Křetínský se zbavuje podílu v maďarské elektrárně. Neshodl se s partnerem - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Křetínský se zbavuje podílu v maďarské elektrárně. Neshodl se s partnerem

,
Křetínský se zbavuje podílu v maďarské elektrárně. Neshodl se s partnerem
Zdroj: mert.hu

Energetický a průmyslový holding Daniela Křetínského prodává svůj podíl v maďarské hnědouhelné elektrárně Mátrai Erőmű a přilehlé doly. Stalo se tak jen pár dní poté, co nabytí podílu posvětily úřady.

EPH získal 76,66 procentní podíl v elektrárně od německých energetik RWE a EnBW teprve v závěru loňského roku. Stalo se tak prostřednictví konsorcia, ve kterém drží jednu polovinu EPH a druhou společnost Status Power Investment. Tu kontroluje skupina Opus Global investora Lörince Mészárose, který má blízko k premiéru Viktoru Orbánovi.

Záměr vyplývá z oznámení Opusu pro budapešťskou burzu, podle kterého se nyní obě společnosti dohodly, že Opus podíl EPH vykoupí. Celá transakce má proběhnout ve dvou krocích a k jejímu završení má dojít v polovině příštího roku.

Podle byznysového portálu vg.hu se rozcházely představy obou partnerů o dalším fungování elektrárny. Podle Mészárose plánovali Češi reorganizaci ztrátové společnosti, která by znamenala i propuštění zaměstnanců. S tím Opus nesouhlasil. „Ze své strany jsem nechtěl přistoupit na takovou dohodu a zaštítit svým jménem vyhazování lidí,“ prohlásil Mészáros.

Elektrárna Mátrai je druhým největším výrobcem elektřiny v Maďarsku s instalovanou kapacitou 960 megawattů. Elektřinu vyrábí spalováním lignitu, biomasy, plynu a s využitím fotovoltaických systémů. Společnost rovněž vlastní a provozuje dva povrchové lignitové doly Visonta a Bukkabrany, které se nacházejí v blízkosti elektrárny.

Čtěte také:

Křetínského impérium dál roste. Za miliardy kupuje plynové zásobníky v Bavorsku

Český rekord. Křetínského mateřský holding EPH vydělal přes 100 miliard

EPH jako most. Křetínský chce vykrývat období přechodu na zelenou energetiku

 Britská uhelná elektrárna Eggborough