Česká expanze do Řecka. Křetínský i Tykač se hlásí do soutěže o dvě elektrárny - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Česká expanze do Řecka. Křetínský i Tykač se hlásí do soutěže o dvě elektrárny

,
Česká expanze do Řecka. Křetínský i Tykač se hlásí do soutěže o dvě elektrárny
Zdroj: Robert Zlatohlávek

Řekové jsou překvapeni. Do soutěže na prodej dvou hnědouhelných elektráren Florina a Megalopoli se vedle místních byznysmenů přihlásily také dvě české společnosti. Jedná se přitom o „známé firmy“ – Energetický a průmyslový holding (EPH) vedený Danielem Křetínským a Indoverse (Czech) Coal Investments finančníka Pavla Tykače.

Prodávajícím je dominantní řecký elektrárenský podnik Public Power Corporation (PPC), ve kterém má 51 procent akcií stát.

PPC zatím převzal nezávazné přihlášky, z nichž sestaví shortlist uchazečů, které pustí do dalšího kola. Jak uvedl web tech2.org, šanci dostanou zájemci, kteří mají zkušenosti s výrobou a prodejem elektřiny a disponují vlastním kapitálem přes sto milionů eur. S tím jistě nebude mít problém ani jedna z českých společností.

 Řecká uhelná elektrárna a povrchový důl Megalopoli

Uhelná elektrárna a povrchový důl Megalopoli

Zpravodajský portál ekathimerini.com považuje za překvapivý jak vysoký počet šesti nabídek, tak zájem českých investorů. Jak dodává web tech2.org, elektrárny Florina a Megalopoli patří mezi nejrentabilnější uhelné elektrárny v majetku státní PPC. Prodávat se budou včetně přilehlých těžebních lokalit. Výnos z prodeje elektráren má posloužit řecké vládě k úhradě aspoň malé části ohromného státního dluhu.

Podle specializovaného webu sourcewatch.org má elektrárna Florina (známá též pod názvem Meliti) jeden hnědouhelný blok o výkonu 330 megawattů; výstavba dalšího 450megawattového bloku je v přípravě. Elektrárna Megalopoli se nachází na poloostrově Peloponés a v provozu zde jsou dva 300megawattové bloky.

Dále čtěte:

Křetínského impérium dál roste. Za miliardy kupuje plynové zásobníky v Bavorsku

EPH jako most. Křetínský chce vykrývat období přechodu na zelenou energetiku

Česká akvizice desetiletí. EPH a PPF vydělávají miliardy na uhelné energetice v Německu

Křetínský se zbavuje podílu v maďarské elektrárně. Neshodl se s partnerem

 Maďarská elektrárna Mátrai Erömü