Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Průmysl není jen továrna s komínem

Proběhla konference k tématu podpora kulturních a kreativních průmyslů.

Potřebujete pro své plány peníze skutečně rychle? Rychlá půjčka to umí

Rychlá půjčka bývá obvykle spojována spíše s mini úvěry na pár dnů, které sjednáte online…

Vychází druhý díl sběratelské lahůdky Kronika první republiky 1919

Na půdě České národní banky byla slavnostně představena Kronika první republiky, díl 1919…

ilustrační foto
ilustrační foto
Autor: čtk

Češi topí stovky milionů v dluhopisech prolezlých prašivinou

David Tramba 18. května, 15:30  -  David Tramba
ilustrační foto
ilustrační foto
Autor: čtk
18. května, 15:30

Uvolnění regulace spustilo po sedmi letech lavinu firemních dluhopisů. První dvě desítky selhání emitentů vezmou Čechům z kapes až 670 milionů korun.

Chcete investovat do rozjezdu nového e-casina, poskytovatele krátkodobých půjček, ekologického zpracování starých pneumatik nebo do vzniku rybí farmy v Orlických horách? Internet je v poslední době doslova zaplaven nabídkami podnikových dluhopisů. Nabízené úročení vypadá atraktivně, běžně se pohybuje od sedmi do devíti procent za rok. Jenže riziko tomu odpovídá.

Širší veřejnost si problém uvědomila až ve chvíli, kdy přestal své závazky platit online prodejce oblečení Zoot. Držitelům dluhopisů reálně hrozí, že nazpět získají jen jednu desetinu z celkových 239 milionů korun. Specializovaný web nesplacene-dluhopisy.cz eviduje již 19 firem, které nevyplatily investorům úrok nebo jistinu. V ohrožení je tak až 670 milionů korun.

Velcí emitenti dluhopisů krachovali již v minulosti – stačí připomenout těžební skupinu NWR či developera ECM. O peníze však tehdy přišli hlavně velcí zahraniční investoři a fondy. Běžní Češi tak až letos dostali lekci, že nákup dluhopisů není bez rizika. Část z nich totiž spadá do kategorie, pro kterou se v angličtině vžil termín junk bonds, do češtiny překládaný jako prašivé dluhopisy.