Fotovoltaická revoluce? Energii ze slunce umíme vyrábět i v noci, tvrdí Australané - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Fotovoltaická revoluce? Energii ze slunce umíme vyrábět i v noci, tvrdí Australané

,

Vědci z australské technologické Curtin University v Perthu oznámili, že mají k dispozici revoluční novinku pro produkci elektřiny ze solární energie, jež by mohla způsobit zásadní změnu ve využívání tohoto bezemisního zdroje v komerčním i průmyslovém sektoru. Jejich prototyp termální baterie totiž produkuje elektřinu z fotovoltaického systému i během noci.

Profesor fyziky Craig Buckley prohlásil, že nová termální baterie je součástí fotovoltaického systému, který umí vyrábět elektřinu 24 hodin denně. „Skladování energie bylo dlouho slabým místem v sektoru obnovitelných zdrojů energie. Náš prototyp baterie je schopen nejen ukládat, ale také podle potřeby uvolňovat sluneční energii bez závislosti na slunečním světle,“ uvedl.

Baterie využívá hydridy a uhličitany kovů pro ukládání tepla a zásobník pro stlačený vodík a oxid uhličitý. V noci nebo v době, kdy nesvítí slunce, se vodík nebo oxid uhličitý uvolňují ze zásobníku a absorbují teplo ze sloučenin kovů. Teplo pomocí turbíny vyrábí elektřinu.


Obnovitelné zdroje pokryly skoro polovinu německé spotřeby. Ohrožují ale stabilitu sítě


Profesor mineralogie Chris Moran zdůraznil, že cílem projektu bylo vymyslet solární systém, který bude vyrábět nepřetržitě elektřinu sedm dní v týdnu a 24 hodin denně, a tudíž bude využitelný také v průmyslu.

„Nákladově efektivní systém skladování energie s využitím termálních baterií přinese revoluci do výroby energie z obnovitelných zdrojů na celém světě tím, že bude skutečně konkurovat fosilním palivům,“ je přesvědčen Moran.

Technologie má být integrována do tepelného Stirlingova motoru, jež se může používat v energeticky náročných průmyslových odvětvích jako je důlní sektor, uvedla univerzita. Výzkum byl finančně podpořen rovněž australskou vládou.

Dále čtěte:

Velké plány pro Česko i svět. Stoletou energetickou síť čeká bod zlomu, tvrdí zakladatel Faraday Grid

Energetická laboratoř v praxi: sever Německa chce být do roku 2035 bez emisí

Recyklace Krušných hor. Němci mají miliony i pro české firmy

Větší výkon na menší ploše: Němci kombinují soláry se zemědělstvím

Ohodnoťte tento článek
Diskuze