Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Apartmán v Krkonoších: chalupa 21. století bez starostí a s výnosem

Pokud si pořídíte vlastní horský apartmán, můžete trávit zimní a letní dovolenou…

Zajímavosti o golfu, které jste nevěděli

Golf je vyhledávaným sportem, který se těší čím dál větší oblibě. Má dlouholetou tradici…

AAA Auto: Zdaleka nejen obchodník s ojetými vozy

Síť autocenter AAA Auto působí v České republice už bezmála třicet let. Aktivity firmy…

 Transcon, ilustrační foto
Transcon, ilustrační foto
Autor: Transcon

Český Transcon postaví v Senegalu letiště za téměř čtyři miliardy korun

22. listopadu, 17:05 - čtk
 Transcon, ilustrační foto
Transcon, ilustrační foto
Autor: Transcon
22. listopadu, 17:05

Český výrobce letištních řídicích a monitorovacích systémů Transcon Electronic Systems začne v prosinci modernizovat první z pěti regionálních letišť v Senegalu. Cena zakázky tamního ministerstva turistiky a letecké dopravy činí 3,8 miliardy korun. Obchodní ředitel Transconu Ilja Mazánek uvedl, že první letiště firma dokončí na konci příštího roku, další letiště počátkem roku 2021 a zbývající tři v roce 2022.

Lidovým novinám řekl Mazánek, že že zhruba 15 procenty z celkové investice 151 milionů eur (zhruba 3,8 miliard korun) se podílí senegalský stát, zbytek tvoří úvěry České exportní banky a Komerční banky. Informaci o zakázce přinesl web iHned.cz.

„Na rekonstrukci prvních dvou z pěti letišť poskytneme financování v objemu zhruba 53 milionů eur (zhruba 1,4 miliardy korun). A to poměrem půl na půl,“ řekl generální ředitel České exportní banky Jaroslav Výborný.

Každé ze zmiňovaných letišť má ročně odbavit mezi půl a jedním milionem lidí a má zvládnout přistání turbovrtulových strojů ATR nebo menších proudových letadel Embraer. U dvou větších letišť se uvažuje i o větších letadlech typu Airbus A320 a Boeing B737. Podle dřívějšího vyjádření Mazánka pro média představuje senegalský kontrakt pro Transcon významnou zakázku.