČSÚ

Podle Jiřího Markvarta, obchodního ředitele plzeňské Škody TVC, tedy zakázkové obrobny, jde o nejlepší akci pro firmy, které shánějí nové zákazníky. „Přijedou sem na jedno místo partneři, kteří něco konkrétního chtějí. Ostatními druhy akvizic, internetovými nebo veletrhy, oslovujete vždy nějaký okruh potenciálních zákazníků a nevíte, jestli mají zájem nebo ne,“ uvedl. Škoda TVC díky burze získala už tři zákazníky. Firma cítí růst německé ekonomiky, ale v porovnání s lety 2006 a 2007 je současný obchod poloviční. Už i v Německu bylo líp, dodal Markvart.

Přečtěte si také:

Eurozóna je v dobrém stavu. Evropská centrální banka nebude hýbat s úrokovými sazbami

Investoři eurozóně věří nejvíce za deset let

Exportéři se po konci intervencí připravují na horší časy


Ohodnoťte tento článek
Diskuze